Taniec w Krakowie

Autor: slk
News - Taniec w Krakowie

 

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

oraz

Krakowski Teatr Tańca (Nowohuckie Centrum Kultury)

 

 

 

zapraszają na

 

inaugurację sezonu artystycznego 2010/11 Sceny Tańca Współczesnego SCKM

 

 

 

 

w programie 2 spektakle:

 

Dym

Cicindela

 

 

 

 

 

 

18 września, godz. 19.00

scena Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży ul. Wietora 15

bilety w cenie 20 zł do nabycia w SCKM, rezerwacja tel: 12 430 50 90 ilość miejsc ograniczona!

 

 

 

 

 

Dym  to wyraz abstrakcyjnych poszukiwań ruchowych. Zabawa gestem oraz improwizacje taneczne stały się punktem wyjścia do stworzenia formy całkiem odmiennej od tej, z jaką dotychczas kojarzony był Krakowski Teatr Tańca.

choreografia: Eryk Makohon & zespół
światło: Eryk Makohon
muzyka: Tango Chill Session
występują: Anna Chmiel – Kowalska, Monika Godek, Barbara Kopała, Agata Syrek, Katarzyna Węglowska – Król, Katarzyna Żminkowska, Paweł Łyskawa

 

Cicindela* 

(*)Cicindele - owady z rzędu chrząszczy, z rodziny trzyszczy, będące zajadłymi drapieżnikami. Poruszają się krótkimi skokami, największą sprawność osiągają w trakcie upału. Charakteryzują się dziwnym sposobem ucieczki: odlatują, odwracają się i czekają na oprawcę, wyciągając go w ten sposób w głąb pustyni. Oprawcy stają się ofiarami, padają z głodu i wyczerpania. Cicindele żywią się nimi. Na pierwszy rzut oka ich sylwetki są pełne wdzięku. W rzeczywistości posiadają jednak ostre szczęki i są tak okrutne, że pożerają się nawet wzajemnie.

choreografia, scenografia: Eryk Makohon

muzyka: Yann Tiersen, Lisa Gerrard, Bill Withers (wykonanie:
Eva Cassidy), Jacaszek & Miłka
występują: Agata Syrek, Paweł Łyskawa

 

uwodzący taniec owadziej femme fatale...
bezwzględna gra nienasyceń...
konwulsyjny taniec śmierci poczęty w słodyczy rajskiego owocu...

"ZWABIĆ, UCIEC, POCZEKAĆ, ZNISZCZYĆ…"

„(…) Bezdźwięczny krzyk radości przeszywa gęste, palące powietrze. Zachłannie zaspokajane pragnienie, żarłocznie zajadana pustka pieką w przełyku trucizną zwycięstwa, które musi być klęską. Podium na zawsze zostanie puste. O szczęściu nasycenia nikt nie opowie. Pożądanie odrodzi się, by nakręcać wciąż na nawo spiralę destrukcyjnej namiętności pełni. Cicindela przypomina, że u podstaw życiowej aktywności leży zawsze odczucie braku i mglista obietnica całkowitego spełnienia. Dla tej iluzji się walczy, pozuje, pożera. A kiedy już się wydaje, iż ma się ją na wyciągnięcie ręki, fatamorgana znika, odbijając się głuchym echem sarkastycznego śmiechu. Wytracone tempo energetyzującego ruchu zwiastuje koniec, który zawsze postępuje krok w krok za wypełniającym się stopniowo niedosytem”.
(B. K.)

Spektakl nagrodzony na XXXIV Tyskich Spotkaniach Teatralnych za „poprowadzenie pięknego dialogu ruchu” (2007 rok) oraz na X Jubileuszowych Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Koninie (2009 rok – nagroda główna)

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy