Basia i telefon

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012-03-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-237-5236-6
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę: Amarisa

Ocena: 5 (1 głosów)

Małą dziewczynkę o imieniu Basia, główną bohaterkę serii książeczek autorstwa Zofii Staneckiej, poznałyśmy z córką przy okazji czytania książki pt "Basia i dentysta". Dzięki opowiedzianej w niej historii, moje dziecko zrozumiało, że niepotrzebnie obawia się wizyt u dentysty oraz dowiedziało się, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Tym razem do naszych rąk trafiła część zatytułowana "Basia i telefon". 


Nasza mała bohaterka została zaproszona na imieniny do swojej kuzynki Luli. Starszy brat śmiał się z siostry. Stwierdził, że z całą pewnością zabrudzi sobie sukienkę. Dlatego też, na przekór bratu, Basia postanowiła wybrać się na imieniny w dresie. Bardzo to zdziwiło mamę, jednak jej córka stanowczo stwierdziła, że nie zamierza iść w sukience. Na miejscu okazało się, że zarówno ciocia Basi, jak i wszyscy pozostali goście są pięknie i odświętnie ubrani. W pokoju Luli znajdowało się mnóstwo nowych, wyglądających na nie używane, zabawek. Nadszedł moment rozpakowywania prezentów. Wśród nich znalazł się najprawdziwszy telefon komórkowy. Lula i jej przyjaciółki były niezwykle podekscytowane z tego powodu. Od razu zaczęły go podziwiać, grać w gry oraz wysyłać smsy. Nagle spytały Basię, czy i ona ma już swój własny telefon. Dziewczynka przypomniała sobie o klockowym telefonie, który zrobiła z pomocą starszego brata i zrobiło jej się bardzo przykro. Ale nie przyznała się do niego kuzynce i jej koleżankom. Skłamała, że od dawna ma telefon i do tego jest on cały w paski. O kłamstwie dowiedziała się mama Basi. W drodze do domu zaprosiła córkę do księgarnio-kawiarni, w której postanowiła szczerze porozmawiać z dziewczynką. Czy mamie udało się przekonać córkę, że źle postąpiła mówiąc nieprawdę? Czy Basia przeprosiła za swoje zachowanie?  Tego dowiecie się sięgając po książkę "Basia i telefon" autorstwa Zofii Staneckiej. 


Książka ta pozwoli zrozumieć dziecku, że nie wolno kłamać, gdyż kłamstwo nas niszczy i zawsze źle się kończy. Przekona się, że czasem nie wystarczy czegoś chcieć, aby to od razu dostać. Często bywa bowiem tak, że pragniemy czegoś nie dlatego, że tego potrzebujemy, a dlatego, że posiada to ktoś inny. To zwykła zazdrość, z którą należy walczyć. Ale nie tylko taka wiedza płynie z kart książeczki. Dziecko dowie się o tym, że zanim na świecie pojawiły się telefony komórkowe, ludzie korzystali z aparatów stacjonarnych. Poświęcono również miejsce na to, aby wyjaśnić małemu czytelnikowi, w jaki sposób sms dociera z jednego telefonu komórkowego do drugiego. Autorka porusza jeszcze jeden ważny temat - zapracowani rodzice bądź też tacy, którzy po prostu nie poświęcają odpowiednio dużej ilości czasu swoim pociechom, a rekompensują im to w postaci drogich gadżetów, bez których tak naprawdę mogłyby się obejść.


Już przy okazji omawiania części "Basia i dentysta", zwróciłam uwagę na staranne wydanie książeczek z serii o przygodach Basi. Twarda oprawa zapewnia większą trwałość, a zamieszczone wewnątrz ilustracje autorstwa Marianny Oklejak są proste, miłe dla oka, ciepłe, sympatyczne, niewyszukane, a przy tym zdają się być wykonane ręką dziecka. Tego typu grafiki zawsze podobały mi się w dziecięcych książeczkach. "Basia i telefon" bardzo nam się spodobała i pewnie jeszcze nie jeden raz wrócimy do tej historii.


Moja ocena: 5/6

recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/basia-i-telefon-zofia-stanecka-recenzja-425/

Kup książkę Basia i telefon

Zobacz opinie o książce Basia i telefon
Inne książki autora
Basia i basen
Zofia Stanecka0
Okładka ksiązki - Basia i basen

Tata zabiera Basię i Janka do parku wodnego. Czy Basia nauczy się pływać? Czy odważy się zjechać z największej zjeżdżalni? I czy uda jej się  umknąć...

Basia uczy. Dwulatki
Zofia Stanecka0
Okładka ksiązki - Basia uczy. Dwulatki

Basia uczy to seria zeszytów aktywizujących. Poszerzają wiedzę dziecka, ćwiczą logiczne myślenie, rozwijają wyobraźnię. Seria przeznaczona jest dla dzieci...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy