KONCERT ORKIESTRY KAMERALNEJ TEATRU LA SCALA

Autor: zorza
News - KONCERT ORKIESTRY KAMERALNEJ TEATRU LA SCALA

W ramach organizowanych w Krakowie w czerwcu 2009 roku Dni Mediolanu, w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Orkiestra Kameralna Teatru La Scala. Solistą wieczoru będzie skrzypek Francesco Manara. Program wypełnią Cztery pory roku Antonio Vivaldiego oraz Las Cuatro Estaciones Porteñas Astora Piazzolli.

Niezwykłe może się wydawać zestawienie utworów powstałych w odstępie dwóch i pół wieku, w zupełnie odmiennych stylach i wywodzących się z tak różnych tradycji kulturowych. A jednak, właśnie w tej odmienności odnaleźć można urok podobieństw przez odwołanie się do kontrastu: cykl następowania po sobie pór roku na obu półkulach łączy różne światy, epoki i wrażliwości, ukazując ich podobny rodowód.

Sekwencja pór roku doskonale ilustruje podobieństwa i różnice utworów. W każdym z nich Piazzolla wiernie cytuje niektóre fragmenty melodyczne lub rytmiczne z analogicznej pory roku Vivaldiego, a następnie przekształca je aż do całkowitej transformacji, często traktując motywy dzieła włoskiego kompozytora jako kontrapunkt dla linii melodycznej prowadzonej przez skrzypce.

Vivaldi inspirował się naturą i zachodzącymi w niej zmianami podczas następowania po sobie kolejnych pór roku, natomiast Piazzolla wydaje się opisywać różnorodność i bogactwo emocji.

2 czerwca 2009, godz. 20.00, Filharmonia Krakowska

Źródło: www.culture.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy