Oto najlepsze książki na Gwiazdkę 2018!

Data: 2018-12-05 22:42:15 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki na Gwiazdkę 2018!

Podobnie jak w latach ubiegłych, internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanagwiazdke.pl oraz jurorzy mieli wskazać, jakie książki stanowić będą idealny prezent na Boże Narodzenie. Właśnie poznaliśmy laureatów plebiscytu „Najlepsza książka na Gwiazdkę" 2018. 

W tym roku partnerem plebiscytu „Najlepsza książka na Gwiazdkę” jest księgarnia internetowa Merlin.pl. Księgarnia ta zapewnia bezpłatną dostawę do kiosków Ruchu do 19 grudnia 2018 oraz 15 zł rabatu dla zamówień o wartości powyżej 49 zł przy płatności Masterpass. Zachęcamy do zapoznania się z akcją promocyjną na stronie: Wyczaruj fantastyczne prezenty dla każdego - merlin.pl  

Tegoroczni laureaci

Idealnym świątecznym prezentem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dla młodszych i starszych nastolatków, będzie pozycja, która otrzymała najwięcej głosów czytelników – Lalkarz z Krakowa R.M. Romero (Galeria Książki). To opowieść o przyjaźni właściciela sklepu z zabawkami i ożywionej małej lalki. 

Prezentując młodym czytelnikom Lalkarza z Krakowa, oswajamy ich z dramatem II wojny światowej i Holocaustu, przybliżamy wydarzenia, które nastolatkom wydają się niezwykle odległe, prawie nierzeczywiste, wręcz trudne do wyobrażenia – podkreśla Magdalena Galiczek-Krempa  – Jednak książka R.M. Romero na długo zapada w pamięć. Zachwyca pięknym stylem i delikatnością, z jaką autorka prezentuje kolejne, coraz bardziej dramatyczne wydarzenia, ale równocześnie będzie uwierać i przytłaczać ogromem tragedii i cierpienia, które stały się impulsem do jej stworzenia. Lalkarza z Krakowa trzeba przeczytać, to lektura więcej niż obowiązkowa.

Lalkarz z Krakowa otrzymał również najwięcej głosów czytelników w kategorii „Historia dla dzieci".

Nagrodę główną jury zdobyła Zamieć Adama Cioczka (Wydawnictwo Sonia Draga). To lektura niełatwa, lecz w sposób atrakcyjny dla czytelnika poruszająca ważny temat. 

Autora zainspirowały historie prawdziwych ludzi, ale postanowił nieco je zmienić, zmodyfikować, by nie urazić bliskich osób zaginionych i by móc z powodzeniem wypełnić w nich niemal wszystkie luki. Mamy więc chłopaka, który pewnego dnia zniknął bez śladu i zrozpaczonego ojca, który aby go odnaleźć, gotów jest niemal na wszystko. Mamy mężczyznę, który miał wyjechać z żoną i córką na zasłużony urlop, lecz zamiast tego po prostu je opuścił. Mamy – wreszcie – chłopaka, który tuż przed maturą uciekł z domu. Jak dalej potoczyły się ich losy? O tym będziemy mieli okazję przekonać się podczas lektury.

Zamieć z pewnością nie jest książką łatwą. Owszem, ogromnie wciąga, budzi ciekawość, ale ogrom emocji nagromadzonych w tej powieści może wywołać ból. Pokazuje, że czasami trzeba coś stracić, by zyskać coś równie cennego. Że czasem ktoś musi odejść, byśmy mogli go naprawdę poznać. I że czasem musimy się zgubić, by odnaleźć… siebie.

Dla miłośników najlepszej prozy...

...idealnym prezentem będzie nagrodzona przez jurorów powieść Nie powiem Clare Empson (Wydawnictwo Czarna Owca). Autorka prezentuje w niej historię kobiety, która straciła zdolność mówienia i by ją odzyskać, musi zmierzyć się z własną przeszłością. 

W przypadku tej powieści pierwszym zaskoczeniem jest fakt, że literacki debiut może być tak dojrzały. Oryginalność naprawdę porywającej fabuły, zwięzły, lecz elegancki styl, dopracowani, naprawdę wiarygodni bohaterowie – to największe atuty tej opowieści. Książki dowodzącej, że milczenie może być czasem bardziej wymowne niż tysiące słów.

Najwięcej głosów czytelników przypadło z kolei Drzazgom Joanny Bartoń (Wydawnictwo JanKa) – opowieści o kobiecie, której syn dopuścił się makabrycznego czynu.

Drzazgi odczytuję przede wszystkim jako opowieść o poszukiwaniu siebie i własnej przestrzeni – podkreśla Kinga Młynarska – Liliana jest bohaterką, która wiecznie błądzi. Jak każdy z nas pragnie szczęścia i gdy dostaje jego namiastkę, w pełni się tym zadowala – ale zawsze tylko do czasu. Potem dusi się w związkach, dających początkowo satysfakcję, odrzuca role, w jakie każe jej się wcielać na przykład społeczeństwo. 

Pisarka jest mistrzynią utykania istotnych kwestii w tle głównej opowieści, wśród tematów pobocznych znajdują się bowiem m.in. zagadnienie związane z tzw. polskością (cechy typowe, generalizacja), rola pszczół w ekosystemie, pozycja emigrantów na Wyspach, konsumpcjonizm, brak szacunku na salach porodowych itp., a więc to, o czym się stale mówi, choć nigdy dostatecznie dużo, by cokolwiek zmienić.

Nie tylko dla kobiet...

...przeznaczona jest powieść Marty Handschke Brzuch Matki Boskiej (Wydawnictwo Czarne), która otrzymała nagrodę jury.  

Brzuch Matki Boskiej to historie z życia kobiet należących do jednej rodziny. Kobiet, które zdecydowanie rzadziej śmieją się niż płaczą, które zmagają się z kolejnymi trudnościami i kłopotami, jakie zsyła im los. Choć to opowieść o sprawach trudnych, porusza siła skomplikowanych skądinąd więzi, jakie łączą bohaterki. Marta Handschke niezwykle pięknie, choć bez mnożenia słów, pisze o sprawach zwyczajnych i niecodziennych. Jedno jest pewne: to niezwykła lektura.

Czytelnicy za najlepszy prezent gwiazdkowy nie tylko dla kobiet uznali Śledztwo od kuchni czyli klasyczną powieść kryminalną o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem) Karoliny Morawieckiej (Wydawnictwo Lira). 

Jeśli istnieje idealna lektura na ponury wieczór, to jest nią właśnie Śledztwo od kuchni... Powieść Karoliny Morawieckiej o domorosłej pani detektyw… Karolinie Morawieckiej to utrzymana w duchu powieści Agathy Christie polska odmiana cozy crime, pełna humoru komedia charakterów i potraktowana z dużym dystansem opowieść o życiu mieszkańców pewnego miasteczka. Odpowiednio przerysowana, bardzo wciągająca, a także… pełna smakowitych przepisów. Gwarancja świetnej rozrywki nie tylko w świąteczne wieczory.

Nie tylko dla mężczyzn

W nagrodzonej przez internautów w kategorii „Nie tylko dla mężczyzn" książce Archiwum Stiega Larssona (Wydawnictwo Sonia Draga) reporter Jan Stocklassa analizuje nieznane wcześniej materiały zebrane przez autora trylogii „Millenium" w ramach dziennikarskiego śledztwa w sprawie śmierci premiera Szwecji, Olofa Palmego. Kto był odpowiedzialny za śmierć tego kontrowersyjnego polityka? Jak zaplanowano tę zbrodnię? Stocklassa pasjonująco opisuje research, jaki prowadził Stieg Larsson, pokazując, w jaki sposób pisarz doszedł do rozwiązania zagadki, która przerosła policję.  Zarówno miłośnicy literatury faktu, jak i kryminału będą zachwyceni.   

Jurorzy w tej kategorii polecają powieść Adriana Bednarka Skazany na zło (Novae Res). 

– To trzymający w napięciu thriller, wywołujący w czytelniku ogromne emocje: wzruszenie, ale i często złość na bohatera – podkreśla Małgorzata Brzeska.

– To znakomita powieść o prawdziwej odpowiedzialności za swoje czyny, trudnych i nie zawsze słusznych wyborach, skazanej na porażkę walce zasad moralnych i etycznych z wszechobecnym złem.

Nie tylko dla dzieci

Jeśli poszukujecie gwiazdkowego prezentu dla najmłodszych, idealną propozycją będzie nagrodzona przez internautów książka z serii Pory roku krok po kroku – Zima (Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

– To publikacja, której nie może zabraknąć w biblioteczkach czytelników, którzy poznali otwierającą serię Jesień, ale także na półkach z książkami wszystkich ciekawych świata dzieci. Publikacja rozwija wyobraźnię, motywuje do kreatywnego działania, podsuwa niebanalne pomysły na oryginalne prace plastyczne i pozwala po prostu miło spędzić czas przy lekturze. Lekturze, która w ciekawy, ale zarazem jasny sposób tłumaczy i przybliża otaczający małego odkrywcę świat – docenia atuty książki Magdalena Galiczek-Krempa.

Jurorzy w tej kategorii wskazali na Księżycowy sorbet – publikację Baek Heeny (Wydawnictwo Kwiaty Orientu), pisarki i ilustratorki, animatorki i lalkarki, która w opowieść o mieszkających w pewnej kamienicy wilkach wplata koreańską ludową legendę o królikach zamieszkujących Księżyc. 

– Tym, co najbardziej zachwyca w Księżycowym sorbecie są zdjęcia makiet i figur, które Heena wykonała na potrzeby tej historii – podkreśla Katarzyna Kurowska. – Główną makietę stanowi wielopiętrowy blok z niedużymi, ale indywidualnie zaaranżowanymi mieszkaniami. Przez okna możemy zaglądać do środka, jednak nie na zasadzie otwierania drzwi czy odsłaniania zasłon, jak to bywa w interaktywnych książkach dla dzieci. Figurami są tu przede wszystkim wilki i króliki – nie są to trójwymiarowe marionetki, które pozwalałyby zmieniać pozycję – zatem autorka wykonała czasem kilka wersji poszczególnych postaci. Mimo ich prostoty i szkicowego charakteru, mają swój urok. Odmienne techniki wykonania poszczególnych elementów świata przedstawionego w Księżycowym sorbecie pozwalają wyodrębnić grupę istot żywych, a także ich wytworów (dom, meble, akcesoria) czy nieskażonych cywilizacją elementów natury (księżyc). Piękne i niezwykłe dzieło.

 Nie tylko dla dziewczyn...

...przeznaczona jest nagrodzona przez jurorów powieść Bob. Przyjaźń to magia, która nie przemija Rebeki Stead i Wendy Mass (Wydawnictwo Kobiece), opowiadająca o przyjaźni jedenastoletniej dziewczynki i dziwnej, nieco przypominającej zombie w stroju kurczaka, istoty o imieniu Bob. 

– Powieść ta napisana jest prostym językiem i przystępnym stylem, który spodoba się młodym odbiorcom, ale urzeknie także dorosłych czytelników – mówi Magdalena Galiczek-Krempa. – Ogromny ładunek pozytywnych emocji i ciepła, jaki niesie lektura, sprawiają, że od książki trudno się oderwać, nie doczytawszy jej do końca. Książka wzrusza i pokazuje, że nie ma na świecie większych wartości niż rodzicielska miłość i szczera przyjaźń, która – choć przyjaciół mogą fizycznie dzielić tysiące kilometrów – przetrwa dzięki wspomnieniom wspólnie przeżytych, niesamowitych chwil.

Czytelnicy w tej kategorii najczęściej głosowali na Dziewczęta przewodniczki Agnes Baden-Powell (Oficyna Wydawnicza Impuls). To reprint publikacji z 1914 roku. 

Siostra gienerała sir Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu dla młodzieży, towarzyszka jego wypraw i podróży, ułożyła szereg ćwiczeń skautowych dla dziewczynek, oparty na systemie kształcenia przewodników w angielskiej straży pogranicznej na północy Indii. Przebywając w najdzikszej części kraju, doskonale znali życie przyrody, zwierzęta i ich zwyczaje, umieli rozpoznawać rośliny i wykorzystać je do swoich celów, ale też wykszałcili wiele cech i umiejętności, które okazać się mogą zaskakująco przydatne również we współczesnym świecie.

Choć styl publikacji jest niecodzienny, to wiele wartości, jakie przekazuje czy pomaga kształcić książka Agnes Baden-Powell pozostaje aktualnych. 

Nie tylko dla chłopców

Młodszym i starszym chłopcom, wszystkim miłośnikom fantastyki jurorzy polecają powieść Dariusza Domagalskiego Hajdal: Księżyce Monarchy (Drageus Publishing House). 

Przyszłość jest wielką niewiadomą. Można ją – chociażby w literaturze – kształtować „po swojemu". Można tworzyć nawet najbardziej szalone scenariusze wydarzeń. Można zaludnić Kosmos różnymi rasami – żeby było ciekawiej, nierzadko humanoidalnymi – i wygenerować typowo ludzkie napięcia między nimi. Na razie istnienia licznych ras dowodzi głównie statystyka – ta sama, która mówi o 1,75 dziecka czy o budzącym radość, całkiem wysokim średnim wynagrodzeniu w jakimś przedsiębiorstwie, wynikającym przede wszystkim z dochodów wąskiej grupy – kadry kierowniczej. Jednak nie przeszkadza to twórcom powieści science-fiction tworzyć fascynujące scenariusze odnośnie do zetknięcia się ludzkości z „obcymi". 

Tak też jest w cyklu Dariusza Domagalskiego Hajmdal. To pełne emocji, oparte na intrygujących scenariuszach space opery z niezłymi opisami relacji międzyludzkich i scen walk z kosmitami. 

Internauci również wybrali książkę, która zachwyci zarówno dorosłych, jak i młodych czytelników. A może raczej – przestraszy, bo Bestie Barbary Mikulskiej (Wydawnictwo Alegoria) mają właśnie budzić strach. 

– Kiedy boska miłość schodzi między istoty ułomne, wszystko się psuje – mówi Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki. – W zaburzonym porządku zło triumfuje nad dobrem. Najczarniejsza magia przeważa i rządzi przez pokolenia. Ratunek światu przynieść może dźwięk srebrnego gwizdka, którego wybrańcowi użyć wolno jeden, jedyny raz. I tylko w obliczu skrajnego zagrożenia. Jak potoczą się dalsze losy świata? Czy ktoś odniesie triumf w wielkim boju o nieśmiertelność i władzę? Tymczasem demony triumfują. A rządzą krwawo... Dla czytelników o mocniejszych nerwach polecam bardzo.

Dla miłośników powieści obyczajowych

Miłośnicy powieści Haliny Kowalczuk doskonale wiedzą, że autorka potrafi bardzo sprawnie połączyć w swych książkach odrobinę magii, mnóstwo wzruszeń z opowieściami o codziennych wyzwaniach i zwykłych problemach, okraszonymi szczyptą nadziei. Tak też się dzieje w jej nagrodzonej przez czytelników książce – Dom w malinowym chruśniaku (Wydawnictwo Lucky). 

Spełniona prawniczka, Alicja, przed laty straciła ukochanego i musi sama wychowywać córkę. W przepięknej Malinówce znalazła nowy dom i... nowego mężczyznę. Tyle, że jej świat wkrótce zatrzęsie się w posadach. Czy zdecyduje się wrócić do przeszłości? Czy może postanowi zakosztować czegoś nowego? 

Jurorzy miłośnikom powieści obyczajowych polecają Jeden błąd Anny Szafrańskiej (Novae Res)

– Ta powieść to tykająca bomba emocjonalna, przepełniona ogromem emocji i uczuć – podkreśla Małgorzata Brzeska. – Tylko czekać i bacznie obserwować, kiedy nastąpi eksplozja. A brakuje do niej naprawdę niewiele… Autorka serwuje czytelnikom podniebną i wzruszającą podróż po najskrytszych i nieodgadnionych zakamarkach ludzkich umysłów i dusz, podczas lektury są oni świadkami walki rozumu z sercem. Co zwycięży? Jeden błąd ukazuje wewnętrzną walkę targanej emocjami pozornie szczęśliwej kobiety nie tylko z sobą – z własnym „ja", ale również z przeciwnościami losu. Czy powinna posłuchać rozumu, czy miłości?

Dla miłośników historii

Jeśli Wasi bliscy pasjonują się historią, świetnym pomysłem na prezent będzie nagrodzona przez czytelników publikacja Joanny Kuciel-Frydryszak Służące do wszystkiego (Wydawnictwo Marginesy)

– Szczegółowy opis życia służących w Polsce aż do końca wojny, drobiazgowe zapisy warunków ich życia, stanu posiadania, zdrowia, miejsca do spania, jedzenia, sposobu przyjmowania do pracy i zwalniania – wymienia kwestie poruszone w książce dr Adrianna Michalewska. – Przeszło czterysta stron historii o życiu kobiet, które zostały zepchnięte na dno świata, który obiecywał im wszystko, nie dając często niczego. To smutny i bardzo dokładny rejestr zdarzeń, które były codziennością polskich miast. Odeszły wraz z czasami, które bezpowrotnie przeminęły. Mocno polecam książkę Joanny Kuciel-Frydryszak. To lektura skłaniająca do refleksji. Obnaża najgorsze ludzkie zachowania, pokazując, jak zamożne panie domu manipulowały całkowicie uzależnionymi od nich niepiśmiennymi kobietami. Jak problem postawiono w Sejmie i kto zabiegał o to, aby służącym nie dawać żadnych praw. Jak można było ukarać niepokorną służącą i jak często dziewczęta wolały rzucić się z okna niż szukać sprawiedliwości. I jak problem polskiej służby wyglądał na tle innych krajów w Europie. Lektura, zaiste, bardzo pouczająca. Moim zdaniem – obowiązkowa.

Nagrodzony przez jurorów jako najlepszy prezent dla miłośników historii Teatr świata (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) to nie tylko interesująca lektura, ale też po prostu piękna książka. Publikacja Thomasa Berga wydana jest bardzo starannie. Twarda oprawa, szycie, liczne barwne reprodukcje dawnych map, zajmujące całą stronę bądź dwie sąsiadujące ze sobą stronice. Co ważne – nie jest to tylko materiał ilustracyjny, przedstawiane mapy są szczegółowo opisane i często zajmują określone miejsce w narracji. Starszych czytelników ucieszy całkiem spora czcionka, wszystkich – dbałość o skład, typografię, stronę edytorską.

Teatr świata to więc interesująca opowieść o mapach, które rzeczywiście tworzą historię. To także opowieść o ludziach, którzy je tworzyli. Chociaż o większości z nich nie uczymy się na lekcjach historii, choć nazwisk wielu nawet nie znamy, to także oni wpłynęli na to, w jaki sposób widzimy dziś świat.

Do słuchania

Jeśli uwielbiacie audiobooki,  idealnym prezentem będzie dla Was Nietypowa Matka Polka (Edipresse Książki), wyróżniona jednogłośnie przez jurorów i czytelników.

– Poznajcie Matkę Polkę i jej rodzinę – zachęca czytelniczka martucha180. – Oto mąż Siara, samiec alfa, oraz czwórka dzieci: Don Juan, Szara Eminencja, Stifler, Szeregowy. Matka Polka chce dla nich spokojnego życia, lecz jakoś tak w ich życiu ciągle się coś dzieje – a to śmiesznego, a to strasznego, czasem – normalnego, z rzadka – kompromitującego. I tak przez kilka, kilkanaście lat spędzonych w Polsce, a potem na emigracji w Wielkiej Brytanii. Czytelnik dowie się więc, jak samiec alfa sam skutecznie dba o cerę we własnej łazience, jak to jest mieć sąsiada mendę i przystojnego dzielnicowego, kto ogląda zawody w darta poza staruszkami, jakie zadanie ma przed cesarką dwumetrowa, angielska pielęgniarka, jak Brytyjczycy reagują na opady śniegu i temperaturę -3C, co robić, gdy ZUS wezwie cię do sprawdzenia L4 i jak sobie (nie) radzić w angielskiej przychodni zdrowia. I jeszcze wiele, wiele innych anegdot i przemyśleń autorki z różnych momentów jej barwnego życia. Jest zabawnie, dowcipnie, z dystansem, sarkazmem i ironią. 

Nie tylko na Gwiazdkę...

...jurorzy polecają Najgorsze dzieci świata Davida Walliamsa (Dom Wydawniczy Mała Kurka). 

– Dzieci bywają niegrzeczne, choć może raczej należałoby powiedzieć: dzieci znajdują własny sposób na wyrażanie siebie i realizowanie własnych talentów, niekoniecznie w zgodzie z przyjętymi normami społecznymi czy zasadami dobrego wychowania – mówi Magdalena Galiczek-Krempa. – Kiedy taki konflikt się pojawia, rodzice stwierdzają, że maluch jest nieposłuszny i poszukują sposobów na „oduczenie” go niekulturalnych zachowań. Jak nietrudno się domyślić, zwykle jeszcze bardziej wzmaga to u dziecka pragnienie rozrabiania i problem – co tu dużo mówić – narasta. O łobuzach, uparciuchach i krzykaczach postanowił napisać David Walliams w swojej książce Najgorsze dzieci świata. To książka, w której każdemu opowiadaniu towarzyszy morał. Wartość edukacyjna – i wychowawcza – książki jest więc znacząca, mimo że po pierwszym jej wertowaniu czytelnik może odnieść odmienne wrażenie. Książkę polecić można wszystkim maluchom, którym żadna psota nie jest obca. I ich wycieńczonym rodzicom.

A czytelnicy? Czytelnicy jako swoją propozycję wskazali Opowiadania do chichotania Renaty Piątkowskiej (Wydawnictwo Bis). 

Wszystkie dzieci pokochały Tomka, bohatera książek Renaty Piątkowskiej. Teraz sympatyczny przedszkolak powraca w Opowiadaniach do chichotania – nowej książce dla dzieci w wieku 3-7 lat. Powracają też sprawy bliskie każdemu dziecku – nauka zakładania butów, wyjścia na basen i gra w piłkę, a każda z nich okazać się może prawdziwą przygodą.

To piękna i pełna ciepła książka o pełnej niezwykłych dla dziecka doświadczeń codzienności. 

Sprawy nastolatków...

...poruszone zostają w nagrodzonej przez internautów publikacji Ciasto ze szczyptą nadziei Sarah Moore Fitzgerald (Wydawnictwo Zielona Sowa). 

– Autorka celnie ukazuje świat nastolatków – docenia atuty publikacji Magdalena Galiczek-Krempa.

– Pokazuje, jak wielką moc mają słowa, jak bardzo potrafią one uszczęśliwić, ale także ile szkody, bólu i cierpienia mogą one wyrządzić. Upokarzanie, wyśmiewanie, szufladkowanie, dokuczanie, wzbudzanie nieuzasadnionego poczucia winy mogą złamać nawet największego optymistę. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że wszystkie te ciosy wymierzone są w ofiarę tylko z czystej złośliwości i dla zabawy, czy też w celu uzyskania popularności.

Wyróżniona przez jurorów powieść Między nami chaos (Burda Książki) to wciągająca historia o odkrywaniu własnych korzeni i dojrzewaniu.

Powieść drogi – oczywiście. Historia o dojrzewaniu głównego bohatera – jak najbardziej. Powieść inicjacyjna – także. Książka o odkrywaniu własnego „powołania”, tu nazywanego „Wielkim celem”? Bez wątpienia. Ale książka Samuela Millera to także opowieść o rozprzestrzenianiu się idei, o tym, jak idee te ewoluują, jak zmieniają się pod wpływem ludzi, do których docierają. I – w pewnym sensie – o sile literatury.

Poradniki

Za najlepszy prezent dla osób, które lubią sięgać po poradniki internauci uznali Hashimoto Beaty Abramczyk (Edipresse Książki). 

– Szerzenie wiedzy na temat tej coraz bardziej powszechnej choroby jest bardzo ważne – podkreśla Małgorzata Piotrowicz. – W publikacji Beaty Abramczyk czytelnicy znajdą potrzebną wiedzę i wyjaśnienie w prostych słowach, na czym polega hashimoto, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby, jakie wskazane jest postępowanie, żywienie i leczenie. Niestety, w Polsce na razie świadomość tych tematów jest bardzo niska. To fatalnie, bo bardzo wiele osób cierpi na hashimoto, nawet o tym nie wiedząc. Dobrze by było, gdyby ta wiedza stała się ogólnodostępna. Publikacja Beaty Abramczyk to poradnik, który czyta się z przyjemnością i który niesie pewne ukojenie w obliczu choroby. 

Kiedy zaczynamy chorować, staramy się błyskawicznie znaleźć informacje na temat tego, co może nam dolegać. Najczęściej zwracamy się wówczas z prośbą o pomoc do „doktora Google", a – jak powszechnie wiadomo – zamieszczone w sieci informacje nie zawsze są sprawdzone i godne zaufania. Pomocą służyć będzie nagrodzony przez jurorów atlas zdrowia Wydawnictwa Jedność Poradź mi, doktorze

To kompendium wiedzy na temat zdrowia, ale i swoista instrukcja obsługi człowieka. Tu każdy znajdzie niezbędne wskazówki i porady, a udzielają ich nie anonimowi internauci, lecz eksperci ze szpitali, ośrodków badawczych i uniwersytetów. Na czym polegają najczęstsze schorzenia, zaburzenia i dolegliwości? W przypadku których spośród nich należy niezwłocznie zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza?

130 opisanych chorób, dopracowane infografiki, wygodne wyszukiwanie i przystępny język publikacji – Poradź mi, doktorze to publikacja, która przyda się każdemu. Niezależnie od wieku. 

Kobiety w historii

Coraz bardziej popularne stają się publikacje prezentujące życie i dokonania kobiet, które w podręcznikach historii pełniły zazwyczaj rolę tła dla działań ich mężów. Autorzy książek wyróżnionych w kategorii „Kobiety w historii" starają się to zmienić.

Nagrodę internautów otrzymała Iwona Kienzler za książkę Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powiernice (Wydawnictwo Lira).  

– Lektura obowiązkowa, bo Iwona Kienzler, niestrudzona popularyzatorka historii, opisuje losy kobiet żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym i odgrywających czasem niemałą rolę nie tylko w życiu ich mężów, ale i w polityce II RP – podkreśla głosująca na tę publikację czytelniczka.

– Michalina Mościcka, Helena Paderewska, Maria Wojciechowska, Aleksandra Szczerbińska, Jadwiga Beck – ich losy, mimo upływu lat, wciąż fascynują. Książka napisana jest przystępnie, językiem zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy, a narracja wzbogacona została o liczne ciekawostki. 

Jurorzy w tej kategorii wyróżnili Karolinę Sobańską. Odeską Matę Hari – publikację Andrzeja Palacza poświęconą nieco już zapomnianej współcześnie postaci. Czy słusznie? Jak w zakończeniu książki stwierdza jej autor: dobry agent nie zostawia po sobie śladów. Tak było w przypadku Karoliny Sobańskiej.

Odeska Mata Hari to opowieść, a nie praca historyczna. Opowieść w formie dość lekkiej, miejscami zbeletryzowanej. W oparciu o bogaty materiał źródłowy próbująca przybliżyć nie tylko sylwetkę Karoliny Sobańskiej, ale i jej otoczenia. Oddać klimat epoki i atmosferę niespokojnego XIX wieku. W tonie narracji dominuje lekka, choć nie pozbawiona goryczy kpina. 

Inspiracje

Według internautów jedną z najbardziej inspirujących publikacji ostatnich miesięcy są Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic Jarosława Molendy (Wydawnictwo Lira). 

– To książka bardzo ciekawie i zajmująco opisująca kobiety, które wiele zdziałały, pokazały że kobiety nie są gorsze od mężczyzn – podkreśla w uzasadnieniu dokonanego wyboru czytelniczka Daria Wojciechowska. – Coraz częściej mówi się o ich dokonaniach, ale to nadal zbyt mało – jak wielu jeszcze fascynujących kobiet nie znamy? Jakie przygody przeżyły? Co zdziałały? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Jarosława Molendy. Polecam tę lekturę każdemu, kto interesuje się historią. Tytuł świetnie ujmuje istotę książki, czytamy bowiem o inspirujących kobietach – podróżniczkach, które mimo przeciwności losu osiągały swoje cele, które działały, które po prostu... nie znały granic.

Jurorzy w tej kategorii wskazali Pejzaż z Aniołem Magdaleny Kordel (Wydawnictwo Znak). 

– Ta książka idealnie wpisuje się na cud Bożonarodzeniowej nocy – podkreśla czytelniczka, Anna Grzebalska. – Nowa powieść Magdaleny Kordel przekonuje, że w Święta wszystko jest możliwe. Pejzaż z aniołem jest wzruszającą, ciepłą książką, której atmosfera otula ludzkie serca. Sama seria Malownicze pokazuje, że determinacją oraz szczerością można osiągnąć wszystko. Dodatkowo Pejzaż z aniołem to nie tylko piękna, zimowa okładka – to także treść, która – podobnie jak pozostałe książki autorki – na długo zostanie w sercach i pamięci czytelników.

 

Historia dla dzieci

Jeśli chcecie opowiedzieć dzieciom o historii, sięgnijcie po Lalkarza z Krakowa – zachęcają internauci. Jurorzy z kolei wskazali w tej kategorii publikację Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak Oni byli Niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią (Wydawnictwo Meandry).

Nie jest to powieść, lecz książka paragrafowa, w której czytelnik wciela się w rolę osiemnastoletniego harcerza, Antka, stojącego wobec ważnych wyborów po zakończeniu II wojny światowej. Z głównym bohaterem młodemu czytelnikowi łatwo będzie się identyfikować, dzięki czemu lektura stanie się nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale też niezwykłą przygodą.   

Fantastyka dla młodzieży

Jeśli nastolatkowie, którym chcecie wręczyć prezent świąteczny, uwielbiają fantastykę, sięgnijcie po Pojedynek w Araluenie – kolejną odsłonę bestsellerowego cyklu Johna Flanagana (Wydawnictwo Jaguar). Tę publikację w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza książka na Gwiazdkę" polecają jurorzy.

– Kobiety rządzą! Tak w dwóch słowach można opisać czternastą księgę Zwiadowców. Czy to źle? Wręcz przeciwnie, książka w niczym nie ustępuje poprzednim częściom i czyta się ją z takim samym zaciekawieniem i zaangażowaniem – chwali publikację jedna z czytelniczek. – A wszystko to za sprawą dynamicznej akcji, świetnych dialogów i chyba przede wszystkim cudownych bohaterów. To niewątpliwie fenomen Johna Flanagana. Tradycyjnie, książkę czytałam wspólnie z synami, którzy są wielbicielami całej serii i polecamy ją z całego serca wszystkim młodym duchem odbiorcom!

A internauci? Internauci wybrali w tej kategorii Ucieczkę z Krainy Czarów. Prawdziwą historię Królowej Kier Elisy Puricelli Guerry (Akapit Press). 

Najlepsze historie to takie, które można opowiadać na różne sposoby – patrzeć na nie z różnych punktów widzenia i ciągle odkrywać coś nowego – podkreśla głosująca na tę książkę Agnieszka Majchrowicz. – I tak jest, oczywiście z klasykiem, z Alicją w Krainie Czarów Carrolla. Tylko ile razy można czytać o złotowłosej, zadającej męczące pytania wiktoriańskiej dziewczynce? Czy nie ciekawiej byłoby lepiej poznać owianą dotychczas mgłą tajemnicy historię szalonej, niebezpiecznej i kompletnie nieobliczalnej Królowej Kier? Lektura przepięknie wydanej publikacji Elisy Puricelli Guerry daje po temu okazję. 

Nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na Gwiazdkę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanagwiazdke.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu. Wciąż trwa natomiast głosowanie w towarzyszącym „Najlepszej książce na Gwiazdkę" plebiscycie „Najlepsza książka na zimę" – http://ksiazkanazime.pl Wśród osób, które zagłosują, które nadeślą uzasadnienie dokonanego wyboru lub zachęcą do głosowania znajomych rozdysponowane zostaną zestawy nagród, liczące nawet 15 nowości wydawniczych.  

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Kult
Łukasz Orbitowski;
Kult
Save you
Mona Kasten
Save you
Siostry, psy i wariaci
Maite Carranza, Julia Prats
Siostry, psy i wariaci
Sedno życia
Katarzyna Kielecka
Sedno życia
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Sławomir Nieściur;
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Magia Serbithów
Małgorzata Lisińska
Magia Serbithów
Pochyłe niebo. Ćma
Ewa Cielesz
Pochyłe niebo. Ćma
Pokaż wszystkie recenzje