Poznajcie Molly Murphy!

Autor: slk
News - Poznajcie Molly Murphy!

Oficyna Literacka Noir sur Blanc poleca powieść O mój ukochanypiątą część przygód panny Murphy. Zapraszamy do udziału w konkursowej dyskusji na temat kryminału retro, którą zorganizowaliśmy z okazji premiery tej książki. 

 

Po powrocie do Nowego Jorku z Adare - pięknej, choć mrocznej posiadłości senatora Flynna,  Molly ma dość pracy detektywa. Pragnie stabilizacji i spokoju. Rozważa nawet podjęcie pracy w Nebrasce w roli nauczycielki. Chce również zapomnieć o kapitanie policji, przystojnym Danielu Sullivanie, ale gdy ten trafia do więzienia, podejrzewany o przyjęcie łapówki, Molly zgadza się mu pomóc.  Prowadząc dochodzenie w związku z korupcją w szeregach policji, nieustraszona pani detektyw angażuje się również w dwa inne śledztwa. Jedno z nich dotyczy Rozpruwacza z East Side - bezwzględnego mordercy prostytutek. Molly podejrzewa, że ta sprawa ma związek z aresztowaniem Daniela, ale nie może znaleźć dowodów. Pojawia się coraz więcej pytań, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedzi.

 

Co więcej, Molly staje przed trudnym życiowym dylematem. Od tego, jak postąpi, będzie zależała jej przyszłość.... Dobrze, że wciąż ma wokół siebie serdecznych i życzliwych ludzi - sąsiadki Sid i Gus, ekscentryka Ryana i nową, fascynującą przyjaciółkę-policjantkę Sabellę Goodwin. 

 

- Książki Rhys Bowen to nie tylko wartko tocząca się akcja i błyskotliwe dialogi. To również opis Irlandii z okresu, kiedy z Anglią łączyła ją unia realna, jeszcze przed uchwaleniem ustawy o autonomii. To także poruszający obraz emigrantów, traktowanych w Nowym Świecie gorzej niż zwierzęta - wylicza atuty cyklu Justyna Gul - Tło społeczno-polityczne i problemy, mające swoje odzwierciedlenie w powieści, nie przeszkodziły jednak historii Molly toczyć się swoim rytmem. Zachwyca nie tylko jej determinacja, błyskotliwość umysłu i zdolność dedukcji, ale też hart ducha oraz wdzięk, w który autorka hojnie swoją bohaterkę wyposażyła. Wszystko to sprawia, że lektura powieści Rhys Bowen przypomina oglądanie wielowymiarowego filmu akcji, bowiem żywiołowa panna Murphy szybko przestaje być jedynie wytworem wyobraźni, zaś plastyczne opisy pozwalają przenieść się w świat opisywany przez autorkę serii. 

 

W cyklu o Molly Murphy dotychczas ukazały się następujące książki: 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy