Nastolatki mocniej przeżywają książki!

Data: 2013-05-06 12:00:25 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Nastolatki mocniej przeżywają książki!

Każdy zapalony czytelnik wie, że książki mają magiczną właściwość przenoszenia nas do innych światów. Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ wydarzenia, o których czytamy, stymulują te same obszary mózgu, które reagują na prawdziwe wydarzenia. Nie wszyscy jednak przeżywamy książki tak samo intensywnie. Młodzież przeżywa je bardziej emocjonalnie.

 

Maria Nikolajeva z Uniwersystetu Cambridge zwraca uwagę, że dojrzewanie to trudny okres dla każdego człowieka i na umysł nastolatka łatwiej wpłynąć niż na umysł osoby dorosłej. Tym tłumaczy się szczególną popularność młodzieżowych aktorów, muzyków, seriali czy książek i specyficzny rodzaj kultu, który nastolatkowie tworzą wokół swoich prawdziwych lub funkcjonujących tylko na papierze idoli. Karen Coats z Uniwersytetu Illinois zauważa: - Czego się nauczyliśmy przez ostatnią dekadę, to fakt, że nastoletni mózg przetwarza informacje inaczej niż mózg dojrzały. Obrazowanie mózgu pokazuje, że nastolatkowie częściej reagują emocjonalnie i rzadziej rozważają konsekwencje swoich decyzji poprzez racjonalne prognozowanie. 

 

Naukowcy wskazują, że na listy bestsellerów dla młodzieży wchodzą przede wszystkim książki nieco mroczne, pełne walczących ze sobą, sprzecznych sił, często dotyczące wampirów lub mutantów. Sugerują oni, że może to wynikać ze specyfiki okresu dojrzewania: trudnego, obfitującego w sprzeczności i sprawiającego, że nastolatek w ciągu doby może zmienić nastrój z mrocznego i gniewnego na lekki i radosny. 

 

Nie tylko fabuła i problemy, z którymi mierzą się bohaterowie, ale także konstrukcja książki ma wpływ na to, jak intensywny jest jej odbiór.

 

W Maximum Ride, bestsellerowym cyklu stworzonym przez Jamesa Pattersona, nie tylko motyw przewodni dotyczy konfliktu dzieci-mutanty kontra bezduszni naukowcy, ale także wszystkie części cyklu zostały podzielone na krótkie, niezwykle emocjonujące rozdziały. Dziennikarze „USA Today” uważają, że za międzynarodowy sukces cyklu może odpowiadać właśnie jego specyficza konstrukcja: To pisarstwo jest wizualne i filmowe – to cechy, których dzieci oczekują od gier wideo, kreskówek czy filmów akcji” - piszą. 

 

Maria Nikolajeva uważa, że ze względu na szczególną wrażliwość młodzieży, autorzy książek dla tej grupy wiekowej mają szczególne zobowiązania. Dodaje również: - Musimy być świadomi, że na młodych ludzi wpływa to, co czytają, co oglądają i w co grają. To wszystko ma bardzo duże znaczenie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje