Okładka książki - Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle

Data wydania: 2015-09-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-8069-083-7
Dodał/a opinię: gocha

Autor zdecydował się na metodę zestawiającą dzieła pisarza z ważnymi momentami w jego życiu, przy czym przez całą lekturę uderza nieco staroświeckie domaganie się uznania fantastyki za pełnoprawny gatunek literacki. Współczesny czytelnik już od dawna ceni ten gatunek literacki, także wydawcy od dłuższego czasu na niego stawiają. Swoją cegiełkę dołożyła także redakcja, przepuszczająca powtarzające się argumenty, fakty oraz zdania wątpliwej urody, jak choćby: ,,Nie ma w nich kryteriów, które słabsze tytuły mają nadmiarze". Autor niestety nie wyjaśnia, jakie to kryteria i o co mu w tym zdaniu w ogóle chodzi. Dodatkowo, nawet w obrębie jednej strony znajdują się akapity nie połączone ze sobą, jak choćby dwie wzmianki o chorobie angielskiego pisarza, a potem następna o smokach. Kolejne strony okazują się być rozczarowaniem. Przejście od urodzenia do pierwszej pracy Pratchetta zajmują w książce dokładnie siedem stron... To ,,biografia", jakich na półkach w księgarniach jest pełno: pobieżnie opisująca swojego bohatera, sięgająca do źródeł dostępnych każdemu i łącząca je w sposób nie wymagający od autora zbytniego wysiłku. Kolejne rozdziały nie stanowią spójnej całości, lecz raczej garść eseji na temat poszczególnych aspektów twórczości Pratchetta. ,,Terry Pratchett to jeden z najbardziej szanowanych pisarzy tworzących w Wielkiej Brytanii. Stoi w jednym szeregu z Tolkienem i Lewisem- a to chyba największy dowód jego doskonałości." W pełni zgadzam się z tymi słowami, uważając jednocześnie, że taki autor zasługuje na biografię z prawdziwego zdarzenia, miast zlepku artykułów i esejów połączonych na siłę namiastką rysu biograficznego.

Kup książkę Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle

Opinie o książce - Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Terry Pratchet - dla fanów to głównie autor Świata Dysku, dla innych czytelników to z kolei autor poczytnych powieści, który przez kilka ostatnich lat zmagał się z chorobą Alzheimera. Skąd się jednak bierze fenomen jego fantastycznego świata pełnego magii? Oodpowiedź na to pytanie usiłuje odnaleźć autor jego biografii, w której są i początki działalności twórczej, i pierwsze opowiadania, z których w przyszłości wyłonią się bohaterowie świata dysku.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2017-03-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017, Czytam z Legimi ,
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia