Urszula Kozioł z Silesiusem!

Autor: slk
News - Urszula Kozioł z Silesiusem!

Poetka Urszula Kozioł została uhonorowana za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 7 maja 2011.

Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Jacek Łukasiewicz przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że Urszula Kozioł swój pierwszy tomik poezji wydała w 1957 r. we Wrocławiu. "Jej twórczość zwraca uwagę swoistym językiem, stylem i związkami z tradycją. Charakteryzuje się również pewnymi pytaniami natury filozoficznej: kim jestem?, czym jest świat?, oraz pytaniami o realność świata i czasu" - mówił profesor.

 

Na wtorkowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło również nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: "Polskie znaki" Wojciecha Bonowicza, "Sigmund Freud Museum" Dariusza Foksa, "Pogłos" Ewy Lipskiej, "Second life" Krzysztofa Niewrzędy, "Pół" Marcina Sendeckiego, "Koncentrat" Krzysztofa Siwczyka oraz "Nocne życie" Bohdana Zadury.

 

Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: "Oleander" Marcina Kurka, "Język korzyści" Kira Pietreka oraz "Bardzo" Renaty Senktas.

 

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 110 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

 

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. W tym roku zostanie wręczona po raz czwarty. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku. Oprócz statuetki Silesiusa, autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys. zł, a w kategorii debiut roku - 20 tys. zł.

 

W ubiegłym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Piotrowi Sommerowi, za najlepszy tom poezji uznano "Powietrze i czerń" Piotra Matywieckiego, a w kategorii debiut roku został uhonorowany Jakobe Mansztajn za "Wiedeński high life".

 

Tegoroczni laureaci odbiorą nagrody 7 maja podczas gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

 

Urszula Kozioł

ur. 1931 na wsi pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie, w rodzinie nauczycielskiej. Od powojnia związana z Wrocławiem, gdzie skończyła polonistykę, mieszka i pisze. Poetka, prozaiczka, felietonistka, redaktorka wrocławskiej "Odry", współpracowniczka teatru "Kalambur", uhonorowana licznymi nagrodami: im. S. Piętaka, Fundacji im. Kościelskich, miasta Wrocławia i Ministra Kultury i Sztuki. Namiętna podróżniczka, która przemierzyła Europę i Amerykę, pozostawiając w poezji ślad swoich wędrówek. Wiersze Urszuli Kozioł wyróżnia szeroki gest poetycki, potrzeba odwoływania się do całego bogactwa przyrody i ogromnych, nieraz bardzo egzotycznych zasobów kultury. Tłem dla jej krajobrazów będą zawsze ogrody Edenu lub Wersalu; tłem dla zakochanych - prowansalska liryka miłosna, opowieść o Tristanie i Izoldzie, historia Otella lub Penelopy. Zderzenie mitu i codzienności jest także zadaniem dla języka. Jak - nie tracąc z pola widzenia konkretu - skierować uwagę ku temu, co trwałe, nieskończone? Urszuli Kozioł ta sztuka się udaje. W jej wierszach jest zapach siana i smak wieczności.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje