Okładka książki - Kaszmirowy szal

Kaszmirowy szal

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377399965
Liczba stron: 502
Dodał/a opinię: cyrysia

Ocena: 5.75 (4 głosów)

Rosie Thomas jest niezwykłą osobą. Uwielbia podróżować, wspinać się po górach i uczestniczyć w rajdach samochodowych. W wolnych chwilach znajduje również czas na pisanie książek. Niedawno nakładem wydawnictwa Hachette ukazała się najnowsza powieść autorki o wyjątkowo egzotycznym tytule ,,Kaszmirowy szal’’. 

Mair Ellis, to młoda, niezależna dziewczyna, która żyje z dnia na dzień nie martwiąc się o przyszłość. Dopiero śmierć ojca zmienia jej sposób postrzegania świata. Pewnego dnia podczas porządkowania rzeczy po zmarłych rodzicach Mair natrafia na niezwykłe znalezisko- przepiękny szal z najdelikatniejszego włókna oraz tajemniczy pukiel włosów dziecka. Okazuje się, że te rzeczy należały do jej babci Nerys Watkins, która za młodu przebywała z mężem na misji w odległych Indiach. Zaintrygowana drogocennym skarbem dziewczyna chce dogłębniej poznać jego historię. Zostawia wszystko za sobą i wyjeżdża do Kaszmiru w poszukiwaniu rodzinnej genezy swoich przodków. Czy uda się Ellis trafić na jakikolwiek ślad istnienia dziadków i jaki sekret skrywa w sobie orientalny szal?

Rzadko sięgam po powieści, w których króluje egzotyka i nieznana kultura, lecz tym razem dałam się ponieść estetycznym walorom pięknej, wysublimowanej okładki ,,Kaszmirowego szalu''. Czy jej treść spełniła moje literackie oczekiwania? Bez wątpienia- tak. Fabuła od pierwszej niemal sceny pobudziła moją wyobraźnie zapraszając w dalekowschodnią podróż. Akcja rozgrywa się w dwóch wymiarach czasowych, które zgrabnie ze sobą harmonizują tworząc składną całość. Początkowo wspólnie z główną bohaterką będziemy przemierzać szlaki naznaczone ,,obecnością’’ jej dziadków. W dalszej kolejności cofniemy się do roku 1939, gdzie poznamy trudne losy Nerys Watkins. Taki pułap wiekowy niezwykle uatrakcyjnił tę historię wprowadzając do niej dużo świeżości i finezji. Możemy zobaczyć, jak bardzo różnią się współczesne Indie od tych, z przez kilkudziesięciu lat. Dawniej kobiety zmagały się z licznymi ograniczeniami społeczno-obyczajowymi, zaś w dzisiejszych czasach coraz swobodniej wyzbywają się wszelkich schematów, stereotypów czy konwenansów.

Powieść Rosie Thomas zauroczyła mną dogłębnie. Z natury jestem domatorką, która najbardziej ceni sobie ciepło domowego ogniska, ale za sprawą ,,Kaszmirowego szalu’’ wyjątkowo nabrałam ochoty na egzotyczne podróże. Autorka urzeka niezwykłym, malowniczym obrazem Kaszmiru, Śrinagaru, Indii. Wystarczy tylko na chwilę zamknąć oczy i pozwolić swoim zmysłom poczuć klimat dalekiego wschodu. Niezapomniane wrażenia…

Ogromne znaczenie ma także procedura powstawania szali z kaszmiru. Jest to niebywale żmudny, długotrwały i kosztowny proces, lecz potem jego efekty są piorunujące. Czy owa tradycja przetrwała do dziś? Dowiedzie się sami czytając powyższą lekturę. Osobiście nie podejrzewałam, że ten maleńki kawałek materiału ma, aż tak drogocenną wartość.

Wszystkim bez wyjątku polecam najnowsze dzieło Rosie Thomas. To przepiękna, fascynująca historia o rodzinnych tajemnicach, wielkiej mocy przyjaźni, miłości i odkrywaniu samego siebie. Chcesz wspólnie z Mair przeżyć niezapomnianą przygodę? Wyrusz na malowniczą wyprawę do nieznanego Kaszmiru i poczuj niezatarte emocje.

Kup książkę Kaszmirowy szal

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Kaszmirowy szal to piękna, wzruszająca historia. Rozpoczyna się w momencie, kiedy po śmierci rodziców rodzeństwo – Mair, Eirlys i Dylan – porządkuje rodzinny dom. Mair, najmłodsza z rodzeństwa, zupełnie przypadkowo odnajduje rodzinny „skarb”. W starej komodzie, która należała jeszcze do jej babki, na samym dnie szuflady leży starannie zawinięte w bibułkę tajemnicze zawiniątko. W środku młoda kobieta odkrywa zjawiskowo piękny stary szal. Kunsztowność haftu, lekka, delikatna wełna najwyższej jakości oraz kolory nici, które na myśl przywodzą obrazy czystej tafli jeziora, wiosennego nieba i pięknych kwiatów w kolorze lawendy i cynobru jednoznacznie wskazują, że to prawdziwe dzieło sztuki – takiego arcydzieła na pewno nie można kupić na bazarze. Z bibułki, w którą zawinięty był szal, wypada także mała, brązowa koperta – tak stara, że klej dawno już na niej wysechł. W kopercie Mair odkrywa pukiel miedzianych włosów…   Zaintrygowana kobieta postanawia dowiedzieć się, jaką tajemnicę kryje piękny szal z kaszmiru i do kogo mógł należeć pukiel włosów, tak starannie przechowywany przez lata przez jej babcię. Klucz do zagadki kryje się w Indiach. To tam w latach trzydziestych trafiła jej babcia, Nerys Watkins, razem ze swym mężem Evanem, walijskim misjonarzem. Teraz, siedemdziesiąt lat później, tropem babci podąża jej wnuczka. Krok ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Przeszłość z włókien kaszmiru   Kaszmir to jedno z najdroższych włókien na świecie. Jego cena wynika z kosztów produkcji - włókno kaszmirowe pozyskuje się poprzez ręczne wyczesywanie lub skubanie wełny, a jedna koza kaszmirska dostarcza rocznie tylko od pięćdziesięciu do dwustu gram wełny puchowej. Z włókna kaszmiru uzyskuje się wyjątkowo delikatne i lśniące wełny, wykorzystywane do tkania wyjątkowych szali czy tworzenia innych elementów odzieży. W świecie mody kaszmir to symbol luksusu, a ręcznie wykonywane z niego tkaniny uzyskują od setek lat zawrotne ceny. Kiedy w XVIII wieku kaszmirowe szale, zdobione orientalnymi wzorami, trafiły do Europy, podbiły serca wszystkich kobiet, ale tylko nieliczne mogły sobie pozwolić na ich posiadanie. Nieliczni też zdawali sobie sprawę, że wytworzenie takiego szala wymaga zazwyczaj kilku lat ciężkiej pracy tkacza i farbiarza z małej i biednej górskiej wioski..   Stolicą tych szali stał się niejako Kaszmir, od którego włókna wzięły nazwę. To właśnie między innymi w tym regionie, podzielonym pomiędzy Indię a Pakistan, toczy się akcja porywającej powieści Kaszmirowy szal, opublikowanej nakładem wydawnictwa Hachette. Dla Rosie Thomas to już kolejna pozycja w dorobku, ale – nie waham się użyć tego słowa – to pozycja chyba najlepsza. Choć autorka kojarzona jest z romansami, to najnowszą powieść nazwać należałoby ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Kaszmirowy szal

Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-05-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Po pierwsze okładka, która sprawia, że człowiek chcąc nie chcąc uruchamia swą wyobraźnię (a nic tak nie działa - przynajmniej na mnie jak odpowiednio dobrana okładka) Po drugie Indie, których nie da się nie kochać (tak, tak kiedyś też szalałam za bollywoodzkimi filmami) Po trzecie historia, która sprawia, że książkę czyta się z "szybkością światła". Jakie jest pochodzenie tajemniczego kaszmirowego szalu i czyj pukiel włosów babcia głównej bohaterki przechowywała z taką pieczołowitością przez 70 lat? Czy Mair pozna tajemnicę swoich dziadków, i co czeka ją podczas tej podróży? Tego nie zdradzę dla lepszego efektu, ale naprawdę ta książka jest godna polecenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - izus90
izus90
Przeczytane:2015-01-22, Przeczytałam,

Rzadko, ale jednak zdarza mi się nie doczytać książki do końca. Mam wtedy ogromne wyrzuty sumienia, bo może jednak powinnam, bo może jednak końcówka by ją jakoś uratowała, zmieniła moje odczucia... Z drugiej strony ogromnie mi żal czasu, który straciłam na Kaszmirowy szal, choć przecież mogłam go poświęcić na coś znacznie lepszego.

Może powinna dać mi do myślenia ta nieco kiczowata okładka, może czerwień z opisu książki waląca po oczach powinna ostrzec, a jednak zignorowałam te sygnały. Bo Indie, bo podróż, bo odkrywanie tajemnicy z przeszłości, bo obietnica przygody, bo wielka miłość, bo egzotyczny Kaszmir, bo, bo, bo... Prawda jest taka, że koniec końców mam poczucie zmarnowanego czasu. Czytałam tę książkę przez prawie dwa tygodnie. Poczułam gdzieś tam w okolicach 50 strony, że to nie mój klimat, przy następnych 50 uznałam, że chyba nie dam rady, ale brnęłam dalej jak ta durna, bo może coś się rozkręci, bo może coś się zacznie dziać, bo może zaskoczy, wciągnie, a poza tym głupio tak zostawiać książkę rozgrzebaną i nieprzeczytaną. Cóż, jeszcze głupiej brnąć w coś, co nas męczy. W okolicach 350 definitywnie sobie odpuściłam i zachodzę w głowę dlaczego tak daleko.

Właściwie zaczyna się całkiem nieźle. W trakcie sprzątania rodzinnego domu po śmierci ojca Mair Ellis wraz z rodzeństwem natrafiają na przepiękny kaszmirowy szal i pukiel dziecięcych włosów. Dylan i Eirlys założyli już własne rodziny, mieli piękne i duże domy. Tylko Mair była sama*, nic więc dziwnego, że odnalezione pamiątki stały się doskonałym pretekstem do wyruszenia w podróż i odkrycia rodzinnych tajemnic... Dobry początek, prawda? Mogło być interesująco, prawda? Mogło mnie zmylić? Mogło. I zmyliło. Ale niestety, im dalej, tym gorzej...

Postacie stworzone przez Rosie Thomas są tak papierowe, tak strasznie schematyczne, tak mocno zrobione według jednego wzoru, że moim zdaniem bez sensu było wymyślanie im kilku różnych imion. Trzeba było wszystkie bohaterki nazwać tak samo i na jedno by wyszło, bo i tak trudno je rozróżnić. Jeden sposób myślenia, mówienia i działania... Kilka kobiet zlewających się w jedną, co gorsza, naprawdę nijaką osobę. Właściwie do samego końca musiałam chwilę się zastanowić, żeby odróżnić Mair od Myrtle, Myrtle od Nerys, a Nerys od Mair, masakra. Tak jak niczym nie różnią się bohaterki, tak właściwie nie ma różnicy czy akcja toczy się współcześnie czy w trakcie II wojny światowej. Owszem, w tym drugim przypadku ktoś tam na wojnę jedzie, ktoś tam wraca, ktoś ginie, a inny zostaje ranny, ale poza tym raczej bez różnicy. Trudno więc połapać się w bohaterach, trudno w czasie, trudno zrozumieć do czego to wszystko dąży, tym bardziej, że i samej historii, a właściwie dwóm splecionym w jedną historiom, zdecydowanie brakuje polotu. Ze strony na stronę moje zainteresowanie malało, aż w końcu doszłam do wniosku, że zupełnie nie obchodzi mnie skąd ten szal, czyje włosy Mair znalazła w kopercie i co się stało z Zahrą. 

Nijakie tło, nijakie postacie, nijaka historia. Nie polecam, a nawet, choć rzadko to robię, odradzam. Nie marnujcie czasu, który ja zmarnowałam, przeznaczcie go na coś lepszego.

Rosie Thomas, Kaszmirowy szal, Warszawa, Hachette Polska Sp. z o.o., 2013

*s. 13

Link do opinii
Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2013 roku,

Rosie Thomas jest niezwykłą osobą. Uwielbia podróżować, wspinać się po górach i uczestniczyć w rajdach samochodowych. W wolnych chwilach znajduje również czas na pisanie książek. Niedawno nakładem wydawnictwa Hachette ukazała się najnowsza powieść autorki o wyjątkowo egzotycznym tytule ,,Kaszmirowy szal’’. 

Mair Ellis, to młoda, niezależna dziewczyna, która żyje z dnia na dzień nie martwiąc się o przyszłość. Dopiero śmierć ojca zmienia jej sposób postrzegania świata. Pewnego dnia podczas porządkowania rzeczy po zmarłych rodzicach Mair natrafia na niezwykłe znalezisko- przepiękny szal z najdelikatniejszego włókna oraz tajemniczy pukiel włosów dziecka. Okazuje się, że te rzeczy należały do jej babci Nerys Watkins, która za młodu przebywała z mężem na misji w odległych Indiach. Zaintrygowana drogocennym skarbem dziewczyna chce dogłębniej poznać jego historię. Zostawia wszystko za sobą i wyjeżdża do Kaszmiru w poszukiwaniu rodzinnej genezy swoich przodków. Czy uda się Ellis trafić na jakikolwiek ślad istnienia dziadków i jaki sekret skrywa w sobie orientalny szal?

Rzadko sięgam po powieści, w których króluje egzotyka i nieznana kultura, lecz tym razem dałam się ponieść estetycznym walorom pięknej, wysublimowanej okładki ,,Kaszmirowego szalu''. Czy jej treść spełniła moje literackie oczekiwania? Bez wątpienia- tak. Fabuła od pierwszej niemal sceny pobudziła moją wyobraźnie zapraszając w dalekowschodnią podróż. Akcja rozgrywa się w dwóch wymiarach czasowych, które zgrabnie ze sobą harmonizują tworząc składną całość. Początkowo wspólnie z główną bohaterką będziemy przemierzać szlaki naznaczone ,,obecnością’’ jej dziadków. W dalszej kolejności cofniemy się do roku 1939, gdzie poznamy trudne losy Nerys Watkins. Taki pułap wiekowy niezwykle uatrakcyjnił tę historię wprowadzając do niej dużo świeżości i finezji. Możemy zobaczyć, jak bardzo różnią się współczesne Indie od tych, z przez kilkudziesięciu lat. Dawniej kobiety zmagały się z licznymi ograniczeniami społeczno-obyczajowymi, zaś w dzisiejszych czasach coraz swobodniej wyzbywają się wszelkich schematów, stereotypów czy konwenansów.

Powieść Rosie Thomas zauroczyła mną dogłębnie. Z natury jestem domatorką, która najbardziej ceni sobie ciepło domowego ogniska, ale za sprawą ,,Kaszmirowego szalu’’ wyjątkowo nabrałam ochoty na egzotyczne podróże. Autorka urzeka niezwykłym, malowniczym obrazem Kaszmiru, Śrinagaru, Indii. Wystarczy tylko na chwilę zamknąć oczy i pozwolić swoim zmysłom poczuć klimat dalekiego wschodu. Niezapomniane wrażenia…

Ogromne znaczenie ma także procedura powstawania szali z kaszmiru. Jest to niebywale żmudny, długotrwały i kosztowny proces, lecz potem jego efekty są piorunujące. Czy owa tradycja przetrwała do dziś? Dowiedzie się sami czytając powyższą lekturę. Osobiście nie podejrzewałam, że ten maleńki kawałek materiału ma, aż tak drogocenną wartość.

Wszystkim bez wyjątku polecam najnowsze dzieło Rosie Thomas. To przepiękna, fascynująca historia o rodzinnych tajemnicach, wielkiej mocy przyjaźni, miłości i odkrywaniu samego siebie. Chcesz wspólnie z Mair przeżyć niezapomnianą przygodę? Wyrusz na malowniczą wyprawę do nieznanego Kaszmiru i poczuj niezatarte emocje.

Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
"Kaszmirowy szal" od pierwszej chwili ucieszył moje oczy przepiękną okładką a wraz z postępem lektury odkryłam również jej perfekcyjne dopasowanie do fabuły. Poza tym przepiękny krajobraz pobudza wyobraźnię i tęsknotę za nieznaną krainą, możliwością podróżowania i zdobywania nowych doświadczeń.
Link do opinii
Avatar użytkownika - goszka
goszka
Przeczytane:,
Recenzja bardzo zachęcająca!
Link do opinii
Avatar użytkownika - klaudia555
klaudia555
Przeczytane:2013-03-27, Przeczytałam,
Inne książki autora
Na piaskach pustyni
Rosie Thomas0
Okładka ksiązki - Na piaskach pustyni

Powieść obyczajowa, rozgrywająca się w egzotycznym Kairze. Malowniczy romans z lat czterdziestych i całkiem współczesna historia więzi, jaka połączy babkę...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy