László Krasznahorkai z nagrodą Man Booker International

Autor: slk
News - László Krasznahorkai z nagrodą Man Booker International

Węgierski pisarz i scenarzysta filmowyLászló Krasznahorkai został nagrodzony za całokształt dorobku literackiego. Laureatami z poprzednich lat są m.in. Alice Munro czy Philip Roth.

 

Autor studiował prawo i hungarystykę. Jest laureatem licznych nagród m.in.: Nagrody Kossutha i Nagrody Vilenica. Do jego najważniejszych dzieł należą:

 

Szatańskie tango (węg. Sátántangó, 1985, polskie wyd. 2004),

Melancholia sprzeciwu (węg. Az ellenállás melankóliája, 1989, polskie wyd. 2007),

Wojna i wojna (węg. Háború és háború, 1999, polskie wyd. 2011).

 

Świat Krasznahorkaia to też są Węgry, ale takie, jakich nie znają turyści. To nie są Węgry gulaszu, czardasza, papryki, widokówek z Budapesztu, tych wszystkich przyjemnych makatek dla zorganizowanych wycieczek. To są Węgry zapadłej prowincji, schyłkowego komunizmu, który wyprał mózgi swoich obywateli, a reszty dokonała tania palinka. Węgry rozpaczy i szaleństwa - napisał Krzysztof Varga w "Gazecie Wyborczej".  

 

Man Booker International Prize to rozdawana co dwa lata, ustanowiona w 2005 roku odnoga Nagrody Bookera (Booker Prize for Fiction), dostępna dla pisarzy z całego świata, która przyznawana jest za powieść w języku angielskim. Kwalifikują się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu (m.in. dlatego w 2005 nominowany był Stanisław Lem). Pierwszym laureatem był pisarz albański Ismail Kadare.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy