Na czym polega popularność poradników obrazkowych?

Autor: slk
News - Na czym polega popularność poradników obrazkowych?

O międzynarodowym sukcesie serii „Show me how” („Zobacz, jak sobie radzić”) opowiada Roger Shaw, zastępca prezesa Weldon Owen Inc.

 

Co sprawiło, że seria "Zobacz, jak sobie radzić" ukazała się właśnie w takiej formie, jaką znamy?

Postawiliśmy sobie za zadanie komunikowanie tej samej ilości informacji, co w zwykłej książce, ale tym razem wyłącznie poprzez ilustracje graficzne. To był bardzo prosty pomysł, a jednocześnie niełatwe przedsięwzięcie. Zastanawialiśmy się, czy to możliwe, by uczyć ludzi, jak wykonać rozmaite zadania – od codziennych czynności (np. jak ugotować jajko) po bardziej egzotyczne dokonania (np. jak wsiąść na słonia) w serii instrukcji krok po kroku, niemal bez słów? Inspirowaliśmy się instrukcjami zaczerpniętymi z linii lotniczych, IKEA oraz podręcznikiem do iPoda – to przykłady przekazu dużej dawki kompleksowych informacji globalnemu odbiorcy, praktycznie bez pomocy słów – tylko dzięki dobrze przemyślanym grafikom. Zwróciliśmy się także do osób z międzynarodowego zespołu ilustratorów i współpracowników, by mieć absolutną pewność, że książka będzie zawierała informacje zrozumiałe na całym świecie.

Postawiliśmy sobie za cel, by  Zobacz, jak sobie radzić stała się książką nie tylko praktyczną, ale także rozrywkową. Chcieliśmy, by zawierała odpowiednią dawkę humoru, a jednocześnie stanowiła ciekawą rozrywkę. Z dużą uwagą wybraliśmy opisywane rady, uzyskując mieszankę instrukcji praktycznych z dziwacznymi, codziennych z egzotycznymi i przydatnych z oryginalnymi.

Dziś Internet konkuruje z książkami w przekazywaniu informacji. Książki nie powinny ograniczać się do werbalnego przekazywania suchych faktów. Powinny prezentować je
w zabawny sposób — z polotem i dowcipem.

 

 

 

Czytelnicy po edycji pierwszej książki z serii, Zobacz, jak sobie radzić, mieli mnóstwo pomysłów na nowe instrukcje. Jakie były najciekawsze?

Było wiele kreatywnych pomysłów – od Jak zawiązać sari do Jak przeżyć atak niedźwiedzia. Otrzymaliśmy również wiele szczegółowych informacji o metodach pozbycia się czkawki. Może opublikujemy książkę dotyczącą tylko tego tematu.

 

Książki w serii obrazkowej:

  •  Zobacz, jak sobie radzić. 500 instrukcji na różne okazje – książka, od której wszystko się zaczęło i absolutny bestseller. Zawiera proste instrukcje pokazujące krok po kroku, jak zrobić rzeczy, które praktycznie każdy powinien znać (i rzeczy, których żadna rozsądna osoba nie zrobi).
  • Survival – sztuka przetrwania. 172 porady na warunki ekstremalne – to poradnik dla współczesnego bohatera. Można się z niej dowiedzieć między innymi, jak przeżyć katastrofę morską, jak rozpalić ognisko przy użyciu czekolady i jak radzić sobie w dżungli.
  • Zadziw ich. 224 razy zakręć towarzystwem – to książka dla wszystkich, którzy lubią robić show. Można się z niej np. dowiedzieć, jak wessać jajko na twardo do butelki i jak zrobić supernajeżone włosy bez użycia żelu.
  •  Supertata. 156 rad, jak być idealnym ojcem – to niezastąpiony poradnik dla młodego taty. Przeprowadzi go przez pierwsze etapy życia dziecka, od planowania, po ciążę, poród, ząbkowanie, naukę chodzenia itd.

 

O książkach z serii przeczytasz więcej na stronie internetowej Agencji Wydawniczej Jerzy Mostowski

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy