Powstanie pomnik Jakuba Wędrowycza!

Autor: slk
News - Powstanie pomnik Jakuba Wędrowycza!

Miłośnicy przygód Jakuba Wędrowycza, bohatera powieści Andrzeja Pilipiuka, postanowili połączyć siły i upamiętnić autora oraz jego bohatera, stawiając pomnik Wędrowycza w miejscowości Wojsławice. Na stronie polakpotrafi.pl zwrócili się o pomoc do internautów, którzy mogą dołączyć do projektu, wpłacając dowolną kwotę na jego realizację. Na razie zebrali prawie 225 zł z potrzebnych 6000 zł, a do końca zbiórki pozostało 88 dni. 

 

Pomnik będzie 3-metrową rzeźbą na postumencie, przedstawiającą Jakuba Wędrowycza. Postać ta zostanie wyrzeźbiona w drewnie lipowym według projektu rzeźbiarza ludowego – Ryszarda Staińskiego. Inspiracją dla projektu rzeźby są rysunki Andrzeja Łaskiego – ilustratora książek o przygodach Jakuba Wędrowycza. 

 

Pomnik stanie przy wjeździe do Wojsławic (woj. lubelskie), gdzie będzie witał wszystkich odwiedzających miejscowość. Koncepcja wykonania z drewna pomnika jest podobna do stojącego już pomnika chrząszcza w Szczebrzeszynie, wykonanego przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa, nawiązującego do znanego wiersza Jana Brzechwy.

 

Projekt posiada akceptację autora – Andrzeja Pilipiuka – oraz wydawcy – wydawnictwa Fabryka Słów. "Dzięki temu możemy dysponować prawami autorskimi do postaci Jakuba Wędrowycza w ramach naszego projektu" - piszą organizatorzy. 

 

 

 

Jakub Wędrowycz to fikcyjna postać literacka stworzona przez Andrzeja Pilipiuka, bohater humorystycznych opowiadań, cieszących się wielką popularnością w Polsce, tłumaczonych m.in. na język czeski i rosyjski. Po raz pierwszy bohater ten pojawił się w opowiadaniu „Hiena” w 1996 roku w nieistniejącym już magazynie „Fenix”. Dotychczas ukazało się ponad 60 opowiadań z udziałem tej postaci. Większość została zebrana w tomy i wydana przez wydawnictwo Fabryka Słów. Opowieści o Jakubie Wędrowyczu to humorystyczne historie wykorzystujące elementy fantastyki i horroru, pełne rubasznego dowcipu i swojskich elementów, znakomita literatura rozrywkowa.

 

Dlaczego Wojsławice?


Wojsławice są bardzo ważnym miejscem dla Andrzeja Pilipiuka. To niewielka miejscowość, licząca sobie około półtora tysiąca mieszkańców, słynna z wędrowyczowskich opowiadań. To tu autor umieścił akcję większości swoich opowiadań o przygodach zamieszkującego w sąsiednim Starym Majdanie, wiejskiego egzorcysty i bimbrownika, Jakuba Wędrowycza. Mieszkańcy Wojsławic są dumni z tego, że Andrzej Pilipiuk rozsławił ich miejscowość wśród polskich, ale nie tylko, czytelników. Dlatego też organizatorzy postanowili zrealizować swój projekt i zbudować pomnik na cześć tego bohatera właśnie w Wojsławicach.

 

Popularyzatorzy fantastyki apelują 

Przedsięwzięcie prowadzi Marek Farfos - miłośnik prozy Andrzeja Pilipiuka i wieloletni popularyzator jego twórczości. Współorganizator Dni Jakuba Wędrowycza. Mieszkaniec Wojsławic.

Współpracuje z nim Krzysztof Księski - również miłośnik prozy Andrzeja Pilipiuka i wieloletni popularyzator fantastyki. Organizator Dni Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach. Mieszkaniec Lublina.

 

Kim jest Jakub Wędrowycz?

Sama postać – Jakub Wędrowycz – jest wyjątkowa. Dlaczego wyjątkowa? Z wielu powodów. Jasno przedstawiają je organizatorzy zbiórki na www.polakpotrafi.pl:

 

"Jakub Wędrowycz to kłusownik, używający w czasie polowań linki hamulcowej i bagnetu.

 

Jakub Wędrowycz to egzorcysta – amator, który ma na swoim koncie pokonanie takich istot, jak: dżiny, wampiry, diabły, mutanty oraz mafię ze wschodu.

 

Jakub Wędrowycz to bimbrownik, za nic sobie mający polskie prawo zakazujące tego jakże szkodliwego procederu, jakim jest pędzenie samogonu. Bimber jego produkcji kruszy mury.

 

Jakub Wędrowycz to patriota, walczy z hitlerowcami i sowietami oraz z milicją obywatelską.

 

Jakub Wędrowycz to pasożyt społeczny, który jest chorą tkanką na zdrowym organizmie społeczeństwa.

 

Jakub Wędrowycz to czarownik, podobnie jak Gandalf czy Voldemort, tylko taki swojski, z którym się i napijesz, i zeżresz coś ciepłego, i pójdziesz dać wrogowi w mordę. 

 

Jakub Wędrowycz to kwintesencja polskości :)"

 

Projekt wesprzeć można na stronie internetowej polakpotrafi.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy