Oto finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego!

Autor: slk
News - Oto finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego!

Szkocki pisarz mieszkający pod Delhi, słynny brytyjski reporter, który w 1992 roku doniósł światu o obozach koncentracyjnych na Bałkanach, i troje Polaków - to autorzy najlepszych książkowych reportaży 2012 roku. Poznaliśmy właśnie finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

To William Darlympie - szkocki historyk i znawca Indii, nominowany za książkę Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach, Ed Vulliamy - angielski pisarz i dziennikarz, który w publikacji Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy odsłania kulisy wojny narkotykowej na pograniczu amerykańsko-meksykańskim, Wojciech Jagielski, piszący w Wypalaniu traw o końcu apartheidu w RPA, Lidia Ostałowska opowiadająca w książce Bolało jeszcze bardziej o Polsce B - niechcianej, zagubionej i gorzej ubranej oraz Mariusz Zawadzki, który ukazuje w Nowym wspaniałym Iraku absurd wojny, która Stany Zjednoczone kosztowała miliardy dolarów. 

 

Finalistów wybierało jury w składzie: Joanna Bator, Maciej J. Drygas, Iwona Smolka i Maciej Zaremba Bielawski. Przewodniczyła mu Małgorzata Szejnert. Laureata poznamy 17 maja podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł, a jeśli to będzie autor zagraniczny - 15 tys. zł odbierze także jego tłumacz.

 

Dotychczasowymi laureatami nagrody ustanowionej przez miasto stołeczne Warszawa są: Jean Hatzfeld za Strategię antylop i tłumacz Jacek Giszczak, Swietłana Aleksijewicz za książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety i tłumacz Jerzy Czech oraz Liao Yiwu za Prowadzącego umarłych... i tłumacze: Wen Huang i Agnieszka Pokojska. Współorganizatorem nagrody jest "Gazeta Wyborcza", a mecenasem konkursu Kulczyk Holding SA.

 

Wszyscy finaliści wezmą udział 18 maja w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy