Ostatnie dni glosowania w pierwszym etapie konkursu „Najlepsza książka katolicka” – edycja 2012

Data: 2012-03-09 12:05:27 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Ostatnie dni glosowania w pierwszym etapie konkursu „Najlepsza książka katolicka” – edycja 2012

Istnieją książki, których lektura koi serce i duszę, niesie ze sobą ładunek pocieszenia i pozytywnych emocji. Książki pokazujące pozytywne wzorce zachowań, właściwe wybory, pozycje uczące miłości, wiary i wybaczania. Jak jednak wśród wielu dostępnych na rynku pozycji o tematyce religijnej wybrać te, które pozwolą nam doświadczyć cudu istnienia?



W czasach powszechnego konsumpcjonizmu i walki o dobra doczesne, dopiero lektura i refleksja mogą pomóc nam w odkryciu tego, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Dlatego też powstał plebiscyt „Najlepsza książka katolicka” – edycja 2012, w którym udział bierze prawie 30 pozycji, z których każda porusza nasze serca.



Na stronie internetowej – www.ksiazkakatolicka.pl – zapoznamy się ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami, a już od dziś możemy wspierać nasze typy, głosując na te książki, które przepełniają nas miłością i spokojem. – Na czytelników, którzy zagłosują na swoje typy, czekają atrakcyjne nagrody książkowe – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. Najlepsze książki w danej kategorii wskazywać będzie również jury, złożone z krytyków literackich i ludzi powiązanych ze światem książek.



Patroni najlepszych


Patronat nad konkursem sprawuje internetowa księgarnia eClicto.pl. Konkurs wpiera również Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronują: miesięcznik „Odra” serwis DlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Unreal-fantasy.pl, polscy-pisarze.com, student.pl oraz Internetowy Dom Handlowy SA, Stowarzyszenie Sztukater i Radio PRYZMAT.


Kategorie konkursowe


Konkurs „Najlepsza książka katolicka” oznacza zmagania książek (choć tak naprawdę wszystkie są zwycięskie) w następujących kategoriach: Ścieżkami Ewangelii (czyli odpowiedzi na trudne pytania dotyczące wiary i jej świadectwa); literatura (pozostając w granicach wiary i wyborów właściwej drogi); duchowość, modlitwa (opowieści i refleksje na co dzień i od święta), dla najmłodszych (by już na początku drogi życia wybrać tę właściwą), biografie, historia (świętych i ludzi pozostających blisko Boga).



Poznajmy zatem zgłoszone tytuły


W kategorii Ścieżkami Ewangelii wybierać będziemy najlepsze tytuły spośród następujących: „Biblia jest dla ciebie. Mały kurs teologii biblijnej” Gianfranco Ravasiego (Wydawnictwo: Święty Wojciech), czyli słownik biblijny dla każdego, „Książka o aniołach. O cudownych siłach, które nas chronią i prowadzą” Josefa Dirnbecka (Wydawnictwo: Święty Wojciech), stanowiąca próbę odpowiedzi na pytanie, co wiemy o aniołach? Wśród zgłoszonych tytułów można również wymienić „Koniec świata. Duch czasów ostatecznych” Jeana-Marca Bota (Wydawnictwo: Święty Wojciech), dzięki której zagłębiając się w teksty ewangeliczne, dowiemy się, jak odczytywać i rozeznawać znaki czasu, „Od Ewangelii do życia” Cantalamessy Raniero (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) oraz audiobook obejmujący między innymi wspomnienia św. Teresy od wczesnego dzieciństwa do wstąpienia do Karmelu i złożenia pierwszej profesji, czyli „Dzieje duszy” (Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie).



Kategoria literatura to wspaniałe pozycje, takie jak „Czas wojny” Cliff Graham (Wydawnictwo: Vocatio), w której autor wiernie przedstawia historię wojen żydowskich, ukazując ją jednak w zupełnie niestandardowy i zaskakujący sposób, „Tobit” Arnulfa Zitelmanna (Wydawnictwo: WAM) oraz „Anielskie single” Dorothy Cummings (Wydawnictwo: Homo Dei), odpowiadająca na pytanie, w jaki sposób osoba wierząca może poradzić sobie w wielu – czasami naprawdę trudnych – sytuacjach oraz nie zagubić się w relacjach damsko-męskich.



W kategorii duchowość, modlitwa poznamy takie tytuły, jak „Chrześcijanin na rozdrożu” ks. Roberta Skrzypczaka (Wydawnictwo: WAM), o której to książce sam autor mówi "Starałem się opisać mój Kościół według standardów Pawłowych, to znaczy "unikając postępowania ukrywającego sprawy hańbiące". Bez retuszu, ale i bez histerii, za to z augustyńską pokorą...". Wśród zgłoszonych tytułów znalazły się także książki „Na każdy wieczór” ks. Mieczysława Malińskiego (Wydawnictwo: WAM), czyli tytuł zmuszający nas do odpowiedzi na pytania: „po co mi to wszystko?” i „jaki jest cel mojego życia?” Praktyczne rady dla rodziców, jak wychowywać dziecko w duchu chrześcijańskim i wprowadzać w świat wiary znajdziemy w publikacji Beaty Nadolnej „Wychowanie religijne małego dziecka” (Wydawnictwo: Święty Wojciech), zaś dzięki pozycji „Większy niż myślisz” Thomasa D. Williamsa (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) zyskamy doskonałe narzędzie dla osób szukających potwierdzenia zasadności swej wiary w dzisiejszym, zsekularyzowanym świecie. Postać błogosławionego Karola de Foucauld poznamy dzięki książce „Umiłowane ostatnie miejsce. Listy do braci trapistów” (Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie), zaś w refleksyjny nastrój sprzyjający kontemplacji wprowadzi nas pozycja „Wielki Post. Czytania na co dzień. Refleksje i opowieści” Megan McKenny (Wydawnictwo Mateusza).



W kategorii książki dla najmłodszych znalazły się tytuły pokazujące dzieciom świat pozytywnych wartości, takie jak „Dwie krainy”, „Dziki owoc” oraz „Słonecznik i róża” autorstwa Marcina Jelenia OP (Wydawnictwo: W drodze), czyli wspaniałe historie opisujące losy przyjaciół, Zygfryda i Leona, podróżujących do Zielonej Krainy, a także spotkanej przez nich w drodze Łucji. Wszyscy oni będą musieli pokonać wiele przeszkód przed dotarciem do celu, bowiem zło nigdy nie śpi i czai się w Czarnej Krainie, wodząc nas na pokuszenie. W kategorii tej można również zagłosować na przepiękną książkę dla dzieci i dorosłych, którzy lubią spędzać razem czas przy miłej lekturze, czyli na pozycję „Cały rok z aniołkami” Ingrid Uebe (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) oraz na „Życie Jezusa” Tomasza Kruczka (Wydawnictwo: Vocatio), czyli aktywizującą książeczkę, która uczy i bawi, rozwijając spostrzegawczość i zdolności motoryczne najmłodszych.



Kategoria biografie, historia to takie zgłoszone tytuły, jak „Niepokorne święte” Joanny Petry-Mroczkowskiej (Wydawnictwo: WAM), „Historia papieży” Johna W. O`Malley`a (również wydawnictwo WAM), w której autor pokazuje, jak instytucja papiestwa stopniowo dochodziła do swego obecnego kształtu i obala mity narosłe wokół jej historii. W konkursie bierze także udział praca zbiorowa „Święci na każdy dzień” (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) – bogato ilustrowany album, ukazujący życie, nauczanie i kult ponad trzech tysięcy świętych Kościoła katolickiego i błogosławionych oraz książka o niezwykłej kobiecie „Katarzyna ze Sieny” Brophy Dona (Wydawnictwo: eSPe) i „Urbi et Gorbi” Joachima Jauera (Wydawnictwo: Akcent). W kategorii tej konkurują również takie pozycje jak: „Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską” Lucii Tancredi (Wydawnictwo: Promic), „Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła” Beriault Yvesa (Wydawnictwo: Promic), „Thomas Merton. Życie w listach” Williama H. Shannona, Christine M. Bocheny (Wydawnictwo: W drodze) oraz „Andriej Rublow. Mistrz niewidzialnej strony” Andrzeja Turczyńskiego (Wydawnictwo: W drodze).



Głosowanie na „Najlepszą książkę katolicką” – edycja 2012 trwa, a 14 marca 2012 r. poznamy tytuły nominowane w każdej z kategorii! Zapraszamy na stronę konkursową www.ksiazkakatolicka.pl – wśród osób oddających głosy zostaną rozlosowane nagrody książkowe!



Przypominamy, że na Wasze głosy czekają również nowości wydawnicze pretendujące do tytułu „Najlepszej książki na wiosnę” (www.ksiazkanawiosne.pl).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje