Nie żyje Jean-Jacques Sempé – ilustrator Mikołajka zmarł w wieku 89 lat

Data: 2022-08-12 11:33:38 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Smutna wiadomość dla wszystkich fanów przygód najzabawniejszego francuskiego urwisa. W  wieku 89 lat zmarł Jean-Jacques Sempé – ilustrator między innymi książeczek z serii Mikołajek autorstwa René Goscinnego. O śmierci artysty poinformowała w czwartek jego żona Martine Gossieaux Sempé.

Obrazek w treścifot. Olivier Meyer

„Jean-Jacques Sempé zmarł spokojnie w czwartek wieczorem, 11 sierpnia 2022 roku, w wieku 89 lat, w swojej wakacyjnej rezydencji, w otoczeniu żony i bliskich przyjaciół” – napisał, w oświadczeniu skierowanym do Agencji France-Presse, biograf oraz przyjaciel ilustratora, Marc Lecarpentier. Rysownik, lustrator, karykaturzysta. Kim był Jean-Jacques Sempé?

Jean-Jacques Sempé – życie artysty

Jean-Jacques Sempé urodził się w 1932 roku, niedaleko Bordeaux w wiosce Pessac. Od dziecka nie miał łatwo. Jego dzieciństwo wypełnione było przemocą zarówno ze strony rodziny zastępczej, jak i później własnej matki. Początkowo chciał zostać pianistą jazzowym, jednak ze względu na trudną sytuację i prześladowanie, którego był ciągłą ofiarą było to niemożliwe. Z nauką również sobie nie radził. Rzucił szkołę i w 1950 roku wstąpił do armii francuskiej. Już wtedy oddawał się rysowaniu. Często robił to podczas warty, za co niejednokrotnie wpadał w kłopoty.

Po zwolnieniu z wojska przeniósł się do Paryża, gdzie rozpoczął pracę w agencji prasowej i tam poznał legendarnego francuskiego scenarzystę i pisarza polskiego pochodzenia – René Goscinnego. „Pewnego dnia spotkałem René Goscinnego, który wrócił ze Stanów Zjednoczonych. Natychmiast zostaliśmy kumplami” – wspomina Sempé. To właśnie z tej przyjaźni narodziła się seria książeczek o najzabawniejszych łobuzach jakich widział świat. Przygody Mikołajka i jego paczki bawią najmłodszych, a starszych przenoszą w nostalgiczną podróż do czasów dzieciństwa. Lekkie pióro Goscinnego oraz zabawne ilustracje Sempégo to już klasyka literatury dziecięcej. 

Czytaj również: Mikołajek kończy 50 lat!

Jean-Jacques Sempé – nie tylko Mikołajek

Mimo że twórczość Jeana-Jacquesa Sempégo kojarzy się przede wszystkim z ilustracjami z Mikołajka, dorobek artysty jest większy. Swój pierwszy rysunek sprzedał w 1951 roku dziennikarzowi jednego z regionalnych dzienników. 5 lat później rozpoczął pracę w Paris Match, który publikował karykatury Sempégo przez wiele lat. Od 1978 roku tworzył dla The New Yorker. Powiedział wówczas: „Miałam prawie 50 lat i po raz pierwszy w życiu poczułem, że istnieje! W końcu znalazłem swoją rodzinę”. To właśnie wtedy można mówić o przełomie w życiu artysty. Z książek, w których pojawiły się ilustracje Sempégo można wymienić chociażby: Historia pana Sommera Patricka Suskinda, Błędne ogniki i grzyby atomowe Charpaka Georgesa oraz Katarzynka Patricka Modiano.

Mikołajek – kim jest najsławniejszy francuski łobuziak?

Początkowo Mikołajek ukazywał się w Le Moustique, jako pasek komiksowy. Po raz pierwszy ukazał się w latach 50. Nie odbił się on wówczas większym echem i wkrótce zaprzestano publikacji. Twórcy nie porzucili pomysłu i kilka lat później rozpoczęły się prace nad Mikołajkiem pisanym w formie prozy, do której ilustracje ponownie miał stworzyć Sempé. 29 marca 1959 roku na łamach francuskiego dziennika Sud-Ouest Dimanche ukazała się pierwsza historyjka. Goscinny i Sempé nie planowali kontynuacji, jednak publikacja spotkała się z tak dużym entuzjazmem, że prace nad Mikołajkiem ruszyły pełną parą. W ciągu 6 lat powstało ponad 220 opowiadań. Najpierw publikowane były w Sud-Ouest oraz Pilote, a w latach 60. zebrane zostały w 5 książkach: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka i Mikołajek ma kłopoty. To oczywiście nie wszystko, co znajdziemy w uniwersum stworzonym przez Goscinnego i Sempégo.

30 lat po śmierci René Goscinnego, jego córka Anne Goscinny zdecydowała się wydać opowiadania, które wcześniej nie były publikowane w formie książkowej. I tak powstały Nowe przygody Mikołajkatom 1 i tom 2, a także tom 3Nieznane przygody Mikołajka. Co ciekawe ostatnia część nie była znana samemu Sempému. Ilustracje do tego tomu stworzył współcześnie. Na podstawie opowiadań powstały już 3 filmy, w tym najnowszy Skarb Mikołajka z tego roku. Produkcja bazuje na książce pod tym samym tytułem.

Czytaj również: W jakiej kolejności czytać i oglądać Mikołajka?

Duży wpływ na obecny charakter opowiadań miały osobiste doświadczenia Sempégo. „Historie Mikołajka były sposobem na ponowne przyjrzenie się cierpieniu, które znosiłem w dzieciństwie, jednocześnie upewniając się, że wszystko skończyło się dobrze” – mówił  ilustrator. Widać to, gdy przeczytamy kilka z opowiadań. Tacie zdarza się grozić, że chłopiec nie dostanie kolacji, mamie płakać, bo ma dość wysłuchiwania krzyków cały dzień, a sam Mikołajek niejednokrotnie mówi, że to niesprawiedliwe, że ucieknie z domu i wszyscy będą go bardzo żałować. Jednak zawsze pod koniec opowiadania wszyscy się wygłupiają śmieją i jak to mówi bohater: „jest bardzo fajnie”

Jean-Jacques Sempé przez wiele lat nie wierzył we własny talent. Swoje sukcesy przypisywał ciężkiej pracy i poświęceniu. Często potrafił spędzić nad jednym rysunkiem wiele dni. Nie kąpał się i nie spał, byle by tylko skończyć na czas. Jego prace są wyjątkowe i przeszły już do klasyki rysunku.

Pierwszy tom cyklu przygód francuskiego łobuziaka Nowe Przygody Mikołajka z wyjątkowymi ilustracjami Jeana-Jacquesa Sempégo kupicie poniżej. No bo co w końcu, kurczę blade! Opowiadania i ilustracje są naprawdę bardzo fajne, więc polecamy:

Tagi: Goscinny i Sempe, mikołajek, ilustracje,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mikołajek
Jean Jacques Sempe0
Okładka książki - Mikołajek

Seria zdobywająca ciągle nowych czytelników w różnym wieku. Na pięć zabawnie zilustrowanych książek składają się historyjki o szkolnych kolegach...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje