Kira Gałczyńska laureatką nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego

Autor: zorza
News - Kira Gałczyńska laureatką nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego Córka poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kira Gałczyńska, dziennikarka i pisarka, została laureatką tegorocznej nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 8 maja na zamku w Olsztynie.

Kapituła nagrody uhonorowała Kirę Gałczyńską za jej twórczość pisarską poświęconą Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu - piewcy mazurskiej krainy - oraz za najnowszą książkę „Srebrna Natalia” poświęconą matce.

Przewodniczący kapituły Waldemar Żebrowski powiedział, że nagroda została przyznana m.in. za utrwalenie śladu pobytu Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie koło Rucianego Nidy na Mazurach. W Praniu Gałczyński napisał m.in. dwa poematy - "Kronikę Olsztyńską" oraz "Niobe".
W 1980 roku Kira Gałczyńska przyjechała do Prania i spędziła tu kolejne 17 lat. W Praniu utworzyła muzeum imienia swego ojca, gdzie - według jej własnych słów - występowała jako kustosz do 1997 roku w roli ożywionego eksponatu. Laureatka dziękując za wyróżnienie zaznaczyła, że ilekroć spotyka się z tak miłymi wyrazami aprobaty, to wie, że jest to przede wszystkim wyraz uznania dla jej ojca i matki Natalii. Przypomniała, że na Mazurach Gałczyński zawsze szukał ukojenia, wiele im zawdzięczał i pisanie właśnie w leśniczówce przychodziło mu nadzwyczaj łatwo.

Kira Gałczyńska urodziła się w 1936 roku w Wilnie, wkrótce rodzina Gałczyńskich przeniosła się do Anina koło Warszawy. W 1956 roku ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie przez 30 lat pracował jako dziennikarka w "Kurierze Polskim", "Trybunie Ludu", "Rzeczpospolitej" i "Kontrastach". Wspomnienia o swoim ojcu zawarła w książkach "Konstanty syn Konstantego" (1983 r.) i "Zielony Konstanty" (2000 r.). W 2006 roku ukazała się książka "Srebrna Natalia" o matce Kiry Gałczyńskiej.

Nagroda im. bpa Ignacego Krasickiego jest przyznawana od 1987 roku. Wśród dotychczasowych jej laureatów są pisarz Henryk Syska, artysta Hieronim Skurpski oraz niemiecka dziennikarka i wydawca "Die Zeit" hrabina Marion Doenhoff.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy