Feministyczna Nagroda Literacka

Autor: zorza
News - Feministyczna Nagroda Literacka

Powołanie Kapituły Feministycznej Nagrody Literackiej im. Narcyzy Żmichowskiej ogłoszono w Krakowie. Nagroda będzie przyznawana co rok laureatce lub laureatowi konkursu za książkę feministyczną.       

Rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu nastąpi jesienią w Krakowie.Pomysł powołania konkursu i nagrody zrodził się w krakowskim środowisku akademicko-feministycznym. Fundatorką nagrody, w wysokości 3 tys. USD, jest amerykańska feministka i profesor literatury Uniwersytetu Nowojorskiego Ann Snitow.

Według organizatorów konkursu, nagroda ma na celu prezentację feminizmu oraz dorobku intelektualnego i artystycznego z nim związanego, a "także docenienie polskich autorek i autorów oraz wydawnictw publikujących książki feministyczne".

W tym roku nagrodzona zostanie książka, która ukazała się na rynku wydawniczym w 2006 lub w 2007 r. W kolejnych latach nagroda będzie przyznawana książce wydanej w roku poprzedzającym rozstrzygnięcie konkursu.

Podczas sobotniego spotkania w krakowskiej siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa powołano pięcioosobową kapitułę nagrody.

Jej skład tworzą:
redaktor naczelna feministycznego kwartalnika "Zadra" Beata Kozak z Krakowa,
doktor filologii polskiej Marzena Lizurej z Wrocławia,
historyk literatury Magdalena Piekara z Katowic,
doktor filmoznawstwa Małgorzata Radkiewicz z Krakowa,
historyk życia seksualnego Agnieszka Weseli z Warszawy.

"Autorami książek mogą być kobiety i mężczyźni. Ważnym wymogiem organizacyjnym jest, aby książki feministyczne były zgłaszane do nagrody wraz z uzasadnieniem. Zapraszamy do zgłaszania propozycji wydawnictwa, autorki i autorów oraz wszystkie inne osoby, które dostrzegły książkę wartą zgłoszenia do nagrody. Książki można zgłaszać do czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią podczas Targów Książki w Krakowie" powiedziała Majka Sokal, z sekretariatu Feministycznej Nagrody Literackiej.

Propozycje do nagrody można nadsyłać na adres e-mailowy: nagrodafeministyczna@gmail.com

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy