Karpowicz z Paszportem

Autor: slk
News - Karpowicz z Paszportem

 

Tygodnik "Polityka" po raz 18. w ramach Paszportów Polityki nagrodził najwybitniejszych twórców współczesnych w kategoriach film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz literatura.

 

Nagrodę specjalną "Polityki" "Kreator Kultury" otrzymał Tadeusz Różewicz. Poeta, dramatopisarz, został uhonorowany za m.in. "wierność poezji i sobie". "Za świadectwo dane kilku kolejnym epokom oraz pytania, które włączyły polską literaturę i teatr w europejską debatę o najważniejszych doświadczeniach współczesnego człowieka" - uzasadnił decyzję redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński. Różewicz nie pojawił się na gali, ale zebranym w Teatrze Wielkim zaprezentowano film, przedstawiający Różewicza, który odbiera nagrodę i dziękuje za nią.

 

W 18-tej edycji "Paszport Polityki" w kategorii literatury otrzymał Ignacy Karpowicz, za "Balladyny i romanse", powieść o duchowości, która odradza się ze skrawków i resztek religii. "Za rozmach, odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności" - tak uzasadniono werdykt.

 

W organizowanym rokrocznie konkursie laureaci wybierani są na podstawie punktowanej ankiety wypełnianej przez krytyków związanych głównie z warszawskimi mediami. Po przeliczeniu punktów wybiera się nominowanych, a spośród nich laureatów. Nagroda została ustanowiona przez redakcję "Polityki" w roku 1993. 

 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy