Nie lubię kotów

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-07-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788310126283
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę: szpachela

Ocena: 4.69 (13 głosów)

"Nie lubię kotów" bardzo przypomina mi inną powieść, którą niedawno czytałam - "Osobowość ćmy" K. Grocholi. W obu książkach poznajemy historię kilku osób, które wydaje się, że powinny wiedzieć o sobie wszystko, a jednak każda z nich coś ukrywa. Powieść Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak ukazana jest oczami kilku powiązanych ze sobą osób. Z każdą kolejną stroną i kolejnym bohaterem, poszczególne fragmenty historii układają się w spójną całość. Powieść jest jak puzzle. Trzeba dopasować ze sobą wszystkie elementy, by zobaczyć obrazek w pełni.

I tak poznajemy Wojtka - niewolnika międzynarodowej korporacji, który kocha żonę Malinę i z którą ma syna Piotrusia. Miłość do żony, choć już nie tak płomienna jak dawniej, zasady i priorytety, nie przeszkodziły mu wdać się w romans z koleżanką z pracy. Kolejną bohaterką jest Karolina - redaktorka w wydawnictwie. Kobieta z nadzieją na lepsze jutro, z nadzieją, że jej tata wyzdrowieje, choć wyrok już zapadł. Ma niezbyt dobre kontakty z mamą i bratem. Jest nieszczęśliwie zakochana. Daniel - brat Karoliny, to człowiek próżny; lubi czuć, że jest lepszy od innych. Wspólnik w kancelarii. Ma wielki żal do swojego ojca. Jest samotny i słaby, ukrywający się za maską. Dagmara - jest młodą matką z pasją do książek. Debiutantka literacka, która pisze książkę poniżej swych ambicji w nadziei, że wydadzą jej pierwsze dzieło, jej prywatną spowiedź. Doświadczyła wszystkich odcieni pogardy. Zbyt ufna w tym wielkim mieście. Poznajemy także Konrada - zagubionego człowieka kryjącego się za wieloma maskami. Jest zastępcą redaktora naczelnego w wydawnictwie ojca. I Malina - kochająca żona i matka, samotna osoba, której czas płynie na pisaniu bloga. Zdaje się widzieć w bliskich więcej niż inni.

Bohaterowie książki to młodzi ludzie, mający po trzydzieści i parę lat. Na co dzień, w relacjach z innymi ludźmi, przywdziewają swą gombrowiczowską gębę - przyjmują społeczne konwenanse, pozbywając się własnej osobowości i naturalności. Każdy z nich ma jakieś tajemnice, nikt nie jest tym, kim się wydaje. Nikt nie jest szczery z najbliższymi mu osobami; z samymi sobą raczej też nie do końca są uczciwi. Żyją światem wykreowanym, światem sztucznych uśmiechów i pozorów. W walce z samym sobą i krzywdzącym ich światem, uciekają w alkohol i narkotyki. Popełniają błędne decyzje i zaprzedają swoje dusze.

"Nie lubię kotów" ukazuje, jak decyzje, te małe i te duże, jak nagły impuls czy też przemyślany zamiar, wpływają na losy poszczególnych bohaterów. Ukazuje, jak jedna podjęta decyzja, jedno słowo czy też czyn, może doprowadzić do katastrofy - czasami osobistej, lecz częściej drugiej osoby. Do czego można się posunąć, by dostać awans w pracy i jak wielką cenę się za to płaci? Czy jedna noc w objęciach cudownego mężczyzny stanie się końcem czy też początkiem? A czym mogą skutkować lata w objęciach kochanki?

Książka "Nie lubię kotów" to także obraz środowiska, które nastawione jest na mieć i być. Mieć pracę, którą można się pochwalić wśród innych ludzi; mieć wielu nic nieznaczących znajomych, którzy będą cię wielbić i generować "lajki" na portalu społecznościowym; mieć świetne samochody, gadżety i ubrania z metkami znanych marek, które mieć wypada, bo bez których spada się z piramidy sukcesu. Być wielbionym przez kobiety, które znaczenie mają, lecz tylko na jeden wieczór; być człowiekiem sukcesu, nie zważając na to, że kariera tworzona jest "po trupach". Niestety za maską szczęśliwej osoby, która ma wszystko, znajduje się człowiek smuty, samotny i niejednokrotnie wypalony zawodowo. Trzydziestolatek, który w końcu chciałby być sobą i przed nikim nic nie udawać.

"Nie lubię kotów" to powieść mądra, smutna, bardzo życiowa. O destrukcyjnym przywdziewaniu masek, o samotności i o radzeniu sobie z codziennością. Pisana bardzo lekkim językiem; nie sposób się od niej oderwać. Powieść warta przeczytania.

Kup książkę Nie lubię kotów

Zobacz opinie o książce Nie lubię kotów
Inne książki autora
Niebieskie migdały
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak0
Okładka ksiązki - Niebieskie migdały

Ina ma obiecującą pracę, kochających rodziców, wspaniałych przyjaciół… i nieślubne dziecko. A wbrew temu, co pokazuje telewizja śniadaniowa, nie...

Ty jesteś moje imię
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak0
Okładka ksiązki - Ty jesteś moje imię

Trwa wojna, zniewoleni mieszkańcy Warszawy żyją w cieniu łapanek i ulicznych egzekucji. Gruzy pozostałe po kampanii wrześniowej, wszechobecne cierpienie...

Reklamy