Festiwal Poezji 2011

Autor: kwojcik
News - Festiwal Poezji 2011

Twórczości Czesława Miłosza poświęcony jest rozpoczęty we wtorek 6. Festiwal Poezji w Sopocie. Trwającą cztery dni imprezę zainaugurowało otwarcie plenerowej wystawy fotografii "Miłosz w Sopocie" ze zbiorów Wojciecha Kassa.

"Pierwszym powodem patronatu Czesława Miłosza nad tegorocznym festiwalem jest Rok Miłosza. Warto też jednak pamiętać o bliskich związkach Noblisty z Sopotem. Często odwiedzał to miasto, na Cmentarzu Katolickim spoczywa jego matka Weronika, nadal mieszka tu jego rodzina" - powiedział PAP dyrektor festiwalu, Krzysztof Kuczkowski, redaktor naczelny, wydawanego w kurorcie, dwumiesięcznika literackiego "Topos".

W 2001 r. Rada Miasta Sopotu przyznała Czesławowi Miłoszowi honorowe obywatelstwo Sopotu.

W trakcie 6. Festiwalu Poezji przewidziano sesję naukową pt. "Miłosz i wieczna chwila" z udziałem m.in. dr Przemysława Dakowicza ("Miłosz i Swedenborg"), dr hab. Wojciecha Kudyby ("Miłosz wobec duchowości Wschodu"), prof. Zofii Zarębianki ("Epifanie Czesława Miłosza") oraz prezesa ZG SPP Sergiusza Sterny-Wachowiaka ("Ciemna strona Bóstwa").

Tytuł sesji to jednocześnie przesłanie i hasło tegorocznego festiwalu. Fraza "I ani jest, ani było. Tylko trwa wieczna chwila" pochodzi z wiersza Miłosza pt. "Rzeki" z 1980 r."Wieczna chwila odnosi się do tego, co w poezji Miłosza jest uniwersalne i metafizyczne i co jest szczególnie bliskie poetom i krytykom skupionym wokół dwumiesięcznika Topos, które to środowisko inicjuje sopockie festiwale i projektuje ich kształt artystyczny" - dodał Kuczkowski.W programie sopockiego festiwalu jest też m.in. wystawa prac grafika i malarza Andrzeja Dudzińskiego, stanowiąca jego ilustracje do książki "Haiku" w tłumaczeniu Czesława Miłosza; inspirowany twórczością Miłosza video performance "Haiku Miłosza" oraz spotkania poetycko-muzyczne.Podczas festiwalu zaplanowano również odczytanie przez aktorów Teatru Wybrzeże w Gdańsku sztuki poświęconej Miłoszowi "Koncert na rożek, bęben i violę", autorstwa bydgoskiego dramaturga Jarosława Jakubowskiego.W trakcie imprezy odbędzie się odsłonięcie "Kamienia Miłosza", rzeźby wykonanej przez Adama Dawczak-Dębickiego.Patronat Czesława Miłosza to powrót do pierwotnej, personalnej formuły sopockiego Festiwalu Poezji. Pierwszemu festiwalowi w 2001 r. patronował bowiem Zbigniew Herbert, kolejnemu wspólnie Konstanty Ildefons Gałczyński i Rainer Maria Rilke. Trzy ostatnie edycje miały bohatera zbiorowego, były nimi środowiska twórcze Wrocławia, Poznania i Lublina.

 

(PAP)

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy