Konkurs: Misja – książka! Znamy Laureatów!

Autor: Slk
News - Konkurs: Misja – książka! Znamy Laureatów!

Pierwsza edycja konkursu: „Misja – książka!” dobiegła końca. W turnieju literackim wzięło udział ponad tysiąc nauczycieli, zgłaszając aż 900 książek! Kryminały, podróże międzygwiezdne, świat fantasy, problemy dorastania, wyobcowanie, odmienność, miłość i nienawiść – takie zagadnienia były najczęściej poruszane wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy zgłosili swoje książki do konkursu, organizowanego przez Ridero IT Publishing oraz Fundację Nowoczesna Polska, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

 

Książki były tworzone w kilkuosobowych grupach (od 3 do 10 osób). Autorzy musieli się wykazać zarówno kreatywnością, jak i doskonałą znajomością zasad pisowni języka polskiego oraz, co bardzo ważne, umiejętnością pracy w zespole. Każda drużyna mogła zgłosić jeden zbiór opowiadań, nad powstaniem którego czuwał nauczyciel-opiekun.

 

Konkurs miał na celu pokazanie młodym ludziom, że dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, pisanie, czytanie i wspólne tworzenie znacznie wykracza poza schemat kartki i długopisu. Założeniem konkursu było kształtowanie umiejętności twórczego myślenia oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodzieży poprzez umożliwienie przekazania własnego punktu widzenia, swobodnego wyrażenia swoich uczuć i emocji. 

 

Pierwszym etapem wyłaniania laureatów było otwarte głosowanie internautów. Spośród 50 prac z największą liczbą głosów, 6-osobowe Jury, złożone ze znawców literatury i rynku wydawniczego, w składzie: Beata Stasińska, Dominika Słowik, Marcin Wilk, Michał Rusinek, Sylwia Chutnik i Joanna Olech wybrało 6 książek oraz 6 opowiadań, wyróżniających się wartością literacką i graficzną. 

 

- Jestem pod wrażeniem ilości i objętości prac, które zostały nadesłane na konkurs. Poziom okazał się bardzo wyrównany i naprawdę ciężkim zadaniem było wybranie książek, które powinny znaleźć się na podium. Autorzy włożyli w stworzenie swoich tomów mnóstwo pracy, poświęcili im dużo czasu i zaangażowania. Bardzo cieszy, że młodzi ludzie tak chętnie piszą, ale i, wbrew obiegowym opiniom, dużo czytają, co doskonale widać w wielu z nadesłanych tekstów. Byłam pod dużym wrażeniem współpracy zespołowej, która zaowocowała kilkoma naprawdę ciekawymi rozwiązaniami formalnymi – mówi Juror konkursu, Dominika Słowik.

 

Lista nagrodzonych książek i opowiadań znajduje się na stronie konkursu: https://ridero.eu/pl/konkurs/votes/. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie liceów i gimnazjów z Bierunia, Kalisza, Kielc, Krakowa, Lublina, Wrocławia i Raciborza. Serdecznie gratulujemy!

 

Dla Laureatów to jeszcze nie koniec wrażeń! 20 marca 2017 r. odbędzie się uroczysta Gala Konkursu w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, podczas której ogłoszone zostanie I, II i III miejsce. Pierwsze miejsce przewidziane jest dla jednej drużyny, drugie – dla dwóch, a trzecie – dla trzech.  Nagrodą główną dla zwycięskiego zespołu jest tablet dla każdego pisarza oraz puchar. Nagrody za drugie i trzecie miejsca to gadżety elektroniczne oraz upominki. Ponadto wszystkie wyróżnione książki będą wydane w formie drukowanej i przekazane drużynom podczas gali.

 

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i okazał się wielkim sukcesem. Imponująca jest nie tylko liczba zgłoszonych książek, ale także zaangażowanie młodych pisarzy, którzy spędzili długie godziny nad tworzeniem swoich książek. 

 

Już teraz zapraszamy wszystkich do udziału w drugiej edycji konkursu: Misja – książka! Szczegóły pojawią się już wkrótce na stronach internetowych organizatorów. 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje