Najpiękniejsze książki o miłości

Autor: slk
News - Najpiękniejsze książki o miłości

Tuż przed zbliżającymi się Walentynkami prezentujemy Wam listę ponadczasowych historii o miłości. Zachęcamy też, byście przedstawili swoje propozycje lektur na romantyczny wieczór we dwoje. Autorów najciekawszych komentarzy nagrodzimy! 

 

1. Jane Eyre Charlotte Bronte

 

W każdej dobrej historii o miłości musi pojawić się przynajmniej jedna przeszkoda na drodze do szczęśliwego zakończenia. Ale miłość Jane Eyre do Rochestera miała się chyba nigdy nie zdarzyć.  On - facet skrajnie małomówny, będący jej pracodawcą. Ona - skromna guwernantka, raczej nie emanująca seksem. Gdy w dodatku okazuje się, że w domu nadal mieszka jego obłąkana pierwsza żona, wydaje się, że to nie może dobrze się skończyć. A jednak - mimo nieszczególnie dziś atrakcyjnego dla czytelnika języka, mimo chyba niezbyt już "na czasie" elementów gotyckich, historia Jane Eyre porusza serca czytelniczek niezmiennie od tak wielu lat!

 

2. Wojna i pokój Lew Tołstoj      

 

Najbogatszy człowiek w Rosji, żonaty (ale to małżeństwo pozbawione miłości) i delikatna, zwiewna, nieśmiała kobieta (choć po przejściach). Tak zwane "ciekawe czasy", tysiące trudności i kometa nad Moskwą. Czy o takiej książce można zapomnieć?

 

3. Perswazje Jane Austen

 

Anne Elliot jest kobietą w jesieni życia. Ma lat... dwadzieścia siedem. Czy w takim wieku można jeszcze szczęśliwie wyjść za mąż? W dodatku za człowieka, którego zaręczyny pod wpływem rodziny (stąd tytułowe "perswazje") przed laty zerwała? Opowieść o tym, że na miłość nigdy nie jest za późno. Zwłaszcza - przed trzydziestką.

 

4. Otello Szekspira 

 

Bo przecież gdybyśmy pisali o Romeo i Juliibyłoby to po prostu nudne, prawda? Nauczyciele wmawiają wszystkim, że Otello to opowieść o zazdrości i pragnieniu zemsty. Nic podobnego. Bo - przez chwilę będąc serio - to historia o naprawdę wielkiej miłości, która jest wierna do końca i bez względu na konsekwencje. A gdybyście nadal nie byli przekonani i nie chcieli spędzać wielu godzin na czytaniu dramatu, to jest co najmniej 7 adaptacji filmowych tej sztuki - macie więc w czym wybierać!

 

5. Samotność w sieci Janusza L. Wiśniewskiego

 

Nie mamy przesadnego przekonania do tej książki, ale koniecznie chcieliśmy, by w zestawieniu pojawiła się przynajmniej jedna powieść współczesna i przynajmniej jedna powieść polskiego autora. Samotność w sieci rozwiązuje problem. Tylko tym razem błagamy - nie oglądajcie filmu! Chyba, że chcecie wpaść w depresję.

 

A jakie książki o miłości Wy uważacie za ponadczasowe? Podpisalibyście się pod którąś z naszych propozycji - nawet, jeśli nie są one całkiem serio? A może znacie inne historie miłosne, które na zawsze zapisały się w Waszej pamięci? Wpisujcie swoje propozycje wraz z uzasadnieniem oraz - ewentualnie - linkiem do książki w naszej bazie danych. Autorów najciekawszych propozycji i uzasadnień nagrodzimy książkami lub punktami wymiennymi na książki w naszym sklepiku. Więcej informacji o zasadach konkursu znajdziecie tutaj. Zobaczcie jeszcze, jakie propozycje na tegoroczne Walentynki przygotowali polscy wydawcy, a potem zapraszamy do dyskusji w komentarzach poniżej:

 


 

 


 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy