Festiwal Poezji 2011

Data: 2011-10-12 11:07:02 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Festiwal Poezji 2011

Twórczości Czesława Miłosza poświęcony jest rozpoczęty we wtorek 6. Festiwal Poezji w Sopocie. Trwającą cztery dni imprezę zainaugurowało otwarcie plenerowej wystawy fotografii "Miłosz w Sopocie" ze zbiorów Wojciecha Kassa.

"Pierwszym powodem patronatu Czesława Miłosza nad tegorocznym festiwalem jest Rok Miłosza. Warto też jednak pamiętać o bliskich związkach Noblisty z Sopotem. Często odwiedzał to miasto, na Cmentarzu Katolickim spoczywa jego matka Weronika, nadal mieszka tu jego rodzina" - powiedział PAP dyrektor festiwalu, Krzysztof Kuczkowski, redaktor naczelny, wydawanego w kurorcie, dwumiesięcznika literackiego "Topos".

W 2001 r. Rada Miasta Sopotu przyznała Czesławowi Miłoszowi honorowe obywatelstwo Sopotu.

W trakcie 6. Festiwalu Poezji przewidziano sesję naukową pt. "Miłosz i wieczna chwila" z udziałem m.in. dr Przemysława Dakowicza ("Miłosz i Swedenborg"), dr hab. Wojciecha Kudyby ("Miłosz wobec duchowości Wschodu"), prof. Zofii Zarębianki ("Epifanie Czesława Miłosza") oraz prezesa ZG SPP Sergiusza Sterny-Wachowiaka ("Ciemna strona Bóstwa").

Tytuł sesji to jednocześnie przesłanie i hasło tegorocznego festiwalu. Fraza "I ani jest, ani było. Tylko trwa wieczna chwila" pochodzi z wiersza Miłosza pt. "Rzeki" z 1980 r.



"Wieczna chwila odnosi się do tego, co w poezji Miłosza jest uniwersalne i metafizyczne i co jest szczególnie bliskie poetom i krytykom skupionym wokół dwumiesięcznika Topos, które to środowisko inicjuje sopockie festiwale i projektuje ich kształt artystyczny" - dodał Kuczkowski.



W programie sopockiego festiwalu jest też m.in. wystawa prac grafika i malarza Andrzeja Dudzińskiego, stanowiąca jego ilustracje do książki "Haiku" w tłumaczeniu Czesława Miłosza; inspirowany twórczością Miłosza video performance "Haiku Miłosza" oraz spotkania poetycko-muzyczne.



Podczas festiwalu zaplanowano również odczytanie przez aktorów Teatru Wybrzeże w Gdańsku sztuki poświęconej Miłoszowi "Koncert na rożek, bęben i violę", autorstwa bydgoskiego dramaturga Jarosława Jakubowskiego.



W trakcie imprezy odbędzie się odsłonięcie "Kamienia Miłosza", rzeźby wykonanej przez Adama Dawczak-Dębickiego.



Patronat Czesława Miłosza to powrót do pierwotnej, personalnej formuły sopockiego Festiwalu Poezji. Pierwszemu festiwalowi w 2001 r. patronował bowiem Zbigniew Herbert, kolejnemu wspólnie Konstanty Ildefons Gałczyński i Rainer Maria Rilke. Trzy ostatnie edycje miały bohatera zbiorowego, były nimi środowiska twórcze Wrocławia, Poznania i Lublina.

 

(PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje