Cząstka ciebie

"Po prostu nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nasze wybory ranią innych ludzi". Literatura kobieca wcale nie musi mieć wywołującego mdłości smaku. Nie musi być posypana z każdej strony lukrem, który powoduje zamiast zadowolenia, spore zniesmaczenie. Powieść obyczajowa dla kobiet może bowiem dotykać w sposób niejednoznaczny trudnych moralnie dylematów, dla których nie ma jednego, dobrego rozwiązania - nie ma jednej odpowiedzi. Taką właśnie książką jest "Cząstka ciebie" - ukazującą złożoność ludzkiej natury. Ella Harper to pisząca pod pseudonimem autorka książek z gatunku literatury kobiecej. Jest absolwentką filologii francuskiej i rosyjskiej, i już od najmłodszych lat kochała pisać, pomimo marzenia o karierze aktorki. Jej pasja do słowa pisanego zaowocowała porzuceniem kariery w biznesie i zajęciem się pełnoetatowym pisaniem. Autorka obecnie mieszka w hrabstwie Essex wraz z mężem i dwiema córkami. Lucy i Luke tworzą małżeństwo idealne, którego wzajemne relacje są wzorem do naśladowania dla ich bliskich i przyjaciół. Jedyną skazą na ich związku jest brak dziecka, o które małżonkowie starają się bezskutecznie od dłuższego czasu. Po ośmiu poronieniach naturalnej ciąży, Lucy poddaje się zabiegowi in vitro i zachodzi w końcu w upragnioną ciążę, z którą przyszli rodzice wiążą wielkie nadzieje. Los jednak szykuje bohaterom okrutną niespodziankę, po której na Lucy spada jeszcze większy cios. Okazuje się bowiem, że pragnienie posiadania dziecka zachwiało w posadach ich wspaniałą i niemalże idealną miłość. Powieść Elli Harper pozostawiła mnie z wieloma pytaniami, na które nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pytaniami dotyczącymi ułomności natury ludzkiej i błędów, jakie popełniamy w naszym życiu. Czy można bowiem potępiać kobietę za bezgraniczne pragnienie posiadania własnego dziecka? Czy można potępić mężczyznę, czującego się jak maszynka do robienia dzieci, który w konsekwencji dopuszcza się jednorazowej zdrady? Czy można w końcu podzielić zdradę na tę jednorazową, powstałą w wyniku uroku chwili, i na tę będącą długotrwałym romansem zakładającym również więź uczuciową? Te pytania, a także wiele, wiele innych nasuwa się przy zgłębianiu historii idealnego małżeństwa Lucy. Nie jest to więc, jak widać książka dla kobiet o wszystkim i o niczym. To bowiem dzieło ukazujące ludzi, takimi jakimi są - z wszelkimi słabościami, nietrafionymi wyborami i błędami, jakie cały czas popełniamy. Z pewnością nie mogłabym Wam polecić tej powieści, jako zapewniającej relaks książki. To bowiem historia pobudzająca nasze szare komórki do myślenia, do głębokiej refleksji, wzbudzająca odruch oceny poszczególnych bohaterów dramatu nakreślonego piórem Elli Harper. Motywem przewodnim powieści jest pragnienie posiadania dziecka, ale autorka w swoim dziele dotyka także wielu tematów pobocznych, takich jak wybaczenie, samoakceptacja, zdrada, wierność, strata bliskiej osoby i osamotnienie. Bezpłodność Lucy staje się w zasadzie przyczyną lawiny wydarzeń, które determinują dalsze życie bohaterów, a przy których to właśnie dzięki Lucy poznajemy paletę różnorodnych uczuć. Odkrywanie przykrej tajemnicy swojego ukochanego, generuje w bohaterce szereg niekontrolowanych myśli, których nie może niestety przedstawić mężowi, będącemu jedynie biernym obserwatorem zaistniałych wydarzeń. Muszę przyznać, że autorka zaskoczyła mnie dwoma nagłymi zwrotami akcji, które zmieniły zupełnie moją koncepcję na zakończenie. Aby nie spoilerować napiszę jedynie, że chodzi o śmierć i ciążę, które stały się kluczowymi elementami fabuły rzutującymi na całość powieści. Nie spodziewałabym się takiego rozwiązania, które w zasadzie narzuciło książce cechy dramatyzmu. "Pytania do dyskusji" dołączone na końcu książki idealnie natomiast nadają się do szerokiej polemiki na temat postawy głównych bohaterów. "Cząstka ciebie" to opowieść o macierzyństwie, bezwzględnym pragnieniu posiadania dziecka, ale także o tym, że los bywa okrutny i czasami płata nam niechcianego figla. Nie spodziewajcie się po tym dziele szczęśliwego zakończenia, to bowiem proza kobieca innego gatunku, ku podkopaniu fundamentów Waszej hierarchii wartości.

Informacje dodatkowe o Cząstka ciebie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-11-27
Dodał/a opinię: Wioleta Sadowska

Zobacz opinie o książce Cząstka ciebie

Kup książkę Cząstka ciebie