O snach - dla starszych i dla młodszych

Autor: slk
News - O snach - dla starszych i dla młodszych

W najbliższy piątek, tj. 18.06.10 około godziny 10 – 10:30 w programie Dzień dobry TVN, odbędzie się promocja wydanej przez wydawnictwo Amea pod patronatem wortalu literackiego Granice.pl książki pt. „O snach” Sylvie Baussier.

Program poprowadzi Ania Dziewit.

 

 

sny

O książce "O snach":

 

Czym jest sen? Czy treść snu ma znaczenie? Trudno o jednoznaczne odpowiedzi, jedno jest jedna k pewne: sny są pewnego rodzaju drzwiami do naszej nieświadomości.

 

Książka O snach, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Amea, próbuje nieco te drzwi otworzyć. Sylvie Baussier, korzystając z formy opowieści, przybliża czytelnikom zjawisko snu. Tłumaczy, czym ono jest z naukowego punktu widzenia i jaką rolę pełni w życiu ludzi i zwierząt. Nie odziera jednak snu z misterium; z rzetelnością badaczki pisze o tajemniczych, sennych wędrówkach aborygeńskich szamanów i o proroczych wizjach mitycznych postaci. Autorka mówi również o snach artystów i pisarzy; wspomina tu m.in. Pabla Picassa, Paula McCartneya (który podobno wyśnił swój utwór Yesterday) czy Lewisa Carrolla. Pisarka sugeruje, że były inspiracją do stworzenia wspaniałych dzieł. Bo czymże jest Alicja w krainie czarów, jeśli nie piękną senną wizją?

 

Sylvie Baussier nie zapomina też o przenośnym znaczeniu słowa „sen”. Bywa, że piękne sny, wielkie marzenia się spełniają, a nawet – zmieniają świat. Autorka przytacza tu słynną wypowiedź Martina Luthera Kinga („I have a dream...”); już dziś widać, jak magiczną moc miały jego słowa.

 

Książkę zilustrowała Ilya Green. Jej kreska – subtelna, lecz wyrazista – tchnie orientalnym klimatem.

 

A wszystko po to, aby ukazać potęgę snu.

 

KLIKNIJ, by kupić tę książkę w naszej księgarni internetowej - NAJTANIEJ

 

Książka „O snach” otrzymała wyróżnienie BolognaRagazziAward 2009.

 

Tekst przetłumaczyła z francuskiego Agnieszka Drotkiewicz.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy