Rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta

Autor: zorza
News - Rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta

 Sejm ustanowił rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta. Specjalną uchwałę w tej sprawie posłowie przyjęli 10 lipca przez aklamację. W przyszłym roku mija 10. rocznica śmierci poety.

W uchwale Sejm postanowił oddać hołd "artyście, który twórczo nawiązując do wielkiej tradycji europejskiej kultury, wzbogacił ją i wzmocnił".

"W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Dla wielu był pisarzem tragicznym i niezłomnym, uosobieniem wierności - samemu sobie i słowu" - napisano w uchwale.

Jak podkreślono, "odważny i niezależny, wyrażał w swej poezji umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę". - Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, nie idealizującą, wymagającą od tych, którzy ją deklarują, nie tylko poświęcenia, ale i światłej krytyki, nie tylko wzniosłych gestów, lecz przede wszystkim pracy i odpowiedzialności - czytamy w uchwale.

Jak zaznaczono, Herbert "wprowadził do polszczyzny formułę-przykazanie - słowa »Bądź wierny Idź«".

Podczas wtorkowego posiedzenia minister kultury Kazimierz Ujazdowski ogłosił otwarcie programu operacyjnego Herbert, w ramach którego wspierane będą wszelkie inicjatywy mające na celu upowszechnianie poezji Zbigniewa Herberta. Instytucja patronującą temu programowi ma być Biblioteka Narodowa, gdzie przechowywane jest herbertowskie archiwum.

Urodzony w 1924 roku Herbert był poetą, eseistą, pisarzem i dramaturgiem. Był żołnierzem Armii Krajowej i kawalerem Orderu Orła Białego. Został uhonorowany licznymi krajowymi i międzynarodowymi nagrodami. Jego najbardziej znane tomiki poezji to: "Struna światła", "Pan Cogito". Zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy