Znamy laureatów nagrody im. Mackiewicza

Autor: slk
News - Znamy laureatów nagrody im. Mackiewicza

11 listopada wręczona została Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie, a nad podium zawisł karton mottem nagrody: „Jedynie prawda jest ciekawa”. 

 

Tegoroczną Nagrodę otrzymał Wacław Holewiński za powieść Opowiem ci o wolności (Zysk i S-ka). – Jest mi szczególnie miło, że dostaję tę nagrodę w tej sali – sali Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jedynego stowarzyszenia, z którym jestem związany. I jest to jedyna nagroda literacka, na której mi bardzo zależało – mówił laureat. - Chcę podziękować moim dzielnym rodzicom, wychowałem się w domu dotkniętym przez oba totalitaryzmy, ale w domu tym można było o wszystkim mówić.

 

Wyróżniono dwa tytuły: Pisarz w czasach wojny i emigracji. Ferdynand Goetel i jego twórczość w latach 1939-1960 Krzysztofa Polechońskiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy u boku III Rzeszy mogli pokonać Związek Sowiecki Piotra Zychowicza (Rebis). 

 

Laudację o nagrodzonej książce i jej autorze wygłosił Rafał Ziemkiewicz, natomiast o książkach wyróżnionych dyplomami mówili prof. Maciej Urbanowski i Stanisław Michalkiewicz. 

 

Laureat oraz wyróżnieni otrzymali statuetki z popiersiem Józefa Mackiewicza, wykonane przez Zbigniewa Jarząbka. Laureat nagrody otrzymał również 8 tys. dolarów oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem Jedynie prawda jest ciekawa

 

Do nagrody nominowano też następujące tytuły: Chiazma Kazimierza Brakonieckiego (Wydawnictwo Towarzystwo Przyjaciół Sopotu), Pułapki politycznej poprawności Moniki Kasprzak (Wydawnictwo von boroviecky), Opowieść mężczyzny który zarabia śpiąc Jerzego Kędzierskiego (Wydawnictwo Rosemaria), Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera Maryny Miklaszewskiej (Trio), Strachy i Lachy Andrzeja Nowaka (Wydawnictwo Biały Kruk), Głosy Jana Polkowskiego (Biblioteka Toposu), Ubek Bogdana Rymanowskiego (Zysk i S-ka) oraz Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, Komunizm 1939-2012 Leszka Żebrowskiego (Wydawnictwo Capital). 

 

W skład kapituły Nagrody im. Józefa Mackiewicza wchodzą: Marek Nowakowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz), Jacek Bartyzel, Tomasz Burek, Halina Mackiewicz, Jan Michał Małek, Elżbieta Morawie, Włodzimierz Odojewski, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski, Zbigniew Zarywski i Rafał Ziemkiewicz. 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy