Znamy najlepsze powieści z humorem 2013

Autor: slk
News - Znamy najlepsze powieści z humorem 2013

Już w dniach 26-27 września 2014 trwać będzie kolejna edycja Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur". W jego ramach obok interesujących dyskusji, paneli i spotkań z najpopularniejszymi autorkami, przyznane zostaną również nagrody dla najbardziej poruszającej polskiej powieści ubiegłego roku i dla najlepszej powieści z humorem 2013. Znamy już książki, które przeszły selekcję czytelniczek w rywalizacji o nagrodę "Pazura" - a więc rywalizujące o tytuł "Najlepszej powieści z humorem 2013". Poznajcie je lepiej: przekretDrugi przekręt Natalii

Olga Rudnicka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Wszystko jest tu podporządkowane nieustannej zabawie, komedii omyłek i iskrzących specyficznym humorem dialogów - pisze w naszej recenzji Damian Kopeć. Mniej ważne są: logika wydarzeń, realizm, psychologia postaci. To nie tak, że postaci są nieciekawe, oj, nie. Są barwne, wprost nieziemsko barwne. Jeśli ktoś lubi obecny w książce rodzaj humoru, będzie niezmiernie zadowolony. Siłą powieści jest również dynamika. Dynamiczne są dialogi, sytuacje, śmierci, zwroty akcji. Dynamiczne jest pojęcie prawdy, wszyscy bowiem tu kłamią i nie mają z tego powodu specjalnych wyrzutów sumienia.

 

 

lopataŁopatą do serca

Marta Obuch, Wydawnictwo Replika

 

To kawał dobrej, rozrywkowej literatury na całkiem przyzwoitym poziomie - twierdzi nasza czytelniczka, cyrysia. - Czyta ją na jednym wdechu, aż do dna. Marta Obuch nader umiejętnie połączyła ze sobą elementy kryminału, romansu, komedii i sensacji, dzięki czemu wyszedł z tego znakomity, wybuchowy misz-masz. Jednym słowem każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

 

 

trupTrup z Nottingham

Sasza Hady, Wydawnictwo Oficynka

 

Nie ma w tej powieści pościgów, strzelanin, ratowania świata. Jest za to finezyjnie poprowadzone śledztwo - podkreśla w recenzji tej książki Lara Notsil - Nie ma tu miejsca na nudę i dłużyzny. Poznajemy powoli rodzinę Ruperta oraz Nicholasa. Ciotki Nicka – Adelajda i Aurelia - mają naprawdę niezły charakter. Chemiczna kastracja dla wszystkich kieszonkowców nie przychodzi przecież do głowy byle komu! Pomimo ich temperamentu, ktoś chyba powinien z nimi poważnie porozmawiać, aby wyniosły się z głowy biednego Nicka… A może to z Nickiem powinno się przeprowadzić taką rozmowę? Na szczególną uwagę zasłużyła nowa postać, która zostanie z nami (mam nadzieję) na dłużej. Panna Jenny Stanfield - w postaci tej uroczej i skromnej młodej damy kryje się ogromny potencjał! Jest wspaniałym uzupełnieniem Nicka i Ruperta.

 

 

helenaWszystkie życia Heleny P.

Danuta Noszczyńska, Wydawnictwo Sol

 

Wszystkie życia Heleny P. to z jednej strony bardzo przyjemna, lekka, relaksująca opowieść, a z drugiej – pod płaszczykiem żartów słownych i sytuacyjnych – historia, która spędza sen z powiek sprawiedliwych, bowiem zdarzyć się może każdemu człowiekowi. Życie bywa przewrotne. Potrafi odebrać wszystko, by w zamian dać niespodziewaną, drugą szansę. Nigdy bowiem nie wiadomo, kogo spotka się za zakrętem przemierzanej dotąd ze spuszczoną głową drogi, kto tylko wbije nóż w plecy, a kto poda pomocną dłoń w chwili największego kryzysu. Przeczytajcie recenzję Magdaleny Galiczek-Krempy, opublikowaną w naszym serwisie i sięgnijcie po tę książkę. 

 

 

manoloW szpilkach od Manolo

Agnieszka Lingas-Łoniewska, Wydawnictwo Novae Res

 

Zdecydowanie najzabawniejsza i najbardziej optymistyczna powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej - twierdzi w recenzji Sylwia Szymkiewicz-Borowska. - Na kartach tej książki znajdziemy niezwykłą świeżość i radość życia. Chęć działania. Wydarzenia toczą się błyskawicznie, a autorka co krok pozwala czytelnikowi na odprężenie się podczas lektury przezabawnych scenek rodzajowych. Banda zwariowanych korpo-przyjaciółek rozbraja na każdym kroku. Pomysły dziewczyn powalają na łopatki, a ich podejście do życia wzbudza sympatię. Aż można żałować, że nie pracuje się razem z nimi.

 

 

dzisDziś jak kiedyś

Izabela Frączyk, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

To ciekawa, optymistyczna, typowo "relaksacyjna" powieść dla każdego, kto lubi historie o miłości, życiu, relacjach międzyludzkich i odkrywaniu samego siebie - pisze jedna z naszych czytelniczek. - Zmusza do refleksji nad dzisiejszymi priorytetami i zwraca uwagę na złożoność problemów społecznych. Krótko mówiąc: idealna pozycja na długie, jesienne wieczory. 

 

 

owceOwce, barany i inne szykany

Marta Osa, Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Prowincja jest ostatnio modnym tematem, podobno napisano o niej wszystko i to w tonie rzewnym, sensacyjnym, obyczajowym oraz komediowym - twierdzi czytelniczka Alex9. - Jak więc się odnosi historia zatytułowana "Owce, barany i gminne szykany" do tego faktu? Ano potwierdza tylko, że motyw ten miewa się dobrze i zostało w nim jeszcze wiele miejsca, szczególnie na fabułę z humorem i elementami sensacji oraz wyrazistymi bohaterami. Marta Osa nie obala obrazu sielanki z dala od dużych miast, za to przedstawia opowieść, która wcale nie jest nieprawdopodobna. "Owce, barany i inne szykany" to po pierwsze: ludzie, po drugie: jak najbardziej wiarygodny drugi plan, a po trzecie: wiele dobrego humoru splecionego z wnikliwymi spostrzeżeniami odnośnie do rzeczywistości i ludzkich natury. Prowincję można przedstawiać na wiele sposobów, a książka "Owce, barany i gminne szykany" to nie baśń o prostym życiu w idyllicznym otoczeniu, ale historia o miejscu, gdzie ludzie lubią czekoladę i o konsekwencjach tego nałogu. 

 

 

nalewkaNalewka zapomnienia

Kasia Bulicz-Kasprzak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

"Nalewka zapomnienia..." jest barwną, ciepłą i pełną humoru opowieścią o odkrywaniu uroków życia, naprawianiu relacji rodzinnych, odkrywaniu własnej emocjonalności i otwieraniu się na prawdziwą miłość - twierdzi nasza czytelniczka. - Wyraziście opisane miejsca pozwalają bezproblemowo wyobrazić sobie co widziała bohaterka a umieszczone w akcji książki zwierzęta wchodzą z główną postacią w dość ścisłą interakcję co jest odważnym ruchem ze strony autorki - pisze z kolei HirekC. - Nieoczekiwane zwroty sytuacyjne kilkakrotnie zaskakują i przez to także trudno się oderwać od lektury. Książka napisana lekko i przejrzyście, bawi i wzrusza. Czy to rzeczywiście bajka dla trochę starszych dziewczynek? Cóż, dziewczynką nie jestem, ale mi się podobało. Czyżbym na stare lata niewieściał? Nie sadzę :)

 

 

Mmodliszkodliszka

Irena Matuszkiewicz, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Kto jest modliszką?

Milena - główna bohaterka - która mimo przeżytych z mężem dwudziestu kilku lat, rozwodzi się, gdyż nie może wybaczyć zdrady?

Synowa, która rzuca studia, aby urodzić dziecko?

Była teściowa, która przetrzymuje psa?

a może sąsiadka czy przyjaciółka?

Przeczytajcie, a zagadka się wyjaśni.

 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje