Lavie Tidhar przyjeżdża do Polski!

Data: 2013-08-27 11:36:27 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Lavie Tidhar przyjeżdża do Polski!

LAVIE TIDHAR - laureat ubiegłorocznej World Fantasy Award przyjeżdża do polski 30 sierpnia. Jego wizyta towarzyszy premierze nagrodzonej powieści Osama, która ukazuje się 30 sierpnia nakładem Wydawnictwa Mag. Autor jest gościem organizatorów POLCONu 2013, na którym odbędzie się spotkanie z pisarzem.

 

Należy do czołowych młodych twórców brytyjskiej literatury fantastycznej. Pochodzi z Izraela, który opuścił jako nastolatek, kiedy jego rodzina przeniosła się do Republiki Południowej Afryki. Mieszkał także w tak egzotycznych miejscach jak Republika Vanuatu czy Laos, obecnie zaś rezyduje w Londynie. 

 

Choć pierwsze swoje utwory − głównie poezję − tworzył po hebrajsku, od lat pisze i publikuje przede wszystkim po angielsku. Zadebiutował jako poeta w 1998 roku tomikiem She'eriot Me'elohim. Wkrótce jednak zaczął uprawiać prozę fantastyczną w języku angielskim. Później po hebrajsku opublikował jeszcze napisaną wspólnie z Nirem Yanivem powieść Retzach Bidyoni (2009) oraz kilka opowiadań dla izraelskiego czasopisma fantastycznego „Chalomot Be'aspamia”, pisanych po angielsku, które sam przełożył. Jego pierwszą publikacją książkową na rynku anglojęzycznym była nowela An Occupation of Angles (2005). Rychło kolejne opowiadania i nowele zaczęły ukazywać się w większości czasopism brytyjskich i amerykańskich, między innymi nieistniejącym już, pierwszym profesjonalnym magazynie internetowym „Sci Fiction”, „Interzone” i „Strange Horizons”, „Asimov’s Science Fiction”, „Clarkesworld” „Fantasy Magazine”, „Apex Magazine” oraz w antologiach znanych redaktorów: Ellen Datlow, Gardnera Dozois, Jonathana Strahana. W roku 2007 ukazał się jego pierwszy zbiór powiązanych ze sobą opowiadań pt. Hebrew Punk, będących żartobliwymi pulpowymi przeróbkami motywów z legend żydowskich.  

 

W latach 2010-2012 Lavie publikował nieszablonową trylogię steampunkową, na którą złożyły się The Bookman (2010), Camera Obscura (2011), The Great Game (2012). Pod koniec 2012 roku wszystkie trzy powieści ukazały się w jednym tomie jako The Bookman Histories. W roku 2011 nakładem PS Publishing (jednej z najbardziej prestiżowych brytyjskich oficyn niezależnych, specjalizujących się w literaturze fantastycznej) ukazała się książka Osama − brawurowo rozpisana opowieść o świecie alternatywnym, w którym nie nastąpiły ataki na Nowy Jork z 11 września 2001 roku, a wojna z terroryzmem to jedynie cykl sensacyjnych powieści pulpowych pod wspólnym tytułem Osama Bin Laden: mściciel autorstwa niejakiego Mike’a Longshotta. Niezbyt wzięty detektyw imieniem Joe zostaje zatrudniony, by odszukać owego tajemniczego pisarza. Rozpoczynając śledztwo, Joe nie spodziewa się, że nie tylko nie zaprowadzi go ono do prawdy o poszukiwanym, ale wtrąci na krawędź świata, którego istnienia nie spodziewał się w najgorszych koszmarach. Nawiązując do Człowieka z Wysokiego Zamku Philipa K. Dicka, Lavie Tidhar stworzył powieść, która w błyskotliwy sposób łączy historię alternatywną, czarny kryminał, fantastykę pulpową i prozę reportażową, a co więcej nader trafnie definiuje współczesnego człowieka, którego rozumienie świata ograniczone jest do narracji, jakimi jest na co dzień karmiony; człowieka nie tyle żyjącego w konkretnej rzeczywistości społeczno-politycznej, ile w świecie nieskończonego, wciąż fabrykowanego tekstu. W 2012 roku powieść Osama zdobyła World Fantasy Award, wygrywając z tak silną konkurencją, jak Taniec ze smokami Georga R.R. Martina czy Dallas 63 Stephena Kinga. 

 

W marcu bieżącego roku ukazała się kolejna nowela Lavie’ego w formacie książkowym, The Martian Sands, na październik zaś zapowiadana jest premiera powieści The Violent Century.

 

W latach 2009-2013 Lavie był również zaangażowany w propagowanie literatury fantastycznej jako zjawiska globalnego; uświadamianie czytelnikowi anglojęzycznemu, że sf (do której odnosił się jako do speculative fiction, nie zaś science fiction) jest tworzona niemal wszędzie na świecie, a wszędzie tam, gdzie się pojawia, często stawia ważkie pytania dotyczące człowieka i świata, w którym żyje. Nawiązując do terminu „world music” ukuł pojęcie „world sf”, którym posługiwał się w odniesieniu do fantastyki spoza rynków anglojęzycznych. Jako redaktor naczelny prowadził nagrodzony The British Science Fiction Association The World SF Blog (http://worldsf.wordpress.com), na którym publikował opowiadania i eseje twórców literatury fantastycznej z całego świata. Zredagował też dwie antologie opowiadań world sf: The Apex Book of World SF (2009) i The Apex Book of World SF 2 (2012). Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ukaże się trzeci tom. W czerwcu bieżącego roku Lavie zawiesił prowadzenie bloga i zdecydował się przekazać go publicystom zainteresowanym dalszym jego funkcjonowaniem, toteż jest szansa, że po przerwie The World SF Blog wznowi działalność.  

 

Prócz twórczości prozatorskiej oraz działalności redaktorskiej, Lavie jest również autorem scenariuszy do powieści graficznych Adolf Hitler’s „I Dream of Ants!” (2012) − z grafiką Neila Struthersa −  oraz Going to the Moon (2012) − z grafiką Paula McCaffery’ego.  

 

Wiele informacji o pisarzu i jego twórczości można znaleźć na jego stronie internetowej (http://lavietidhar.wordpress.com). Lavie jest też pełnym wyjątkowego humoru systematycznym użytkownikiem Twittera, na którym można go znaleźć pod nickiem @lavietidhar.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje