Najlepsze książki historyczne II półrocza 2013

Autor: slk
News - Najlepsze książki historyczne II półrocza 2013

Internauci oraz jurorzy zadecydowali. Spośród blisko 5 tys. głosów internautów, najwięcej oddano na książki: Droga lodowa Stefana Waydenfelda (Rebis), Templariusze Romana Bolczyka (Ermat) i Watykańskie wersety Juliana Bartosza (CB). Werdykt jury wyróżnił zaś publikacje: Zajeździmy kobyłę historii Karola Modzelewskiego (Iskry), Cel Tirpitz Patricka Bishopa (Rebis) i Skok w nowoczesność Adama Leszczyńskiego (Krytyka Polityczna).

 

 

Najlepsze książki wybrano w ramach plebiscytu "Historia Zebrana" w trzech kategoriach. Wyboru dokonali internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy: Michał Przeperski, Agnieszka Kowalska, Roman Sidorski, Michał Świgoń (dziennikarze i naukowcy z portalu Histmag.org), Sławomir Krempa (redaktor naczelny wortalu Granice.pl) i Jarosław Kłaczkow (zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, prezes Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego).

 

 

W rolach głównych

 

W kategorii tej rywalizowały publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią, biografie i wspomnienia.

 

Internauci wyróżnili w niej książkę Droga lodowa Stefana Waydenfelda (Rebis). – W Drodze lodowej jak w soczewce skupiają się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Przymusowa odyseja rodziny Waydenfeldów, deportowanych w 1940 roku do ZSRR, ukazuje długą i straszną drogę, jaką przebywali Polacy - od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, aż po Bliski Wschód. Wyniszczająca praca, niepewność i nieustanne zagrożenie, ale też przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości - z pamiętnikarskiej relacji Stefana Waydenfelda wyłania się obraz bynajmniej nie czarno-biały... – pisze o nagrodzonej książce jej wydawca.

 

Z kolei nagroda jury przyznana została książce Zajeździmy kobyłę historii Karola Modzelewskiego (Iskry). – Najbardziej oczekiwane wspomnienia 2013 roku. Wywierają wrażenie szczerością, otwartością, ciętymi sądami. Nie tylko dokument historyczny, ale również wspaniały traktat o przyzwoitości. – komentuje wybór jury Michał Przeperski, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

 

 

Okiem badacza

 

To książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

 

Głosami internautów wyróżniona została książka: Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza Romana Bolczyka (Ermat). – Odkrywamy tu dosłownie skarbnicę wiedzy na temat tego fascynującego średniowiecznego zakonu. Jest to książka z gatunku "każdy szczegół ma znaczenie". Dowiemy się z niej dosłownie wszystkiego. Począwszy od ubioru, jaki obowiązywał rycerzy zakonu, poprzez listę dozwolonych posiłków, rodzaj fryzury i brody, jaki mieli nosić, czy dobytek jaki mogli posiadać, poprzez przykazania, porządek dnia, aż po szczegółowo opisaną mentalność, oraz sprawy wiary. Ale przede wszystkim - odpowiada nam na pytanie kim byli Boży Bojownicy. - uzasadnia swój wybór głosujący na tę książkę internauta, Robert Bogucki.

 

Jury postanowiło wyróżnić książkę Skok w nowoczesność Adama Leszczyńskiego (Krytyka Polityczna). – Polscy autorzy rzadką piszą książki o świecie, zwłaszcza tym nieco dalszym. Adam Leszczyński wyszedł poza te ograniczenia, pisząc książkę o polityce, społeczeństwie i gospodarce, ideach i gorzkiej rzeczywistości, o Pierwszym, Drugim i Trzecim Świecie, której teza jest wyraźna, jednocześnie zaś przedstawiona w sposób uczciwy. - komentuje Agnieszka Kowalska, szefowa działu recenzji portalu Histmag.org

 

 

Historia niebanalna

 

Tu rywalizowały książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

Najwięcej głosów internautów otrzymała w tej kategorii książka Watykańskie wersety. Co kryją archiwa papieskie? Juliana Bartosza (Agencja Wydawnicza CB). – Książka Juliana Bartosza poświęcona jest temu, jak włoscy, amerykańscy, niemieccy oraz polscy watykaniści oraz duchowni i świeccy historycy Kościoła opisują i oceniają politykę Stolicy Świętej pod pontyfikatami Benedykta XV (1914-1922), Piusa XI (1922-1939), Piusa XII (1939-1958), Jana XXIII (1958-1963), Pawła VI (1963-1978) Jana Pawła I (1978), Jana Pawła II (1978-2005), Benedykta XVI (2005-2013) i wreszcie od marca 2013 roku papieża Franciszka – pisze na jej temat wydawca.

 

Z kolei jurorzy wyróżnili publikację Cel Tirpitz Patricka Bishopa (Dom Wydawniczy Rebis). – Opis wlewającej się do wnętrza okrętu wody zawsze robi wrażenie. Zwłaszcza jak opisują to osoby cudem ocalone z katastrof morskich. W książce Patrica Bishopa takich przypadków nie brakuje zarówno po brytyjskiej jak i niemieckiej stronie konfliktu. Książka dotyczy zmagań tych rywalizujących ze sobą w XIX i XX wieku narodów germańskich, z których jeden był światowym mocarstwem, a drugi koniecznie chciał nim zostać. Celowi temu służyła budowana jeszcze od czasów cesarza Wilhelma II Cesarskiej Floty Wojennej ("Hochseeflotte"), a w okresie III Rzeszy "Kriegsmarine". Jednym z przysłowiowych "klejnotów w koronie" niemieckiej floty był pancernik "Tirpitz". Autor w przystępny sposób, z dużym wykorzystaniem relacji i źródeł, opisuje losy okrętu i jego wpływ na decyzje polityczne, m.in. Winstona Churchilla – losy "Tirpitza" zaprzątały brytyjskiego premiera nieustannie od 1942 do listopada 1944. Już tylko to, że informacja o tym, że "Tirpitz' wyszedł w morze sprawiła, ze pozostawiono swojemu losowi konwój PQ-17, świadczyła o tym jaki wpływ miało fakt jego istnienia. Dlatego przez wiele lat podejmowano próby jego zniszczenia, co udało się ostatecznie 12 listopada 1944 r. Lekturę urozmaicają liczne mapy oraz czarno -białe i kolorowe (w tym dokumentujące moment zatopienia okrętu) fotografie – pisze na temat zwycięskiej publikacji Jarosław Kłaczkow, historyk z UMK w Toruniu.

 

 

Nagrodzeni Czytelnicy

 

W konkursie "Historia zebrana" tradycyjnie nagrodzono również czytelników, którzy głosowali, zachęcali do głosowania znajomych i nadsyłali uzasadnienia dokonanego wyboru. 

 

Za uzasadnienia wyboru zestawy książek otrzymają Robert Bogucki z Piekoszowa i Eugeniusz Wierzański z Kielc. Za oddawanie głosów na wybrane książki nagrodzono Malwinę Lange, Krzysztofa Piekusia, Marka Krzyżanowskiego, Pawła Szwaję, Ewę Markiewicz i Joannę Lenc. Za zachęcanie do głosowania innych internautów nagrody przypadną użytkownikom posługującym się adresami mailowymi: nonawerka[at]o2.pl, ignacy.bendyk[at]o2.pl, dorota_dega[at]o2.pl, lawendowajestem[at]o2.pl oraz użytkownikom serwisu Granice.pl: wwwiolka i Geronimo26. Serdecznie gratulujemy, laureatów prosimy o przesłanie danych adresowych na pr@wwpol.com

 

Ze szczegółowymi informacjami na temat nagrodzonych i wyróżnionych książek można zapoznać się na stronach plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy