Urodziny noblisty Güntera Grassa

Autor: zorza
News - Urodziny noblisty Güntera Grassa

Dziś w Gdańsku rozpoczęły się trzydniowe obchody 80-tych urodziny noblisty Güntera Grassa. Pisarz wybrał to miasto, bo w nim przyszedł na świat.

Uroczystości rozpoczęły się w Dworze Artusa konferencją "Günter Grass. Literatura-Sztuka-Polityka". Wzięli w niej udział naukowcy z całej Europy. Rozmawiali o różnych aspektach aktywności Grassa.

Warto przypomnieć, że w latach 60-tych pisarz był pierwszą osobą, która mówiła o konieczności polsko-niemieckiego pojednania. Właśnie Grass - jako jeden z najbliższych przyjaciół Willego Brandta - doprowadził do pierwszych przeprosin ze strony Niemiec pod adresem Polski oraz uznania granicy na Odrze i Nysie.

Najważniejszym punktem programu pierwszego dnia była jednak debata o przyszłości polsko-niemieckiej. Wzięli w niej udział politycy z obu krajów - Lech Wałęsa, były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker, były szef MSZ Stefan Meller oraz Günter Grass.

Dla mieszkańców Gdańska najważniejsze będzie jednak spotkanie z Günterem Grassem, które odbędzie się ostatniego dnia obchodów. W Ratuszu zaplanowano konferencję prasową, podczas której pisarz będzie mówił o swojej kontrowersyjnej przeszłości związanej ze służbą w Waffen-SS.

Na podstawie: www.czytelnia.onet.pl

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy