Koniec z Kajką i Kokoszem

Autor: slk
News - Koniec z Kajką i Kokoszem
Z wielką przykrością informujemy, że 15 listopada 2008 roku zmarł Janusz Christa, autor "Kajka i Kokosza", jeden z najpopularniejszych polskich twórców komiksowych.

Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, a od 1945 roku mieszkał w Sopocie. 

Jako rysownik zadebiutował w 1957 roku krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i jednostronicowymi historyjkami o Kuku i Ryku w tygodniku "Przygoda". 17 września 1958 roku w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka. Od 1962 roku publikował tam opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy, Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo. Ostatnią opowieścią z tego cyklu był najdłuższy polski komiks - „Kajtek i Koko w kosmosie”, składający się z 1265 odcinków (lata 1968-72). Wiele komiksów o Kajtku i Koku ukazała się w postaci wydań książkowych w latach 90-tych.

W 1972 roku Janusz Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów – słowiańskich wojów Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów). Komiksy Christy, takie jak "Bajki dla dorosłych", „Gucek i Roch”, „Pan Paparura”, ukazywały się w magazynie "Relax". Rysował też, jako programy teatralne, własne wersje znanych bajek i legend (m. in. „O Piaście i Popielu”).

Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska „Polbida” narysowana w roku 1993.  Później Janusz Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

31 maja 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis. W roku 2008 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi świętowano 50-lecie Kajtka i Koka - m.in. ukazała się książka ze wspomnieniami Janusza Christy.

Janusz Christa był wspaniałym gawędziarzem, człowiekiem przyjacielskim i dowcipnym. Na lekturze jego komiksów - humorystycznych, pełnych błyskotliwych dialogów, dynamicznych rysunków i niezapomnianych bohaterów – wychowywało się kilka pokoleń polskich czytelników.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy