Ch³opiec w czerwonej sukience

Ocena: 5.6 (5 g³osów)
Gdy tylko Ch³opiec w czerwonej sukience ukaza³ siê w zapowiedziach wydawnictwa, bardzo chcia³am przeczytaæ tê ksi±¿kê. Kiedy do mnie dotar³a, robi³am wszystko aby lekturê odwlec w czasie. Dlaczego? Bo to historia prawdziwa (ale przecie¿ ja takie lubiê?!), jednak obawia³am siê eksplozji emocji, która mnie zaatakuje z kart tej ksi±¿ki. Przejrza³am pobie¿nie kilka recenzji na jej temat i lekturê odwlek³am jeszcze bardziej w czasie, bo siê nie myli³am, wiedzia³am, ¿e ksi±¿ka wypierze mnie wrêcz z emocji, pozostawi we mnie ogromn± pustkê, i pytanie co dalej, dok±d zmierza ten ¶wiat? W koñcu zmobilizowa³am siê i postanowi³am czytaæ ksi±¿kê chocia¿ po kilka stron dziennie. Niestety nie da³o siê, historia wci±gnê³a mnie na dwa wieczory... i skoñczy³am. Maciej urodzi³ siê dziewczynk±, jednak ju¿ od samego pocz±tku wiedzia³, ¿e cos jest nie tak. Uwiera³y go spódniczki i sukienki, wola³ dresy, chcia³ mieæ krótko obciête w³osy. Z up³ywem lat natura robi³a swoje i cia³o Maæka stawa³o siê coraz bardziej kobiece. Stawa³o siê to dla niego coraz wiêkszym problemem, który stara³ siê ukrywaæ pod obszernymi ubraniami. Jeszcze wiêkszy problem pojawi³ siê gdy zacz±³ czuæ co¶ wiêcej ni¿ przyja¼ñ do kole¿anki z klasy. Dopiero gdy skoñczy³ 16 lat rodzina zauwa¿y³a, ¿e nie s± to jego wymys³y, Maciej po prostu nie czuje siê kobieco. Zaczê³y siê konsultacje, badania, operacje zmieniaj±ce p³eæ, za¿ywanie du¿ych dawek hormonów, aby cia³o wygl±da³o tak jak powinno, tak jak czuje ch³opak. Wydawa³oby siê, ¿e ju¿ wszystko bêdzie tak jak powinno. Niestety otoczenie nie pozwoli³o zapomnieæ mu o tym kim siê urodzi³. Ci±g³e docinki, wy¶miewanie, wytykanie palcami powoduj±, ¿e pomimo tego, ¿e wygl±da on ju¿ jak mê¿czyzna o teraz musi stoczyæ walkê wewnêtrzn±, walkê w swoim umy¶le. Zadaj±c we wstêpie pytanie: dok±d zmierza ten ¶wiat? - nie pisa³am o tym, ¿e ludzie zaczynaj± robiæ ze swoim cia³em co chc±, zaczynaj± siê nim bawiæ. Nie. Pisa³am o znieczulicy, o tych którzy potêpiaj± zmiany p³ci, ludzi o odmiennej orientacji. Zastanówmy siê, postarajmy siê postawiæ w ich sytuacji, bo dlaczego oni maj± czuæ siê ¼le w swoim ciele, cierpieæ z tego powodu? Wiem, to trudne, to trudne równie¿ dla mnie, jednak ja takich osób nie oceniam, staram siê zrozumieæ i zaakceptowaæ. Ile¿ trzeba by³o odwagi aby napisaæ historiê o sobie, o walce o w³asnego siebie. Podziwiam autora za tê ksi±¿kê, za podzielenie siê swoimi emocjami, rozterkami, problemami. Ksi±¿kê czyta siê niezwykle szybko i niezwykle szybko przywi±zujemy siê do g³ównego bohatera, który jest tak prawdziwy, ¿e a¿ momentami boli. Ch³opiec w czerwonej sukience to niewielkich rozmiarów ksi±¿ka, jednak bardzo prawdziwa, z wielkim ³adunkiem emocji, a jednocze¶nie napisana bardzo delikatnie. To ksi±¿ka która daje wiele do my¶lenia, do zastanowienia siê nad ¿yciem, nad decyzjami innych, które dla nas s± wrêcz nierealne bo przecie¿ jak tak mo¿na! To pierwsza ksi±¿ka o transseksualizmie któr± mia³am okazjê przeczytaæ, to ksi±¿ka do której pewnie wrócê jeszcze nie raz. Maciej Loter absolwent studiów dziennikarskich, autor artyku³ów, reporta¿y i recenzji. Pasjonat s³owa pisanego i na³ogowy czytelnik. Wyznawca zasady ,,mniej znaczy wiêcej". Prywatnie cz³owiek szczê¶liwy i z ka¿dym dniem coraz bardziej spe³niony.

Informacje dodatkowe o Ch³opiec w czerwonej sukience :

Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2016-02-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7835-461-1
Doda³/a opiniê: Katarzyna Roszczenko

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Ch³opiec w czerwonej sukience

Kup ksi±¿kê Ch³opiec w czerwonej sukience

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca