Wręczono nagrody kulturalne "Wdechy"

Autor: zorza
News - Wręczono nagrody kulturalne Reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski, Redakcja Krytyki Politycznej oraz "Dotleniacz" na Placu Grzybowskim w Warszawie, to laureaci wręczonych w piątek nagród kulturalnych "Wdechy", przyznawanych przez dodatek "Gazety Wyborczej" - "Co jest grane". Nagrody przyznają dziennikarze "GW" oraz czytelnicy. Piątkowa uroczystość odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.

Krzysztof Warlikowski zdobył nagrodę w kategorii Człowiek Roku za spektakl "Anioły w Ameryce" w TR Warszawa i za "przekonanie władz miasta, że Warszawie potrzebny jest Teatr Warlikowskiego".

Redakcja Krytyki Politycznej została uznana za miejsce roku 2007, "kulturotwórczy ośrodek wymiany myśli o coraz większej mocy". Nagroda została przyznana m.in. za debaty i promocje książek, spotkania z autorami, wykłady - zwłaszcza za wykład filozofa Slavoja Żiżka.

W kategorii wydarzenie roku nagrodzono "Dotleniacz" na pl. Grzybowskim - instalację Joanny Rajkowskiej będącą stawem, naturalnie wpisanym w przestrzeń trawnika. Z dna stawu bez przerwy uwalniają się setki bąbelków z powietrzem wzbogaconym w tlen.

W tegorocznym konkursie, "Wdechy" przyznawali także czytelnicy. Człowiekiem minionego roku został - według nich - szef Fundacji "Ja Wisła" Przemek Pasek, doceniony za akcje jego fundacji, m.in. kino pod mostem, nocne koncerty w porcie Czerniakowskim, za rowerowe rajdy i spacery z pochodniami nad Wisłą.

Miejscem roku 2007 czytelnicy wybrali Państwowe Zakłady Optyczne na ul. Grochowskiej. W ramach realizowanego przez stowarzyszenie Artanimacje "Projektu Praga" zorganizowano tu sześć dużych wydarzeń artystycznych. Każde przyciągnęło po 3 tys. osób. Na terenie PZO działa także teatr - Studio Teatralne "Koło", prowadzony przez Igora Gorzkowskiego.

Wydarzeniem ub. roku, zdaniem czytelników, była akcja "Boniek". Szwajcarski performer Massimo Furlan w roli Zbigniewa Bońka, przez półtorej godziny biegał po murawie bez piłki - było to jedno z wielu artystycznych pożegnań ze Stadionem Dziesięciolecia, organizowanych przez fundacje: Laury Palmer i Bęc Zmiana.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy