Miłość. Bohaterstwo. Odkupienie

Autor: madak
News - Miłość. Bohaterstwo. Odkupienie

 

Już 9 marca nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, Chang-rae Lee, „Kiedy ulegnę” – subtelna, pełna napięcia i niezapomniana opowieść o bolesnej miłości, trudnym bohaterstwie i krętej drodze do odkupienia.

 

Lee stworzył dzieło z epickim rozmachem, pełne napięcia i bólu. Po mistrzowsku pokazał nam, że w literaturze nie jest ważne to, co możemy opisać, ale co możemy poczuć – pisał o tej książce „The Boston Globe”. „Kiedy ulegnę” opowiada skomplikowaną i zaskakującą historię trojga ludzi, którzy mogli stworzyć szczęśliwą rodzinę. Na przeszkodzie stanęły im złe doświadczenia z młodości, które naznaczyły ich na zawsze.

 

Fabuła powieści:

 

Dzieciństwo June przypadło na czas wojny koreańskiej: straciła wówczas wszystkich bliskich. Hektor, amerykański żołnierz, który wywiózł ją do USA i porzucił, nigdy nie otrząsnął się z wojennego koszmaru. June sama wychowywała ich syna Nicholasa, nie umiejąc jednak dać mu ciepła. Gdy już dorosły chłopak ucieka do Europy i przepada bez śladu, June odnajduje Hektora, by wspólnie ruszyć na poszukiwanie syna. Kobieta ma niewiele czasu, bo jest śmiertelnie chora...

 

Plany wydarzeń:

 

Powieść Lee rozgrywa się na dwóch planach: w latach pięćdziesiątych, podczas wojny koreańskiej, i niemal współcześnie, w USA i we Włoszech. Sugestywnie przedstawiona wojna ma niewyobrażalne konsekwencje w późniejszych czasach pokoju i dostatku. By się uratować, June porzuciła młodsze rodzeństwo, skazane tym samym na śmierć, co na zawsze odbiło się na jej psychice. Pełen szlachetnych idei Hektor napatrzył się na takie nagromadzenie okrucieństwa i okropności, że potem kompletnie zobojętniał. Nie chodzi jednak tylko o wojnę. Oboje, rozdarci mentalnie między Koreą a Ameryką, nie nauczą się już normalnie żyć i nie nauczy się tego ich syn, amerykański Koreańczyk.

 

Trudne pytania

 

Czy bohaterowie, „ulegli” wobec życia, samotni, wyalienowani, obsesyjnie łaknący prawdziwej miłości, której sami nie potrafią dać, są ostatecznie skazani na przegraną? Czy istnieje w świecie coś, co mogłoby to zmienić? Wydaje się, że nadzieja, ale nadzieje bywają złudne...

 

Nawiązania

 

Arcydzieło Chang-rae Lee przejmująco mówi o sensie uczuć, moralności i lojalności, o koszmarze poczucia winy, bólu zdrady i sile odkupienia, jeśli to w ogóle jest możliwe. Autor połączył w oryginalną całość wnikliwą psychologię i wspaniały język, przypominający Nabokova (do którego słusznie jest porównywany), wojenną odyseję z ciekawą, wyrazistą fabułą à la Hemingway oraz fatalizm i brutalne opisy rzeczywistości, jakich nie powstydziłby się Faulkner.

 

Kim jest Chang-rae Lee?

 

Pisarz ten prowadzi wykłady z zakresu pisarstwa twórczego na Uniwersytecie Princeton. Jest autorem bestselleru Native Speaker, wyróżnionego nagrodą Fundacji Hemingwaya za debiut literacki, oraz powieści A Gesture Life i Aloft. Tymi trzema powieściami wywalczył sobie miejsce wśród najbardziej utalentowanych pisarzy swego pokolenia, został uznany za „mistrza rzemiosła” („The Washington Post”) oraz „jednego z najbardziej przykuwających uwagę, wyróżniających się powieściopisarzy” („The Atlanta Journal-Constitution”).

 

Wiele formatów

Powieść trafi na rynek 9 marca 2011 w tradycyjnej formie książkowej. Prócz tego ukaże się audiobook, a prozę Chang-rae Lee będziemy mieli okazję wysłuchać w interpretacji Katarzyny Herman. To literatura, która w sposób okrutny testuje naszą wrażliwość – powiedziała autorka po przeczytaniu powieści. Audiobook ukaże się w postaci płyty CD, zawierającej nagrania w formacie MP3, będzie również możliwość jego zakupu bez fizycznego nośnika za pośrednictwem serwisu Audioteka.pl Premierze książki towarzyszy uruchomienie strony internetowej jej dedykowanej. Zapraszamy na stronę www.kiedyulegne.pl – prócz najważniejszych informacji o autorze i książce znaleźć na niej można bardzo obszerne fragmenty powieści oraz audiobooka. Już wkrótce zamieszczone zostaną hiperłącza do recenzji i konkursów, jakie organizowane będą w Internecie w związku z premierą książki. 

 

Najlepsza książka na wiosnę?

Powieść „Kiedy ulegnę” bierze udział w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę”, organizowanym już po raz kolejny pod egidą redakcji wortalu literackiego Granice.pl Na stronie internetowej www.ksiazkanawiosne.pl można już oddawać swoje głosy. O tym, czy powieści przypadnie ów tytuł, zadecyduje grono jurorów oraz Internauci. 

 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy