Dziś premiera książki "Bitwa o Anglię"

Autor: kwojcik
News - Dziś premiera książki

Nakladem wydawnictwa RM ukazała się książka "Bitwa o Anglię".

 


„Świadkowie – zapomniane głosy. Bitwa o Anglię” – poruszające świadectwa świadków i uczestników„Gdy doniosłe wydarzenia oglądane są oczami ich uczestników, przestają być jedynie suchymi faktami i danymi statystycznymi. Pojawia się w nich wymiar ludzki.(...) Na kolejnych stronach tej książki znajdują się relacje wzajemnie się uzupełniające, różniące się od siebie, a czasem wręcz całkowicie ze sobą sprzeczne. Innymi słowy, relacje te przedstawiają prawdziwy świat.”
Joshua Levine, autor książki

Wczesnym latem 1940 r. Wielka Brytania, Imperium Brytyjskie i kraje Brytyjskiej Wspólnoty Narodów były jedynym punktem oporu przeciwko Niemcom. Europejscy sojusznicy ulegli, a jej samej ledwo udało się nie dopuścić do anihilacji swojej armii na plażach północnej Francji. Obywatele Wielkiej Brytanii za chwilę mieli stać się frontowymi żołnierzami próbującymi powstrzymać Adolfa Hitlera. Tylko że do tej pory żadnemu narodowi nie udało się wygrać z Niemcami.„Bitwa o Anglię” to zapis ustnych relacji z okresu, gdy Wielka Brytania znalazła się najbliżej utraty niepodległości w całej swojej historii. Książka zawiera niezwykłe relacje naocznych świadków – pilotów, żołnierzy, strażaków, członków cywilnej obrony przeciwlotniczej i zwykłych mieszkańców – uzyskane z ogromnych zasobów Archiwum Dźwiękowego Imperial War Museum. Wszystkie te relacje składają się na wyjątkowy i fascynujący opis oblężenia Wielkiej Brytanii.Seria „Świadkowie – zapomniane głosy” to obraz drugiej wojny światowej zbudowany z relacji ludzi, którzy doświadczyli opisywanych wypadków. Obraz często subiektywny, niekiedy sprzeczny z ustaleniami historyków, często będący bardziej wyrazem stanu ducha opowiadającego, niż próbą ustalenia faktycznego przebiegu zdarzeń. Ale właśnie dlatego niezwykle osobisty.W serii dostępne będą również „Holokaust” i „D-Day”.O książce powiedzieli:

„Gdy doniosłe wydarzenia oglądane są oczami ich uczestników, przestają być jedynie suchymi faktami i danymi statystycznymi. Pojawia się w nich wymiar ludzki. Przestają też być uproszczone i ujednolicone dla wygody historyka. Życie rzadko kiedy jest czarno-białe. Wspomnienia i interpretacje tych samych wydarzeń różnią się. Podczas rozprawy sądowej świadkowie odmiennie relacjonują te same fakty. Na kolejnych stronach tej książki znajdują się relacje wzajemnie się uzupełniające, różniące się od siebie, a czasem wręcz całkowicie ze sobą sprzeczne. Innymi słowy, relacje te przedstawiają prawdziwy świat.”


Joshua Levine, autor książki„Są to więc wspomnienia z piekła. Ale oczywiście w relacjach tych widać też inny aspekt. Przez słowa przebija się odwaga i żywotność mieszkańców Londynu, ze smutkiem przyjmujących swój los, ale dzielnie stawiającym czoła wszelkim przeciwnościom. Znajduje się tu niezapomniana relacja opowiadająca o prostytutce na Piccadilly, która na widok spadających bomb zapalających rozłożyła parasolkę i zaczęła śpiewać „I’m singing in the rain”. Są tu opisane także przykłady wielkiej odwagi, gdy ratownicy ryzykowali własnym życiem, aby tylko wydostać spod gruzów rannych i umierających. Ich relacje należą do jednych z najbardziej poruszających w tej książce.”


Peter Ackroyd„Tylko ustne relacje mogą być tak surowe i bezpośrednie”.
Sunday Times„W tych prawdziwych głosach ludzkich słychać oszołomienie, smutek, często gniew, czasem rozgoryczenie – zawsze są to jednak relacje niezwykłe”.


Daily Telegraph

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy