Szansa dla odrzuconych i zapomnianych książek

Autor: Slk
News - Szansa dla odrzuconych i zapomnianych książek

Codziennie do firm wydających książki, szczególnie tych największych, trafia po kilka propozycji wydawniczych. Książki te są bardzo różnej jakości: jest wśród nich wiele pozycji słabych lub średnich, są jednak także pozycje wartościowe, interesujące, spośród których wydawcy czasem coś wybiorą do publikacji. Książki, których wydawcy nie zdecydowali się drukować (a jest ich oczywiście zdecydowana większość) pozostają więc, nie czytane, w szufladach, a raczej w komputerach ich autorów. A szkoda, bo jest wśród nich zapewne wiele pozycji wartościowych a nawet, być może, wybitnych. 

 

Inna kategoria książek, które praktycznie nie funkcjonują w dzisiejszym, czytelniczym obiegu, to książki wydane 10, 20 czy 30 lat temu. Bieżąca oferta księgarni stacjonarnych czy internetowych zdominowana jest przez nowości, książki napisane w ciągu kilku ostatnich lat. To naturalne zjawisko powoduje jednak, że te dawniej wydane książki nie są w większości przypadków w ogóle dostępne. Kolejne pokolenia czytelników, jeśli nie zainteresują się biblioteczką swoich rodziców lub dziadków, nie wiedzą nawet o ich istnieniu. Liczba tych, wydanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu książek jest ogromna, o wiele większa niż dostępna w księgarniach bieżąca produkcja. 

 

Szansą na dotarcie do szerokiego grona czytelników dla tych odrzuconych przez wydawców lub dawniej wydanych książek jest nowo powstały serwis internetowy NajpierwPrzeczytaj.pl, który pojawił się w sieci na początku grudnia 2016. Każdy może z niego bezpłatnie pobierać e-booki, z których większość jest dostępna we wszystkich najpopularniejszych formatach, czyli PDF, EPUB i MOBI.

 

Dostępne w serwisie NajpierwPrzeczytaj.pl e-booki są w nim umieszczane przez ich autorów lub, w przypadku gdy autor już nie żyje, przez ich spadkobierców. Serwis nie pobiera od nich żadnych opłat. Przeciwnie, w serwisie wbudowano mechanizmy, które umożliwiają czytelnikom przekazywać autorom lub ich spadkobiercom dowolne kwoty pieniędzy tytułem darowizny. I właśnie do tego nawiązuje nazwa serwisu. Czytelnicy mogą także oceniać udostępniane w serwisie e-booki oraz publikować w nim ich recenzje. Informacja o tym jak to zrobić (w formie odpowiednich linków) znajduje się nie tylko na stronach internetowych serwisu poświęconych poszczególnym e-bookom ale także jest dołączana do każdego, pobranego pliku z e-bookiem. 

 

Pobrane z NajpierwPrzeczytaj.pl pliki z e-bookami można przekazywać dalej. Jest to nie tylko dozwolone ale nawet polecane. Dzięki temu czytelnictwo interesujących książek będzie systematycznie rosło, bo przecież tylko książki, które się nam spodobały przekazujemy innym z odpowiednią rekomendacją. 

 

Na publikację swoich utworów w serwisie NajpierwPrzeczytaj.pl zdecydowali się już między innymi: Zbigniew Kruszyński, Joanna Szczepkowska, Jacek Pałka, Jaś Kapela, Jacek Santorski, Tomasz Hipsz i Barbara Faron. 

 

Serwis NajpierwPrzeczytaj.pl to szansa dla odrzuconych lub już trochę zapomnianych książek. Jego twórca, Jacek Chołoniewski, apeluje do wszystkich autorów lub spadkobierców autorów takich książek o ich udostępnianie szerokiej publiczności poprzez umieszczanie ich na NajpierwPrzeczytaj.pl. 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje