Oto najlepsze książki dla młodych czytelników

Autor: slk
News - Oto najlepsze książki dla młodych czytelników

Kilkadziesiąt nowości wydawniczych rywalizowało o uznanie jurorów i czytelników w kolejnej edycji konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka dla młodych czytelników”, organizowanego przez redakcję serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Podczas Warszawskich Targów Książki, które odbyły się w tym roku na Stadionie Narodowym, ogłoszono wyniki i wręczono laureatom pamiątkowe dyplomy i statuetki. 

 

- Kilkanaście tysięcy czytelników oddało głos w tegorocznej edycji naszego plebiscytu - podsumowywała Magdalena Galiczek. - Dzięki temu spośród książek, które ukazały się w ostatnich miesiącach, udało się wyróżnić te rzeczywiście najbardziej interesujące. Obok internautów swój wybór najciekawszych książek dla dzieci i młodzieży zaprezentowali jurorzy.

 

Tytuły nagrodzone

- Nie jest chyba zaskoczeniem, że największa liczba czytelników zdecydowała się oddać głos na Anię z Zielonego Wzgórzapowiedział podczas ogłoszenia wyników Sławomir Krempa. - Ale zaskoczeniem może być fakt, że powieść ta - która rzeczywiście zupełnie się nie starzeje - tym razem ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat w nowym, znakomitym tłumaczeniu Pawła Beręsewicza, a edycję wzbogacają niezwykłe ilustracje. Ania z Zielonego Wzgórza to klasyka. To lektura obowiązkowa - niezależnie od obowiązującego kanonu szkolnych lektur. 

 

Jurorzy nagrodzili książkę dla młodszych czytelników. Tajemnica Malutkiej to opowieść o Trochę Innej Dziewczynce i jej babci. O sile marzeń i o tym, że odmienność nie zawsze musi w życiu przeszkadzać. Integralną częścią opowieści jest niezwykła szata graficzna, nowoczesna, wywierająca bardzo duże wrażenie. 

 

Tytuły wyróżnione

Tradycyjnie, prócz nagród głównych, w plebiscycie przyznano również wyróżnienia. I tak za najlepszą książeczkę o szczególnych walorach edukacyjnych jurorzy uznali Dzieciaki świata Martyny Wojciechowskiej - książkę, będącą okazją do poznania innych kultur i nauczenia się tolerancji. Czytelnicy najczęściej głosowali na Adopcję. Rodzinę Zuzi - książkę dotyczącą bardzo poważnego problemu we współczesnych społeczeństwach. Również zdaniem czytelników najlepszą propozycją dla najmłodszych jest Kostek w cyrku - jedna z książeczek, które ukazały się w przeuroczej serii o psie, który - jak niegdyś nasz Ferdynand Wspaniały - poznawał ludzki świat ze swojej psiej perspektywy. 

 

Nie tylko dziewczętom jurorzy polecają powieść Suzanne Selfors Ocalić Julię. To opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na to, by ocalić miłość. Wystarczy trochę magii, trochę wiary i odpowiednia dawka Szekspira. Nie tylko chłopcom krytycy polecili pierwszą powieść z serii Maximum Ride - Eksperyment anioł Jamesa Pattersona - wciągającą historię nastolatków, którzy są ludźmi w 98 procentach. Czy to dużo? Warto się o tym przekonać podczas lektury. Czytelnicy najchętniej głosowali na Finna nieokiełznanego - przezabawną książkę o trzech przyjaciołach, którzy różnią się niemal w każdym calu. 

 

Najlepsza powieść dla młodzieży? Tu bezsprzecznie wciąż królują powieści z wątkami paranormalnymi. Czytelnicy nagrodzili Dziewięć żyć Chloe Kingna podstawie której to książki powstał popularny serial, zaś jurorzy uznali, że nastolatki bezsprzecznie powinny sięgnąć po powieść Silver - kontynuację bestsellerowej książki Winter

 

Nagrodzeni czytelnicy

Zgodnie z tradycją, w plebiscycie nagrodzono również czytelników, którzy oddali swe głosy, przesłali uzasadnienie dokonanego wyboru i zachęcali do głosowania znajomych. 

 

Spośród osób, które zachęciły do głosowania największą liczbę osób, zestaw 10 książek otrzyma Dorota Dęga, zestaw 5 książek - Maciej Janiszyn, 3 książki - Rafał Dorsz, 2 - Wioletta Wielądek, 1 - Agnieszka Watkowska

 

Spośród osób głosujących w I etapie nagrody otrzymają: Tomasz Mądry, Małgorzata Bujalska i Szymon Koch, a spośród osób głosujących w II etapie - osoby posługujące się adresami mailowymi ulricke@interia.pl, nekret@interia.pl i Michał Kołpacz

 

Za przesłanie uzasadnienia dokonanego wyboru nagrody otrzymają: Maria Ciechomska, Luiza Migdał i Jolanta Bałdyga. 

 

Serdecznie gratulujemy. Nagrodzonych czytelników prosimy o przesłanie danych do wysyłki na adres pr@wwpol.com

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy