"Terrorysta" Updike'a w Radiowej Trójce

Autor: slk
News -

 Do Polski dotarł już "Terrorysta" – najnowsza powieść Johna Updike’a - rozliczenie z Ameryką po 11 września 2001 roku. Oficjalna premiera książki przewidziana jest na 10 kwietnia, ale już teraz można posłuchać jej fragmentów w gwiazdorskiej obsadzie w radiowej Trójce. Codziennie od poniedziałku do czwartku ok. godz. 14.50 emitowany będzie jeden odcinek powieści czytany przez Piotra Adamczyka i Marię Seweryn. Po raz pierwszy w paśmie dziennym Trójka prezentuje "wielką" amerykańską prozę. Będziemy mogli jej słuchać aż do maja. [END]

"Terrorysta", najnowsza powieść Updike’a, jest jego rozliczeniem z Ameryką po 11 września 2001 roku. Podejmuje w niej niezwykłą próbę wniknięcia w umysł potencjalnego terrorysty i zrozumienia jego racji i motywów. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że młody człowiek skłonny jest oddać własne życie i pociągnąć za sobą ku śmierci setki niewinnych osób.

To pierwsza w dorobku autora książka tak bliska thrillerowi, choć znajdujemy tu charakterystyczny dla niego styl. Jak zawsze jest znakomitym obserwatorem zwykłego codziennego życia, Ameryki odmitologizowanej, misternie wplata w akcję powieści przelotne myśli, refleksje i spostrzeżenia o kondycji współczesnego człowieka.

John Updike urodził się w 1932 roku Jest eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku (wydany także w Polsce) oraz powieści "Centaur", "Farma" czy "Czarownice z Eastwick", przeniesione na duży ekran przez George’a Millera w gwiazdorskiej obsadzie (Jack Nicholson, Susan Sarandon, Cher i Michelle Pfeiffer w rolach głównych). Updike jest zdobywcą wielu najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award czy American Book Award. To już 25 powieść Updike’a, autora regularnie wymienianego w gronie ścisłych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy