Spotkania z książkami Formatu w Mifgaszu

Autor: kwojcik
News - Spotkania z książkami Formatu w Mifgaszu

Zapraszamy na cykl twórczych spotkań i warsztatów wokół książek wydawnictwa Format we Wrocławiu. Pierwsze spotkanie będzie dotyczyły książki "Płaszcz Józefa, czyli coś z niczego". Spotkanie odbędzie się 1 października 2011 r. do Mifgasza przy ul. Włodkowica 7-9 we Wrocławiu.

Podczas spotkania dzieci poznają niezwykłego bohatera książki Simmsa Tabacka i jego sposób na to, by – nawet jeśli nie posiadamy nic cennego – każdy dzień był dla nas niespodzianką. Książka będzie inspiracją do twórczych zajęć plastycznych.

Wstęp bezpłatny.

 
Płaszcz Józefa - Simms Taback


Józef miał kiedyś płaszcz, cały w dziurach – dokładnie jak ta książka! Kiedy płaszcz mu się zestarzał i zniszczył, przerobił go na kurtkę. Na co przerobił kurtkę? Co zrobił potem?


Dzięki otworom, które tak sprytnie wycięto w kartkach tej książki, zobaczysz, na co Józef przerabia swoje stare ubrania, zanim – cóż… – nie pozostanie mu zupełnie nic… Józef zrobi jednak coś, nawet z niczego!


O Płaszczu Józefa, który powstał z inspiracji tradycyjną piosenką w języku jidisz, można powiedzieć, że jest jakby nostalgiczną, ale przeznaczoną dla dzieci, wersją "Skrzypka na dachu". To absolutnie niezwykła pozycja wydawnicza. Stanowi absolutną rzadkość, wypełnia bolesną lukę w opowieści o nieobecności Żydów i ich kultury w ujęciu tradycyjnej opowieści o foklorze, wartościach, muzyce i klimacie żydowskiego sztetla. Dorośli mają już sporo książek, które pozwalają poznać kulturę Żydów – w literaturze dla dzieci to wyjątek.


Prócz wartości poznawczej, Płaszcz Józefa pomaga w kształtowaniu wrażliwości estetycznej (dziecko poznaje różne formy plastyczne; przekonuje się, iż starej, tradycyjnej opowieści można nadać zupełnie współczesną, eksperymentalną formę), bawi, rozwija wyobraźnię, spostrzegawczość (dzięki formalnym zabiegom książka jest interaktywna; w stronach są wycięte otwory, każda z nich stanowi graficzną łamigłówkę).


Źródło: informacja nadesłana

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy