Cornelia Funke zostanie self-publisherką

Autor: slk
News - Cornelia Funke zostanie self-publisherką

Niemiecka autorka, Cornelia Funke, planuje sama wydać angielską wersję swojej najnowszej powieści, The Golden Yarn (Złota przędza), amerykański wydawca zażądał bowiem od niej wprowadzenia zmian w książce już po tym, jak została ona wydana w Niemczech.  

 

Długo oczekiwaną trzecią część cyklu Mirrorworld, Złotą przędzę, otwiera scena, w której Mroczna Wróżka obserwuje scenę narodzin. Rzecz w tym, że amerykański wydawca zapragnął, by autorka zmieniła pierwszy rozdział i zakończenie powieści przekształciła w epilog. 

 

 

 

- O czym wy mówicie, przecież to wydana książka, nie może być w ten sposób zmieniana - miała powiedzieć Funke swojemu wydawcy. - Robiliśmy gruntowną redakcję z niemieckimi wydawcami, sama poprawiam swoje książki nawet sześć-siedem razy, są one doskonale dopracowane. Mogę wprowadzić poprawki w tłumaczeniu, ale nie mogę zmieniać fabuły. Byłam zszokowana i ostatecznie stwierdziłam: "Bardzo mi przykro, moi czytelnicy w Stanach Zjednoczonych i Anglii dostaną tę samą książkę, co czytelnicy niemieccy" - relacjonuje pisarka w rozmowie z "Guardianem".

 

Funke twierdzi, że nigdy amerykański wydawca nie wyjaśnił, dlaczego zażądał takiej zmiany. - Być może obawiali się, że będziemy mieli problemy z bibliotekarzami czy księgarzami. Ale nie rozumiem, dlaczego żądają wycięcia sceny narodzin, a nie na przykład seksu. 

 

 

Po tym, jak Funke odmówiła wprowadzenia zmian, odzyskała prawa do wydania całej serii w języku angielskim. - Wygląda na to, że będę musiała to zrobić sama, ponieważ moi czytelnicy czekają na kolejne książki. 

 

 

A czytelników ma wielu - według pisma "Publisher's Weekly" seria "Mirrorworld" sprzedała się dotąd w ponad 150 tysiącach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Funke stworzyła własną firmę wydawniczą, Breathing Books. Elektroniczna wersja Złotej przędzy ukaże się 17 listopada 2015. Książka w druku ukaże się nieco później w bardzo ograniczonym nakładzie 5000 egzemplarzy, ale jeśli będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, dodruk oczywiście nastąpi.   

 

Funke planuje również wydać całą serię Mirrorworld w nowej szacie graficznej z własnymi ilustracjami, które po raz pierwszy pojawią się w wydaniu anglojęzycznym. Autorka zastanawia się też nad tym, czy nie wydawać w Stanach samodzielnie również kolejnych swoich książek.  

 

W Polsce Cornelia Funke znana jest głównie ze swoich cykli - Łowców duchów, Dzikich kur Atramentowej trylogii.

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje