Dave Douglas Keystone Sextet w Katowicach

Autor: slk
News - Dave Douglas Keystone Sextet w Katowicach 6 maja 2007, o  godzinie 19:00 w sali koncertowej GCK zagra jedyny koncert w Polsce: Dave Douglas Keystone Sextet dodatkowo z filmem w tle "Fatty & Mabel Adrift" w reżyserii Roscoe Arbuckle'a [END]

"Film ten pochodzi z roku 1916 i ilustrowany jest muzyką sekstetu Dave'a Douglasa skomponowaną blisko 90 lat później!" Muzycy skoncentrowali się na wczesnych, oczywiście niemych filmach Arbuckle'a, zrobionych i wyprodukowanych dla wytwórni Keystone (stąd tytuł całego albumu). Kompozycje Douglasa usiłują uchwycić humor, dramat, tragedie i ludyczność filmów Arbuckle'a. Elektryczne, niekiedy mocno nowoczesne aranżacje perfekcyjnie oddają atmosferę tych obrazów: są zabawne, dowcipne, a kiedy sytuacja tego wymaga - ciepłe, a nawet rzewne... I najważniejsze jest tu chyba to, że muzycy eksperymentują, że nie zanudzają słuchacza utartymi schematami. Bo przecież improwizowanie na bazie niemych filmów, tworzenie do nich ilustracji muzycznych stało się w ostatnich czasach bardzo modne i poziom wielu z tych produkcji bywa bardzo różny." Przemek Psikuta - Jazz Forum

 http://musicstem.com/album/86

Arbuckle Roscoe, pseudonim Fatty (1881–1933),

amerykański komik, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Na scenie od 1895. W latach 1902–1908 członek wędrownych zespołów aktorskich. Na ekranie debiutował w 1909, stając się jednym z głównych przedstawicieli tzw. komedii slapstickowych M. Sennetta. Był partnerem filmowym M. Normand i Ch. Chaplina.

W Polsce znany jako „Grubasek”. Od 1914 reżyserował filmy oraz współpracował z B. Keatonem. Wystąpił m.in. w filmach: Mabel and Fatty’s Married Life (1915), Fatty and the Broadway Stars (1916), Fatty at Coney Island (1917), Na Dzikim Zachodzie (1918), Miliony Brewstera (1920). Oskarżony o gwałt i zabójstwo aktorki V. Rappe, jak się później okazało niesłusznie, właściwie zakończył karierę aktorską, zagrał jeszcze w kilku filmach. Od 1925 zajął się reżyserią pod pseudonimem William M. Goodrich (lub Will. B. Good), realizując filmy, m.in.: The Movies (1925), My Stars (1926), Niagara Falls (1932).


Normand Mabel, właściwie Mabel Fortesque (1894–1930),

amerykańska aktorka filmowa występująca w komediach slapstickowych M. Sennetta i wieloletnia partnerka Ch. Chaplina w jego wczesnych filmach. Najlepsza lata kariery 1910–1920, próbowała również reżyserii.

Ważniejsze filmy: Przerwany romans Tillie (1914, z Ch. Chaplinem) M. Sennetta, Fatty and Mabel Adrift (1915, z R. Arbuckle'm – również reżyser, znanym w Polsce jako Grubasek), Mickey (1918, reż. F.R. Jones, J. Young), Co się stało z Różą? (1920, reż. V. Schertzinger), The Extra Girl (1923, reż. F.R. Jones) i in. Schorowana i uwikłana w skandale, zmarła na gruźlicę.

     W ostatnim czasie popularny aktor i producent filmowy Johnny Depp kupił prawa do ekranizacji historii życia słynnego aktora Roscoe "Fatty" Arbuckle – bohatera pierwszego hollywoodzkiego skandalu seksualnego.
Johny Depp zamierza przenieść na ekran historię legendarnego gwiazdora kina niemego, który w 1921 roku stanął przed sądem pod zarzutem zgwałcenia i zamordowania aktorki Virginii Rappe i został uniewinniony.

     Brytyjski DJ radiowy Jono Coleman z radia BBC London wyjawił, że Depp przymierza się do zagrania głównej roli w swoim nowym projekcie.

- Johnny zasugerował, że powinienem przeczytać książkę I, Fatty – fikcyjne pamiętniki Arbuckle’a autorstwa Jerry’ego Stahla. Zdradził mi, że kupił prawa do filmu o życiu Arbuckle’a, a ja odniosłem wrażenie, że chciałby zagrać tytułową postać, chociaż z całą pewnością nie przypomina jej pod względem fizycznym - mówi Coleman.Dave Douglas Keystone Sextet:

Dave Douglas - trumpet

Adam Benjamin - keyboards

Gene Lake - drums

Marcus Strickland - saxophones

Brad Jones - bass

DJ Olive - turntables

 www.davedouglas.com

 

bilety: 55 i 65 zł

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy