Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem - w poezji Tkaczyszyna-Dyckiego, laureata NIKE 2009

Autor: slk
News - Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem - w poezji Tkaczyszyna-Dyckiego, laureata NIKE 2009

rzeczywiste3 grudnia ukazała się nowa książka tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nike Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Tom "Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem" gromadzi 111 premierowych oraz publikowanych już wcześniej wierszy autora "Piosenki o zależnościach i uzależnieniach".

 

Kliknij tu, by przeczytać opis i fragmenty książki zamieszczone w naszej witrynie

 

KLIKNIJ TU, by kupić tę książkę w naszej księgarni internetowej - najtaniej:  

 

Publikacja Dyckiego to spotkanie z materią poetycką, która wymyka się narzuconym schematom i z góry przewidywalnym kontekstom. Zbiór skonstruowany jest w taki sposób, żeby czytelnik mógł odnaleźć w nim, oprócz sprawnego języka i dobrej poezji, przestrzeń, którą uzna za "swoją". "Nie chodzi tylko o to, że w jednej cząstce zawiera się całość. Zgódźmy się, że w przypadku Dyckiego mamy do czynienia z sytuacją o wiele bardziej dynamiczną i dramatyczną. Wiersze nie odnoszą się do siebie wprost. Jest zawsze jakaś niewiadoma, która może wyprowadzić lekturę poza znane nam szlaki" - mówi Jacek Gutorow, autor wyboru 111 wierszy w rozmowie z Pawłem Kaczmarskim.

 

Potwierdza to Marcin Jurzysta pisząc, że: "u Tkaczyszyna mamy coś rzeczywistego, co odkrywa jednak swą nierzeczywistą naturę, coś "samowitego", co staje się "niesamowite", coś, co pokazuje swoje drugie znaczenie. To właśnie wewnętrzna siła tej poezji. Za sprawą Dyckiego rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem, ciałem wiersza, ciałem poezji".

 

Specjalny wrocławski wieczór i prezentacja książki "Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem. 111 wierszy" z udziałem poety oraz autorem wyboru Jackiem Gutorowem  zaplanowany został 3 grudnia o godzinie 18:00 w galerii BWA Awangarda przy ulicy Wita Stwosza 32.

 

Najnowszy tom Dyckiego jest jego szóstą publikacją we wrocławskim Biurze Literackim. Wcześniej ukazały się: "Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania" (2000), "Zaplecze" (2002), "Przyczynek do nauki o nieistnieniu" (2003), "Poezja jako miejsce na ziemi" (2006) oraz "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" (2008).

 

Eugeniusz Tkaczyszyna-Dycki należy do najchętniej czytanych i najczęściej nagradzanych współczesnych poetów. Oprócz nagrody Nike został m.in. dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Literacką Gdynia. W 2007 roku otrzymał także prestiżowe europejskie wyróżnienie Huberta Burdy. Jego wiersze przetłumaczone zostały już  na kilkanaście języków.

 


Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy