reklama

Zmarł Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena, redaktor „Silmarillionu" i wielu innych dzieł pisarza

Data: 2020-01-16 20:16:47 Autor: Sławomir Krempa

Jak podaje Tolkien Society, organizacja zajmująca się promocją twórczości J.R.R. Tolkiena, zmarł Christopher Tolkien – syn wielkiego pisarza, redaktor wielu jego dzieł, człowiek, który do druku przygotował Silmarillion, ukazujący historię i mitologię świata, w którym rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni.

Obrazek w treści

Sprawdź także: Jak czytać Tolkiena? – przewodnik po książkach pisarza

Christopher Tolkien przyszedł na świat w Leeds 21. listopada 1924 r. W czasie II wojny światowej służył w RAF, stacjonując w Południowej Afryce.

Sprawdź także: Serial Władca Pierścieni – najważniejsze informacje, gdzie obejrzeć? – przewodnik po książkach pisarza

Po wojnie Christopher Tolkien został wykładowcą języka staro-i średnioangielskiego, podobnie jak jego ojciec, a także staroislandzkiego na uniwersytecie w Oxfordzie. Po śmierci ojca w 1973 roku został wykonawcą literackiego testamentu J.R.R. Tolkiena, a następnie redagował i przygotowywał do druku niepublikowane wcześniej zapiski swojego ojca. Pierwszą zredagowaną przez niego książką był Silmarillion, opublikowany w 1977 roku, a ostatnią Upadek Gondolinu, wydany w 2018 roku. 

Christophera Tolkiena ceniono za wielką encyklopedyczną pracę, jaką wykonał na przestrzeni lat. Prócz Silmarillionu fani twórczości J.R.R. Tolkiena docenili opracowane przez niego na podstawie notatek ojca Niedokończone opowieści oraz spisaną przez Christophera Historię Śródziemia. W Polsce wydano tylko jej fragment – Księgę zaginionych opowieści.

W ostatnich latach prace Christophera Tolkiena zaczęły budzić coraz więcej kontrowersji z uwagi na to, że publikowano historie, które J.R.R. Tolkien jedynie zaczynał tworzyć, rozdmuchiwano krótkie opowieści znane z Silmarillionu do rozmiarów ponaddwustustronicowych książek, zawierających kolejne szkice i robocze wersje historii. Trzeba jednak podkreślić, że bez niego znane szerszemu gronu czytelników dziedzictwo J.R.R. Tolkiena byłoby znacznie uboższe. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Silmarillion
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)14
Okładka książki - Silmarillion

Silmarillion był książką, nad którą John Ronald Reuel Tolkien pracował w zasadzie do końca swoich dni. To dzieło zostało dokończone przez jego ukochanego...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje