Polscy pisarze wobec faszyzmu

Autor: slk
News - Polscy pisarze wobec faszyzmu

Polscy pisarze wobec faszyzmu to pierwsza monografia poświęcona temu, jak krajowi literaci międzywojnia postrzegali faszyzm włoski oraz hitleryzm i Trzecią Rzeszę.

 

Autor stawia tezę, że faszyzm stanowił dla polskich pisarzy wyzwanie i pyta, czy potrafili rozpoznać jego totalitarny i modernistyczny charakter (w sensie: faszyzm jako modernizm alternatywny). Sobczak pokazuje, że choć jedynie Ferdynand Goetel jasno zdeklarował faszyzm, ślady dyskursu faszyzującego można znaleźć także u innych literatów i chodzi tu nie tylko o Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz środowisko związane z czasopismem „Prosto z mostu”.

 

W książce interpretowane są także poglądy pisarzy nieprzychylnych faszyzmowi, którzy – inaczej niż będący bohaterem osobnego rozdziału Antoni Słonimski - nie zawsze jednak w pełni uświadamiali sobie zagrożenie, jakie niesie ze sobą ideologia faszystowska. Przykład stanowią niektóre oceny zawarte w reportażach Antoniego Sobańskiego z Berlina drukowane w „Wiadomościach Literackich” w 1933 roku. Sobański jechał tam zafascynowany niemiecką kulturą, ale i zaniepokojony tym, co zastanie po faszystowskim przewrocie, choć nie wierzył jeszcze w nadciągający konflikt zbrojny. Symptomatyczne, że relacje na temat spalenia książek na Placu Opery Berlińskiej uważał za przesadzone i histeryczne, nie dostrzegając symbolicznej wymowy tego wydarzenia. 

 

Publikacja Polscy pisarze wobec faszyzmu ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Polecamy ją uwadze czytelników. 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy