Oto najlepsze książki historyczne I połowy 2015 roku!

Autor: slk
News - Oto najlepsze książki historyczne I połowy 2015 roku!

Jaką historyczną lekturę zabrać do plecaka na wakacje? Co czytać w czasie długich wakacyjnych podróży lub na plaży? W odpowiedzi na te pytania może pomóc czytelnikom plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne pierwszej połowy 2015 roku. 

 

Najlepszymi książkami historycznymi I półrocza 2015 r. okazały się zdaniem Internautów książki: Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia - 6 września 1944. Pamiętnik Stanisława Jarzyny (kategoria „w rolach głównych” - biografie i wspomnienia), Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945 Richarda Hargreavesa („okiem badacza” - książki naukowe i popularnonaukowe) oraz Lwów. Dzieje miasta autorstwa Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego  („historia niebanalna” - książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Natomiast eksperci wskazali na publikacje: Zawadiaka. Dzienniki frontowe Jerzego Konrada Maciejewskiego (kategoria „w rolach głównych”), Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871 Adama Zamoyskiego („okiem badacza”), oraz Trzysta tysięcy gitar nam gra Dariusza Michalskiego („historia niebanalna”).

 

W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2015 r. walczyło 35 publikacji. Spośród nich najlepsze wybierali internauci w powszechnym głosowaniu, w którym oddano aż półtora tysiąca głosów oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org

 

Teraz w kalendarzu konkursu czas na przerwę na lekturę, ale to nie koniec emocji w tym roku! Najważniejsze rozstrzygnięcie jeszcze przed nami. Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2015 roku, wystartuje jesienią. Zwycięskie publikacje z obu edycji zmierzą się w zmaganiach o zaszczytny tytuł najlepszej książki historycznej 2015 roku! – podkreśla Sławomir Krempa z portalu Granice.pl. –  W tym czasie warto odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów. To może być ważna inspiracja przy wyborze ciekawej lektury na czas urlopu.

 

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. 

 

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy