Polecamy: "Prawo panny Murphy"!

Autor: slk
News - Polecamy:

 

Prawo panny Murphy Rhys Bowen to nie tylko wartko tocząca się akcja i błyskotliwe dialogi. To również opis Irlandii z okresu, kiedy z Anglią łączyła ją unia realna, jeszcze przed uchwaleniem ustawy o autonomii. To także poruszający obraz emigrantów, traktowanych w Nowym Świecie gorzej niż zwierzęta. Tło społeczno-polityczne i problemy, mające swoje odzwierciedlenie w powieści nie przeszkodziły historii Molly toczyć się swoim rytmem. Zachwyca nie tylko jej determinacja, błyskotliwość umysłu i zdolność dedukcji, ale też hart ducha oraz wdzięk, w który autorka hojnie swoją bohaterkę wyposażyła - pisze nasza recenzentka, Justyna Gul, w tekście na temat książki, która ukazuje się dzisiaj nakładem Oficyny Noir sur Blanc.

 

- Wszystko to sprawia, że książka jest jedną z tych, których lektura przypomina wielowymiarowy film akcji, bowiem żywiołowa panna Murphy pod wpływem pióra Bowen przestaje być jedynie wytworem wyobraźni, zaś plastyczne opisy wywołują u nas omamy – niemal czujemy smród unoszący się nad targiem rybnym, zapach perfum, unoszący się w przybytku rozkoszy, zaś nasze ciało przenika zimno, kiedy wraz z bohaterką przemierzamy ulice Nowego Jorku w poszukiwaniu pracy i mordercy. Dlatego też wielu czytelników zapewne z chęcią powitałoby kolejną część opowieści o przygodach rudowłosej Irlandki. Tym bardziej, że jej marzeniem jest… zostać pierwszą kobietą-detektywem w nowojorskiej policji!

 
Zapraszamy do lektury powieści Rhys Bowen, która dzisiaj ma swoją premierę. Zapraszamy do przeczytania jej premierowego fragmentu oraz do udziału w konkursie, który poświęcony jest Prawu panny Murphy


O powieści:

Rudowłosa Molly Murphy z wioski Ballykillin w irlandzkim hrabstwie Mayo nie należy do dziewcząt grzecznych i uległych. Na zbyt nachalne zaloty panicza reaguje w sposób tak gwałtowny, że musi się ratować ucieczką do Liverpoolu. 
 
Na tym jednak nie kończy się jej tułaczka. Nieoczekiwany zwrot okoliczności sprawia, że Molly – pod fałszywym nazwiskiem – trafia na pokład statku Majestic płynącego do Nowego Świata. Ale kiedy dociera na Ellis Island, nie może jeszcze cieszyć się pełną wolnością. Okazuje się bowiem, że nocą zamordowano jednego z pasażerów, a kobieta, której nazwisko przybrała Molly, mogła mieć motyw, by nastawać na jego życie. Co gorsza, o dokonanie zbrodni podejrzewa się pewnego sympatycznego młodzieńca, który zdaniem panny Murphy jest całkowicie niewinny. Ażeby go uratować przed odesłaniem z powrotem do Irlandii, dzielna dziewczyna rozpoczyna własne śledztwo, raz po raz wchodząc w drogę przystojnemu kapitanowi policji, Danielowi Sullivanowi. 
 
W poszukiwaniu zabójcy odwiedza najbardziej zakazane dzielnice, ciasne robotnicze mieszkania, przestronne pałace bogaczy, a nawet przybytek, którego nazwy przyzwoita dziewczyna nawet nie powinna wymawiać. 
 
Poznaje przy okazji prawa rządzące pełnym imigrantów Nowym Jorkiem A.D. 1901.

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy