Rozdano Asy Empiku

Autor: zorza
News - Rozdano Asy Empiku Jak co roku sieć księgarni Empik rozstrzygnęła " Wielki Plebiscyt Kulturalny" Asy Empiku 2007.

1 lutego 2008 r. kilkuset gości zgromadzonych w Teatrze Roma w Warszawie obejrzało interaktywną Galę Asów empiku. Autorzy 27 dzieł, które osiągnęły najlepsze wyniki sprzedaży w swoich kategoriach w ubiegłym roku, otrzymali statuetki z rąk swoich fanów. Wydarzeniem Kulturalnym Roku została gra „Wiedźmin”, a Honorowego Asa empiku otrzymał Andrzej Wajda.

Asy empiku to największy w Polsce plebiscyt kulturalny, w którym zwycięzców typują odbiorcy różnych dziedzin sztuki i rozrywki. „Głosowanie” odbywa się przez cały rok w salonach empiku w całym kraju oraz za pośrednictwem serwisu internetowego empik.com. Każdy zakup dokonany w danym roku kalendarzowym to jeden głos oddany na konkretny tytuł: książkę, płytę z muzyką, film, grę multimedialną, program komputerowy, nowe technologie, gazetę lub czasopismo, a także kalendarz.

Wyniki plebiscytu, który organizowany jest przez empik od 9 lat, w sposób wyjątkowo miarodajny prezentują upodobania odbiorców kultury w Polsce i trendy na naszym rynku. W całym kraju działa obecnie ponad 100 salonów empik. Dokonuje w nich zakupów średnio ponad 1,7 miliona osób miesięcznie. Żadne badanie statystyczne nie zapewnia zebrania równie obiektywnych wyników na temat najpopularniejszych produktów kultury, wiedzy i rozrywki w Polsce. Przyjęcie kryterium oceny, jakim jest wielkość sprzedaży sprawiło, że Plebiscyt cieszy się dużym prestiżem zarówno wśród twórców, wydawców, jak i samych klientów.

Podczas Gali wręczono także Asa empiku w kategorii „Wydarzenie Roku 2007”. Decyzją internautów, którzy wzięli udział w głosowaniu na stronie www.empik.com, zwycięzcą został „Wiedźmin” (gra PC).

Nagrodę specjalną – Honorowego Asa empiku, przyznawaną przez Kapitułę (złożoną z ekspertów empiku) za całokształt twórczości, otrzymał Andrzej Wajda. W uzasadnieniu czytamy: Honorowy As empiku trafia w tym roku w ręce Andrzeja Wajdy, artysty, który od wielu lat szuka w swojej twórczości odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiej tożsamości i kondycji, dotykając często swoimi filmami charakteru szczególnej zbiorowości, jaką są Polacy. Od „Pokolenia”, poprzez „Popiół i diament”, „Popioły”, „Człowieka z marmuru” i „Człowieka z żelaza”, „Pana Tadeusza”, „Zemstę” i dziesiątki innych filmów oraz przedstawień teatralnych, Polacy mogą szukać swojego zbiorowego oblicza w dziełach jednego z największych klasyków światowego kina (…).

Walka o nominacje do Asów empiku 2008 już się rozpoczęła. Szczegóły poznamy w styczniu 2009.

Bestsellery Roku:
•  kategoria – „literatura polska":

1. „Kapuściński:nie ogarniam świata”, Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, wydawca: "Świat Książki", Warszawa.
•  kategoria – "literatura zagraniczna":

2. „Czarownica z Portobello”, Paulo Coelho, wydawca: "Drzewo Babel", Warszawa.
•  kategoria – "fantastyka":

3. „Dzieci Hurina”, J.R.R.Tolkien, wydawca: Wydawnictwo AMBER, Warszawa.
•  kategoria – "literatura dziecięca i młodzieżowa”:

4. „Nowe przygody Mikołajka” - tom 2, René Goscinny, Jean-Jaques Sempé, wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków.
•  kategoria – "historia i literatura faktu":

5. „Władysław Bartoszewski”, Wywiad rzeka, Michał Komar, wydawca: "Świat Książki", Warszawa.
•  kategoria – "nauki humanistyczne":

6. „Sekret”, Rhonda Byrne, Wydawca: Wydawnictwo Nowa Proza, Warszawa.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy