Basia i telefon

Małą dziewczynkę o imieniu Basia, główną bohaterkę serii książeczek autorstwa Zofii Staneckiej, poznałyśmy z córką przy okazji czytania książki pt "Basia i dentysta". Dzięki opowiedzianej w niej historii, moje dziecko zrozumiało, że niepotrzebnie obawia się wizyt u dentysty oraz dowiedziało się, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Tym razem do naszych rąk trafiła część zatytułowana "Basia i telefon".

Nasza mała bohaterka została zaproszona na imieniny do swojej kuzynki Luli. Starszy brat śmiał się z siostry. Stwierdził, że z całą pewnością zabrudzi sobie sukienkę. Dlatego też, na przekór bratu, Basia postanowiła wybrać się na imieniny w dresie. Bardzo to zdziwiło mamę, jednak jej córka stanowczo stwierdziła, że nie zamierza iść w sukience. Na miejscu okazało się, że zarówno ciocia Basi, jak i wszyscy pozostali goście są pięknie i odświętnie ubrani. W pokoju Luli znajdowało się mnóstwo nowych, wyglądających na nie używane, zabawek. Nadszedł moment rozpakowywania prezentów. Wśród nich znalazł się najprawdziwszy telefon komórkowy. Lula i jej przyjaciółki były niezwykle podekscytowane z tego powodu. Od razu zaczęły go podziwiać, grać w gry oraz wysyłać smsy. Nagle spytały Basię, czy i ona ma już swój własny telefon. Dziewczynka przypomniała sobie o klockowym telefonie, który zrobiła z pomocą starszego brata i zrobiło jej się bardzo przykro. Ale nie przyznała się do niego kuzynce i jej koleżankom. Skłamała, że od dawna ma telefon i do tego jest on cały w paski. O kłamstwie dowiedziała się mama Basi. W drodze do domu zaprosiła córkę do księgarnio-kawiarni, w której postanowiła szczerze porozmawiać z dziewczynką. Czy mamie udało się przekonać córkę, że źle postąpiła mówiąc nieprawdę? Czy Basia przeprosiła za swoje zachowanie?  Tego dowiecie się sięgając po książkę "Basia i telefon" autorstwa Zofii Staneckiej.

Książka ta pozwoli zrozumieć dziecku, że nie wolno kłamać, gdyż kłamstwo nas niszczy i zawsze źle się kończy. Przekona się, że czasem nie wystarczy czegoś chcieć, aby to od razu dostać. Często bywa bowiem tak, że pragniemy czegoś nie dlatego, że tego potrzebujemy, a dlatego, że posiada to ktoś inny. To zwykła zazdrość, z którą należy walczyć. Ale nie tylko taka wiedza płynie z kart książeczki. Dziecko dowie się o tym, że zanim na świecie pojawiły się telefony komórkowe, ludzie korzystali z aparatów stacjonarnych. Poświęcono również miejsce na to, aby wyjaśnić małemu czytelnikowi, w jaki sposób sms dociera z jednego telefonu komórkowego do drugiego. Autorka porusza jeszcze jeden ważny temat - zapracowani rodzice bądź też tacy, którzy po prostu nie poświęcają odpowiednio dużej ilości czasu swoim pociechom, a rekompensują im to w postaci drogich gadżetów, bez których tak naprawdę mogłyby się obejść.

Już przy okazji omawiania części "Basia i dentysta", zwróciłam uwagę na staranne wydanie książeczek z serii o przygodach Basi. Twarda oprawa zapewnia większą trwałość, a zamieszczone wewnątrz ilustracje autorstwa Marianny Oklejak są proste, miłe dla oka, ciepłe, sympatyczne, niewyszukane, a przy tym zdają się być wykonane ręką dziecka. Tego typu grafiki zawsze podobały mi się w dziecięcych książeczkach. "Basia i telefon" bardzo nam się spodobała i pewnie jeszcze nie jeden raz wrócimy do tej historii.

Moja ocena: 5/6

recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/basia-i-telefon-zofia-stanecka-recenzja-425/

Informacje dodatkowe o Basia i telefon:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012-03-01
ISBN: 978-83-237-5236-6
Dodał/a opinię: Amarisa

Zobacz opinie o książce Basia i telefon

Kup książkę Basia i telefon

Fredek i jeden do pary
Zofia Stanecka0
Okładka ksiązki - Fredek i jeden do pary

Fryderyk Epsilon Dwudziesty, następca tronu na planecie Pedanterii, ma dosyć uporządkowanego świata. Pewnego dnia siada za sterami gwiezdnego ścigacza...

Basia, Franek i kształty
Zofia Stanecka0
Okładka ksiązki - Basia, Franek i kształty

Franek jest jeszcze mały. Na szczęście ma starszą siostrę Basię, która jest dla niego wzorem i prawdziwą przyjaciółką. To ona objaśnia Frankowi świat. Tym...