Książka na wiosnę wybrana!

Data: 2011-04-01 08:12:44 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: szczepanik
udostępnij Tweet
News - Książka na wiosnę wybrana!

„Najlepsza książka na wiosnę” wybrana!

 

 

„Na świecie szaleje wiosna” – pisze Stefan Sokołowski w „Zwidach wiosennych” i „znaleźć próbuję ją w drzewach brzemiennych w pąki. Niech śpiewa głośno przez łąki (…)”. U nas kalendarzowa wiosna zaczęła się już 21 marca, ale ta literacka, pełna książek rozpraszających szarość i topiących śniegi, przyszła znacznie wcześniej.

 

To tchnienie ciepła przyniósł ze sobą plebiscyt i konkurs „Najlepsza książka na wiosnę” zorganizowany przez firmę W&W. Patronat nad konkursem objęli: księgarnia internetowa Gandalf, portal DlaStudenta.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko.com.pl, Unreal-fantasy.pl oraz portal kobiet dlaLejdis.pl, Radio PRYZMAT i Radio Niepokalanów.

 

Teraz nadszedł czas na wyłonienie zwycięzców, którzy powinni zostać uhonorowani zarówno naszą uwagą, jak i bukietem słonecznych żonkili, a z laureatami zapoznać się można na stronie konkursowej http://www.ksiazkanawiosne.pl/. Nie można nie doceniać wkładu internautów w wiosenny tytuł „najlepszej książki”, zatem i na Was czekają przepędzające zimę zestawy nagród książkowych.

 

 

 

Wiosenne kategorie konkursowe

 

 

Demoniczne historie niezupełnie ziemskiego pochodzenia i przepowiednie dotyczące przyszłości, czyli fantasy, mrożące krew w żyłach kryminały, książki sensacyjne i thrillery, bajecznie kolorowe książki dla dzieci, dla młodzieży oraz książki dla rodziców i książki do słuchania. Powieści obyczajowe i romanse przekonujące nas, jak wzruszające, czasami smutne, a czasami – niosące radość historie niesie los, perły z lamusa oraz proza polska i obca – pomiędzy poszczególnymi tytułami w tych kategoriach trwała zaciekła walka w plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę”.

 

 

 

Który z tytułów zasłużył na miano najlepszego?

 

 

Fantasy, science-fiction

 

 

W tej kategorii, zdaniem internautów, najlepsza okazała się gorąca, mocna seria o wartkiej akcji i zakazanej miłości, która przeciwstawi się przeznaczeniu, czyli „Cień nocy” Andrei Cremer (aż 48% głosów!). Jury zdecydowanie opowiedziało się za książką „z pazurem” wybierając „Jedenaście pazurów”, które pokazali m.in. Andrzej Sapkowski, Jaga Rydzewska, Łukasz Orbitowski i Mirosława Sędzikowska.

 

 

Kryminał, sensacja, thriller, czyli trochę przerażenia nie zaszkodzi

 

 

26% internautów zmroziła Alex Kava i „Kolekcjoner” (choć „Piękną ZŁAlicję" dzieliły od niego TYLKO 3 głosy), natomiast jury opowiedziało się za „Tajemnicą świętego Wormiusa” Jarosława Klonowskiego, który swoich czytelników zabiera na wycieczkę aż do 1482 roku. W tej kategorii jury zdecydowało się także wyróżnić prześladowaną Jennifer Lee Carrell i jej książkę „Wciąż mnie prześladują”.

 

 

Książki dla dzieci czyli wiosenna wyprawa maluchów w świat książki

 

 

Seria Beaty Naklickiej („Wiewiórka Prymulka poznaje kształty”, „Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa”, „Wiewiórka Prymulka poznaje wielkości”, „Wiewiórka Prymulka poznaje zbiory”, „Wiewiórka Prymulka poznaje kolory”) przekonująca dzieci, jak pasjonującą zabawą może być nauka, przekonała również internautów, którzy tłumnie oddawali na nią swoje glosy (otrzymała 44% głosów).

Jury zachwyciła maleńka, wychudzona kicia („Mgiełka, porzucona kotka” Holly Web), natomiast wyróżnienie zostało przyznane pomocnej w nauce angielskiego książce Pauliny Kielan („Angielski. Słówka znajdziecie... w alfabecie!”).

 

 

Książki (nie) tylko dla młodzieży

 

 

Internauci nostalgicznie popłynęli z „Gdzie indziej” Gabrielle Zevin, czyli zauroczyła ich powieść o śmierci i nowym początku, skierowana (nie) tylko do młodzieży, na którą oddano 28% głosów.

Wszystkie nastolatki powinny przeczytać historię z sercem w tle, czyli „Złamane serca” Pameli Wells, nagrodzoną przez jury, podobnie jak „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego – doskonałą, przypominającą horror, mroczną powieść dla odważnych.

 

 

Wiosenne rodziców czytanie

 

 

A co czytają i na co głosują rodzice? 40% z nich postanowiło przekonać się, jak pięknym zawodem może być pełnienie roli ojca - „Zawód: TATA” Krzysztofa Pilcha.

Jury w wiosennym nastroju postanowiło poczytać refleksyjną „Chatę” Williama P. Younga, poruszającą kluczowe kwestie odpowiedzialności, miłości i wiary w naszym życiu.

 

 

Perły z lamusa

 

 

W domach 39% internautów z pewnością zagości książka „Ziemianie wobec wojny” Marcina Chorązki, natomiast jury postanowiło wybrać się na wiosenną wyprawę w góry. A najlepiej się do tego przygotować, podziwiając piękno szczytów dzięki książce „Alpy. 50 najpiękniejszych tras przez przełęcze” Dietera Maiera.

 

 

Coś dla serca, czyli powieści obyczajowe i romanse

 

 

Jury postanowiło przespacerować się „Aleją bzów” z Aleksandrą Tyl, a także wyróżnić znakomitą książkę o „chorej miłości”, czyli „Horyzont” Elżbiety Młynarczyk.

Internautów zachwycił natomiast Paryż ze swoim klimatem i romantyczną otoczką. W tym mieście miłości lunch planuje zjeść aż 39% spośród buszujących w sieci pożeraczy książek. A jeśli podróżować do Francji, to tylko z książką „Lunch w Paryżu” Elizabeth Bard.

 

 

Proza obca i polska

 

36% internautów zwróciło uwagę na przejmującą i wstrząsającą opowieść o dniach „na haju”, osiemnastoletniego Bena van Deventera, który po latach zażywania narkotyków popada w psychozę i trafia do kliniki odwykowej („Dni trawy” Philipa Huffa).

Jury w tej kategorii wybrało znakomitą, epicką powieść „Kiedy ulegnę” Chang-Rae Lee, która przenosi czytelników w czasy wojny koreańskiej, a na jej tle autor nakreślił losy swoistego trójkąta wzajemnie zafascynowanych sobą ludzi. Na wyróżnienie zasłużył ponadto Mario Vargas Llosa i jego „Wyzwanie. Szczeniaki”.

 

Proza polska, w wiosennej, zwycięskiej szacie to „Ściana” Pawła Daniela Zalewskiego, na którą głosowało 44% internautów. Jury wskazało na „Dłoń” Michała Dąbrowskiego, ale wyróżnienie przypadło również książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, która niesie ryzyko padnięcia ze śmiechu (i będzie to „zejście” w dobrym stylu), czyli farsie „Mariola, moje krople”.

 

 

Oto ścisłe grono najlepszych, wybranych przez internautów i jury tytułów, z którymi przywitać przyszło nam tegoroczna wiosnę.

 

Niniejszym plebiscyt na „Najlepszą książkę na wiosnę” dobiegł końca, a my zapraszamy na stronę konkursu http://www.ksiazkanawiosne.pl/, gdzie można znaleźć więcej informacji o książkach zgłoszonych, nominowanych i nagrodzonych. Do zobaczenia latem, przy okazji palącego słońcem wydania plebiscytu w urlopowej szacie!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje