Japońska sztuka komiksowa

Autor: zorza
News - Japońska sztuka komiksowa


Bemowskie Centrum Kultury Art.bem w Warszawie oraz
Wydawnictwo Hanami zapraszają na spotkanie poświęcone japońskiej sztuce komiksowej, które odbędzie się 18 lutego o godzinie 19:00 w Bemowskim Centrum Kultury.

SPOTKANIE Z KULTURĄ JAPONII
Manga - wspaniały świat japońskich komiksów.

Komiks będąc przedstawicielem sztuki wizualnej i sztuki sekwencyjnej, może korzystać ze środków ekspresji właściwych dla różnych dziedzin.Posiada zarówno warstwę leksykalną, jak i ikoniczną, a każda z nich posiada właściwą sobie estetykę. Szczególnym przypadkiem jest komiks japoński. Jego estetyka nie jest, jak wielokrotnie próbowano dowieść,wytworem bazującym jedynie na osiągnięciach kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Sztuka sekwencyjna z Wysp pomimo swojej unikatowości
i rozpoznawalności, nie była wolna od wpływów ze Starego i Nowego Kontynentu.

Japoński komiks, zwany potocznie mangą większości osób kojarzy się z dziewczynkami w marynarskich mundurkach i kolorowymi stworkami,
które wydają z siebie piskliwe dźwięki. Lecz to tak naprawdę czubek góry lodowej. Przyjaźń, miłość, odwaga, magia, potwory, a nawet problemy społeczne i cywilizacyjne to tematy, które znajdziemy komiksach różnych krajów. Golf, gotowanie, ekonomia, techniki agrarne, to motywy, jakich prawdopodobnie nie doszukamy się poza produkcjami japońskimi.W Kraju Kwitnącej Wiśni wszyscy znajdą coś dla siebie bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania.

O bogactwie rynku japońskich komiksów oraz ich estetyce opowie Radosław Bolałek - japonista, tłumacz, ekonomista i badacz komiksu. Spotkanie ilustrowane będzie prezentacją multimedialną , w programie jest także dyskusja z uczestnikami.

18 lutego, godz. 19.00
Bemowskie Centrum Kultury, sala 210
ul. Górczewska 201
01-459 Warszawa
WSTĘP WOLNY

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje