Literatura po europejsku

Autor: slk
News - Literatura po europejsku

 

Włoch Roberto Saviano i Finka Sofi Oksanen zostali uhonorowani w środę tegoroczną nagrodą literacką "European Book Prize" przyznawaną przez stowarzyszenie "Esprit d'Europe" we współpracy m.in. z francuskim MSZ i kilkoma europejskimi dziennikami.

 

Saviano, który zasłynął książką o mafii "Gomorra", otrzymał nagrodę w kategorii eseju za zbiór arykułów "Piękno i piekło" ("La bellezza e l'inferno"). Oksanen wyróżniono w kategorii powieści za książkę"Oczyszczenie" ("Puhdistus").

 

W 2009 r. nagrodę zdobył "Gottland" Mariusza Szczygła, a w tegorocznej edycji wśród nominowanych tytułów znalazła się powieść "Dojczland" autorstwa Andrzeja Stasiuka. W komitecie wspierającym nagrodę "European Book Prize" jest m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

 

"Ta nagroda powinna służyć jako przypomnienie, że Europa jest projektem politycznym i kulturalnym, a nie po prostu gospodarczym" - zaznaczył Buzek w komunikacie. "Oksanen i Saviano w pełni zasługują na tę nagrodę. Ich książki stanowią świadectwo tego, jak bardzo walka o emancypację stanowi część tożsamości Europejczyków" - dodał. 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy